LG z najlepszą stabilizacją wideo

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0
LG Wing – gimbal w smartfonie

LG Wing to smartfon, który bez wątpienia zwraca na siebie uwagę. Obracanego ekranu, który odsłania dodatkowy wyświetlacz nie ma żaden inny smartfon na rynku. Warto podkreślić, że takie rozwiązanie niesie ze sobą wymierne korzyści. LG Wing jest urządzeniem z jedynym w swoim rodzaju cyfrowym gimbalem, który replikuje funkcje mechanicznego gimbala wierniej niż jakiekolwiek inne rozwiązanie na rynku. Zamiast skupiać się wyłącznie na stabilizacji mamy 4 tryby pracy, tak jak w osobnym, dedykowanym gimbalu.

Kosmiczny design

Gimbal w LG Wing nie byłby aż tak wyjątkowy, gdyby nie unikalna konstrukcja tego smartfona. Aby aktywować funkcję gimbala wystarczy podczas korzystania z aplikacji aparatu obrócić główny ekran do pozycji horyzontalnej, odsłaniając dodatkowy wyświetlacz. Na nim wyświetlane są wszystkie elementy sterujące procesem nagrywania, jak i funkcjami gimbala. Oznacza to, że wszystkie funkcje są dostępne cały czas pod ręką, a jednocześnie nie zasłaniają podglądu kadru na głównym wyświetlaczu. Sami też nie zasłaniamy sobie podglądu dłonią, bo wszystkie przyciski, do których sięgamy znajdują się poniżej głównego ekranu. LG udało się połączyć tradycyjne nagrywanie w poziomie, z wygodą trzymania smartfonu w pionie, dzięki czemu można swobodnie i pewnie chwycić telefon jedną ręką.

Patent LG

W LG Wing nie ma silników poruszających matrycą i obiektywem aparatu. Zamiast tego do funkcji gimbala dedykowana jest osobna, szerokokątna matryca, która rejestruje bardzo szeroki kąt widzenia w wysokiej rozdzielczości. Dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu oraz czujnikom położenia smartfona z tego szerokiego kadru wycinany jest mniejszy fragment, o rozdzielczości Full HD i przesuwany tak, aby kompensować ruch telefonu i drgania. Gdy użytkownik korzysta z joysticka przesuwa wycinek kadru po szerokim polu widzenia całej matrycy, ustalając, gdzie będzie skierowane finalnie zarejestrowane ujęcie.

Funkcje gimbala

Podstawową funkcją gimbala jest stabilizacja, a więc niwelowanie drgań kamery. Nawet stojąc w miejscu i nagrywając nieruchomy kadr drganiami możemy popsuć finalny efekt. Stabilizacja w LG jest tak skuteczna, że ustabilizuje nie tylko statyczne nagrania, ale także np. bieganie czy wchodzenie po schodach. Wing idzie znacznie dalej, oferując cztery różne tryby działania gimbala, na wzór mechanicznych stabilizatorów znanych z profesjonalnych produkcji.

PF – śledzenie panoramiczne – w tym trybie gimbal stabilizuje zarówno przechylenie przód i tył, jak i obracanie kamery na boki, utrzymując tym samym poziomą linie horyzontu. Jednocześnie pozwala na swobodne panoramowanie, czyli śledzenie obiektu w lewo i prawo. Ułatwia to nagrywanie obiektu przesuwającego się od lewej do prawej bądź odwrotnie.

F – tryb obserwowane – pozwala zarówno rozglądać się na boki, jak i patrzeć we górę i w dół, ale w dalszym ciągu utrzymując horyzont poziomo. Dzięki temu nie musimy się martwić tym, czy podążając kamerą za obiektem trzymamy smartfon dokładnie poziomo, czy nie.

FPV – widok pierwszoplanowy – podąża za ruchem użytkownika we wszystkich kierunkach, pozwalając również na obracanie horyzontu niczym na kolejce górskiej, amortyzując jednocześnie ruchy we wszystkich kierunkach, tak żeby zamiast szarpnięć ruch był płynny. Przypomina to klasyczną stabilizację, tylko o wiele skuteczniejszą, pozwalającą osiągnąć znacznie płynniejsze ruchy kamerą i niwelując mocniejsze drgania.

Blokada – pozwala zablokować ruch we wszystkich osiach, tak aby kąt patrzenia kamery nie zmieniał się w żadnym kierunku. Tryb blokady działa tylko wówczas, gdy trzymamy wciśnięty przycisk z symbolem kłódki i przestaje działać, gdy go puszczamy. Blokada pozwala na naśladowanie ruchów wykonywanych za pomocą np. slidera lub wózka kamerowego. Przykładem może być powiększanie filmowanego obiektu, ale nie za pomocą zoomu, lecz przez zbliżanie się do tego co filmujemy. W profesjonalnych produkcjach jest wykorzystywane znacznie częściej niż zoom, którego się raczej unika. Dzięki funkcji blokady taki najazd, w sensie dosłownym, na filmowany obiekt będzie możliwie stabilny.

Dodatkowo użytkownik ma do dyspozycji przycisk resetu położenia kadru, tak aby znajdował się idealnie w centrum oraz joystick, który pozwala sterować kadrem w płynny i kontrolowany sposób bez zmiany położenia telefonu. Pracę gimbala można obserwować również na specjalnym diagramie, który na żywo ilustruje w jakim kierunku pochylany jest telefon oraz w jaki sposób gimbal na ten ruch reaguje.

Nasza ocena

Dzięki połączeniu pewnego uchwytu podczas filmowania, wygodnego dostępu do wszystkich przycisków kontrolujących gimbala, a także 4 różnych trybów pracy gimbala użytkownik LG Wing  uzyskuje unikalne możliwości filmowania. Eksperymenty z blokadą wybranych osi pracy kamery i płynnym śledzeniu ruchu w pozostałych kierunkach dają genialne efekty. Jeśli dodamy do tego pozostałe zalety smartfonu LG, takie jak trzy tryby nagrywania dźwięku – standardowy, ASMR i Voice Bokeh, a także nagrywanie w zwolnionym tempie, poklatkowo czy podwójne nagrywanie z przedniego i tylnego aparatu jednocześnie to LG Wing okaże się wyjątkowo wszechstronnym narzędziem do nagrań wideo.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: