1,81 i 0,87 zł w roamingu w Unii Europejskiej

Newsy
Żródło: UKE
Opinie: 12

Od 30 sierpnia będą obowiązywać nowe stawki za połączenia w roamingu. Zgodnie z Rozporządzeniem (WE) Nr 717/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie roamingu w publicznych sieciach telefonii ruchomej wewnątrz Wspólnoty oraz zmieniającym dyrektywę 2002/21/WE, stawki za połączenia wykonywane i odbierane w roamingu są sukcesywnie obniżane poprzez określenie ich maksymalnych wysokości.
Pierwsza taka obniżka miała miejsce 30 sierpnia 2007 r. i ustaliła maksymalne stawki za połączenia w roamingu na poziomie: 0,49 EUR (bez podatku VAT) za minutę połączenia wykonanego i 0,24 EUR (bez podatku VAT) za minutę połączenia odebranego.

Na mocy art. 4 pkt 2 ww. Rozporządzenia, od dnia 30 sierpnia 2008 r. maksymalna cena za minutę połączenia wykonanego nie może przekroczyć 0,46 EUR (bez podatku VAT), zaś maksymalna cena za minutę połączenia odebranego nie może przekroczyć 0,22 EUR (bez podatku VAT).

Maksymalne opłaty określone w ww. rozporządzeniu są wyrażone w euro. W przypadku, gdy opłaty podlegające art. 3. i 4. są wyrażone w innej walucie, początkowe wysokości opłat maksymalnych są przeliczane na te waluty przy zastosowaniu referencyjnego kursu wymiany ogłoszonego przez Europejski Bank Centralny w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Zmienione wartości ustala się według referencyjnego kursu wymiany ogłoszonego w terminie jednego miesiąca poprzedzającego datę, od której zastosowanie mają nowe kwoty.

Przy przeliczaniu ww. maksymalnych cen połączeń wyrażonych w euro na ceny w polskiej walucie, stosowany jest referencyjny kurs wymiany, ogłoszony przez Europejski Bank Centralny w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 30 lipca br. zgodnie z którym 1 EUR = 3,2067 PLN.

A zatem od 30 sierpnia br.:

 • cena za minutę połączenia wykonanego nie może przekroczyć 1,48 zł netto (1,81 zł brutto),

 • cena za minutę połączenia odebranego nie może przekroczyć 0,71 zł netto (0,87 zł brutto).

Nowa stawka za min. połączenia wykonanego będzie niższa w stosunku do obecnie obowiązującej (2,20 zł brutto) o 17,73%, a stawka za min. połączenia odebranego w stosunku do obecnie obowiązującej (1,10 zł brutto) o 20,91%.

Eurotaryfa i jej stawki nie wiąże się z jakimkolwiek abonamentem lub innymi stałymi lub okresowymi opłatami i może być połączona z dowolną taryfą detaliczną.

Maksymalne stawki za połączenia w ramach eurotaryfy stanowią gwarancję dla klientów korzystających z roamingu na terenie Wspólnoty, iż nie zostaną obciążeni wygórowaną ceną za wykonanie lub odebranie połączenia realizowanego w roamingu.

Każdy z operatorów może jednakże określić niższe stawki dla własnych Abonentów/Użytkowników za połączenia realizowane w roamingu np.: w ramach pakietów promocyjnych, gdyż Rozporządzenie określa maksimum cen, którego operatorzy nie mogą przekroczyć, ale wciąż umożliwia pozwala różnicować operatorom własne oferty promocyjne z korzyścią dla Abonentów.

Wkrótce na stronach internetowych operatorów komórkowych powinny pojawić się informacje dotyczące nowych stawek w ramach eurotaryfy i zmian w cennikach świadczenia usług.

Opinie:

Opinie archiwalne (12):

Komentuj

Komentarze / 12

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  tkubon pisze: 2008-08-02 10:02
  takie informacje to pozytywna sprawa. Pierwsza rzecz to obniżka kolejna, a druga wreszcie po normalnym kursie euro, a nie jakimś złodziejskim. To już ceny są akceptowalne. Do tego naliczanie 1/1 i będzie super
  0
 • Users Avatars Mini
  wicher pisze: 2008-08-02 14:12
  Ciekawe czy wszyscy zastosują się do nakazu.
  0
 • Users Avatars Mini
  Tut pisze: 2008-08-02 14:59
  Co by to było, gdyby połączenia odbierane w roamingu były darmowe....?
  0
 • Users Avatars Mini
  tkubon pisze: 2008-08-02 15:59
  ***Tut: A kto zapłaci za zrealizowane połączenie międzynarodowe? Czy uważasz operatora komórkowego za filantropa?
  0
 • Users Avatars Mini
  antago pisze: 2008-08-03 03:09
  @tkubon A co to ma do rzeczy? Operatorzy na terenie danego kraju rozliczaja sie bez problemu za interconnect. Dlaczego nie moze byc podobnie na terenie UE? Komisja Europejska staje sie tym dla UE, czym UKE w Polsce. Operatorzy komorkowi nie sa filantropami. Osiagaja spore zyski i niechetnie z nich chca zrezygnowac. Unia likwiduje granice i zapewnia swobodny przeplyw ludzi, a firmy telekomunikacyje nadal maja utrzymywac granice?
  0
 • Users Avatars Mini
  mirekb pisze: 2008-08-03 10:42
  wazna informacja..napisalem do UKE pismo,w ktorym pytałem:jak sie maja stawki ustalone do obowiązujących cennikow?sprawa dotyczyla taryfy mixplus 3,np do GB 2,78 (zgodnie z cennikiem stawka za min z danej tabeli PLUS 72gr.na to wychodzi jak czasem dzwonie.odwrotnie tez tak jest.znam różnicę pomiedzy roamingiem a rozmowami miedzynarodowymi.opy ciekawie od tego roku "dzielą" cenniki,np reg ogolny,oferta promo,cennik oferty,cennik oferty promo i na koncu pol miedzynarodowe i roaming.ciekawe czemu
  0
 • Users Avatars Mini
  tkubon pisze: 2008-08-03 19:01
  ***antago: To ma do rzeczy, że technicznie w rozmowie odbieranej jest zestawiane połączenie międzynarodowe, za które ktoś musi zapłacić. Nawet w USA, gdzie jest jedno państwo jak dzwonisz na long distance możesz zapłacić więcej za taką rozmowę (nie zawsze tak jest), a tu jest jedno państwo, UE to póki co różne państwa, więc nie o interkonekt tutaj chodzi, tylko o połączenia międzynarodowe, usługi, której nikt nie będzie świadczył za darmo
  0
 • Users Avatars Mini
  antago pisze: 2008-08-03 23:16
  @tkubon Polaczenie miedzynarodowe zestawiane jest rowniez przy rozmowach pomiedzy telefonami stacjonarnymi, ktorych koszty (Polske i tepse pomine, bo to zly przyklad) sa niskie, wiec to nie ma nic do rzeczy. Roznica polega na tym, ze rozmowy "wewnatrzkrajowe" realizuje 1 lub 2 graczy (pomijam sieci wirtualne) . W przypadku roamingu dochodzi gracz trzeci, ktory laskawie udostepnia nam swoja infrastrukture.
  0
 • Users Avatars Mini
  antago pisze: 2008-08-03 23:21
  Nie jest tajemnica (rowniez dla KE), ze operatorzy sdztucznie utrzymuja wysokie ceny i bez bata ich nie obniza. Tym oto sposobem rozmowa z komorki z Polski do innego kraju UE jest drozsza niz wykonana z tego samego telefonu bedacego w roamingu do Polski. Dlaczego? Dlatego, ze ten pierwszy przypadek nie interesuje KE. mam nadzieje, ze zainteresuje UKE...
  0
 • Users Avatars Mini
  szymmo pisze: 2008-08-04 02:23
  Czy szybko zainteresuje to UKE? nie wiadomo:) Że w Polsce kasują nas na wszystkim też nie jest tajemnicą, a wszystkim zarabiającym na nas dobrze to leży. Inny obrazek dla przykładu. Bilet PKP Berlin-Warszawa kosztuje 19.90 Euro. Bilet na ten sam pociąg na odcinku Poznań-Kutno kosztuje 77zł. 2 subtelne roznice:) obydwie na niekorzysc... Z telefonami jest tak samo. Wnioskek: Chargują nas na wszystkim. Taka polityka... takie interesy...
  0
 • Users Avatars Mini
  de pisze: 2008-08-04 11:35
  dotyczy to wszystkiego głównie odzieży
  0
 • Users Avatars Mini
  wojtekiki pisze: 2008-08-04 20:11
  tak, te ceny + naliczanie 1/1 i przydałoby się jeszcze obniżyć sms, teraz w TakTak są za 1zł, jakby tak zostało albo spadło jeszcze to by było ok. No i GPRS trochę tańszy, bo obecne ceny to przesada.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: