HTC U12+ i U12 life – 12 super porad jak fotografować jesień

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0

Jesień jest piękną porą roku, choć w dużym stopniu zależy to od pogody. Tegoroczna jest akurat kolorowa i słoneczna.  

Okazuje się jednaj, że jesień wcale nie jest taka łatwa do fotografowania. Kolorowe liście potrafią oszukać automatyczny balans bieli, a głębokie cienie pod drzewami wyciskają ostatnie soki z rozpiętości tonalnej matryc.

Sprawdźmy razem,  co możemy zrobić, aby jesienne fotografie wyglądały jak najlepiej.

Pomogą nam dwa telefony HTC  - flagowy model U12+ oraz najnowszy HTC U12 life. Sprawdźmy więc, jak możemy je wykorzystać.

1. Detal – podejdź bliżej

Czasami detal jest ciekawszy od widoku ogólnego. To może być pojedynczy liść, owoce jarzębiny lub jałowca. Podejdź blisko i spróbuj wypełnić drobnym elementem cały kadr w ciekawy sposób. W przypadku HTC U12+ pomoże x2 zoom optyczny znajdujący się w drugim aparacie, a w U12 life autofocus doskonale działa także przy zdjęciach zbliżonych do trybu makro, gdy smartfon jest w niewielkiej odległości od fotografowanego obiektu.

2. Feria kolorów

Kolory świetnie prezentują się w kontraście. Ściana żółtych liści jest ładna, ale takie zdjęcie jest nudne. Za to pojedynczy żółty liść na zielonym trawniku automatycznie przyciąga nasze spojrzenie, wyróżnia się i wydaje się jeszcze bardziej żółty. Warto więc pamiętać, aby choć jeden z elementów na zdjęciu wyróżniał się wyraźnie swoim kolorem na tle tła.

3. Przydatny HDR

Często zdarza się, że podczas spaceru w lesie bądź w parku widzimy magiczną grę świateł między drzewami i ich gałęziami. Gdy jednak zrobimy zdjęcie, wygląda ono przeciętnie i nie oddaje w zupełności klimatu o który nam chodziło. Największym problemem takich scen jest to, że matryca aparatu nie jest w stanie zarejestrować tego wszystkiego, co widzą nasze oczy.

Ratunkiem jest funkcja HDR, którą znajdziemy w obu modelach HTC. HDR pozwala precyzyjnie zapisać zarówno ciemne, jak i jasne elementy kadru. Jasne kolory np. niebo nie będzie wypalone, a zacienione miejsca nie będą całkowicie czarne. Warto jednak pamiętać, że zbyt mocny efekt HDR wygląda nieco groteskowo, więc nie warto go dodatkowo „podkręcać” w dodatkowych aplikacjach.

4. Odbicie – piękny i prosty efekt

Ciekawym urozmaiceniem w fotografii są odbicia. Odbić jesiennych krajobrazów można szukać zarówno w witrynach sklepowych, jak i szklanych biurowcach. Świetnie sprawdzi się również tafla wody stawu i jeziora. W deszczową pogodę można wykorzystać kałużę, również taką w której spadające krople deszczu powodują zniekształcenia powierzchni wody i odbitego w niej obrazu. Pamiętaj, aby dotknięciem na ekranie smartfonu HTC wskazać punkt, w którym ma zostać ustawiona ostrość i ekspozycja – to ułatwi uzyskanie pożądanego efektu.

5. Pod światło

Być może słyszeliście kiedyś radę, aby nigdy nie fotografować pod światło. Już od dawna wiadomo, że nie jest to prawidłowa zasada i zdjęcia pod światło bardzo często są ciekawsze niż „normalne”. Po pierwsze, flary i bliki światła dobrze komponują się z motywami jesiennymi oraz pastelowymi barwami. Nie trzeba ich wcale unikać, a można celowo sprawdzić, jak układają się linie światła, gdy słońce jest w kadrze.

Po drugie liście jesienne akurat świetnie się nadają do fotografowania pod światło, bo częściowo je przepuszczają. Podświetlone od tyłu oferują bardziej wyraziste kolory, a nakładające się na siebie liście powodują ciekawą grę cieni.

6. Balans bieli

Automatyczne ustawienie balansu bieli w każdym aparacie bazuje na uśrednieniu temperatury barw w kadrze, aby w ogólnym rozrachunku zdjęcie wyglądało naturalnie. Jak każdy zautomatyzowany proces zwykle działa świetnie, ale czasami zdarzają się błędy. Ściana żółtych liści zajmujących znaczną część kadru wprowadza automatyczny pomiar balansu bieli w błąd w praktycznie każdym aparacie powodując, że zdjęcie ma znacznie zimniejszy odcień niż powinno. Algorytmy działają na naszą niekorzyść aktywnie próbując zmniejszyć ilość żółtego koloru na zdjęciu. W efekcie wszystko ma zielonkawo-niebieski odcień, zamiast żywej żółci i czerwieni.

W przypadku HTC U12+ można skorzystać z trybu Pro i ręcznie ustawić balans bieli. Najlepiej na podglądzie ocenić jaka wartość jest odpowiednia w określonych warunkach. Dobrym punktem wyjścia może być 5800K. Pozwoli to w pełni wydobyć żółcie.

W przypadku HTC U12 life bardzo pomocne może okazać się skorygowanie ustawień balansu bieli w aplikacji do obróbki zdjęć już po ich zrobieniu.

Aplikacja kamery w HTC U12+ :

 

7. Snapseed

Snapseed to jedna z najbardziej wszechstronnych bezpłatnych aplikacji do szybkiej obróbki zdjęć na telefonie. Pozwala na pełną regulacje balansu bieli, zarówno w zakresie temperatury, jak i odcienia. Snapseed ma też budowaną funkcję HDR dającą bardzo dobre efekty. Warto przejrzeć listę dostępnych trybów działania funkcji HDR i wybrać taką, która najbardziej pasuje do naszego zdjęcia. Często dającym dobre efekty zabiegiem jest dodanie winiety do zdjęcia, a więc lekkiego przyciemnienia rogów obrazu. Pomocne mogą także okazać się filtry. Do motywów jesiennych szczególnie pasują filtry w tonacjach brązu i żółci te przyciemniające obraz. Zielonkawo-niebieskie filtry zwykle psują efekt, zamiast go wzmocnić i tych należy unikać.

Zrzut ekranu HTC U12 life:

 

8. Instagram

Nie każdy to wie, ale Instagram ma także rozbudowane opcje edycji zdjęć, poza widocznymi domyślnie filtrami. Co prawda nie ma funkcji HDR znanej ze Snapseed, ale znajdujące się ponad zdjęciem słoneczko, czyli efekt Lux pozwala uczynić zdjęcie bardziej kontrastowym i nasyconym. Po więcej opcji trzeba sięgnąć do zakładki Edytuj. Tutaj funkcja Temperatura pozwoli zmienić balans bieli na cieplejszy. Jest też winieta, która działa w bardzo naturalny dla oka sposób. Przydatne okaże się zwiększenie nasycenia kolorów. Ostatnim elementem dodanym na koniec może być Kolor. Powoduje nałożenie filtru kolorystycznego na cienie, bądź światła. Do zdjęć jesiennych najlepiej sprawdza się kolor pomarańczowy lub czerwony dodany do cieni. W tym przypadku wyjątkowo może się też sprawdzić kolor niebieski, ponieważ w przeciwieństwie do innych filtrów, nie będzie wpływał na jasne partie obrazu.

Dopiero po dokonaniu tych indywidualnych korekt warto przejrzeć działanie gotowych filtrów, ale często okaże się, że nasze ręcznie wprowadzone i dopasowane modyfikacje sprawdzą się znacznie lepiej niż gotowiec przygotowany przez twórców aplikacji.

Zrzut ekranu HTC U12 life:

9. Perspektywa

Naszą naturalną tendencją jest fotografowanie wszystkiego z poziomu naszych oczu. Okazuje się jednak, że często to co odróżnia naprawdę dobre zdjęcia od przeciętnych, to inna, ciekawsza i bardziej dopasowana do tematu perspektywa. Może warto położyć telefon płasko na ziemi tak, aby fotografował drzewo bezpośrednio ponad nim, patrząc pionowo w górę. Może warto przykucnąć albo położyć się całkiem na ziemi, aby sfotografować leżący liść. Fotografia cyfrowa spowodowała, że kolejne zdjęcia nic nas nie kosztują i nie trzeba bać się eksperymentowania, nawet fotografując na ślepo z karkołomnych kątów, z których nawet nie widzimy ekranu. Zyskać możemy jednak bardzo ciekawe i niesztampowe ujęcie.

W wygodnym fotografowaniu z nietypowej perspektywy pomocne może się okazać przypisanie spustu migawki do klawisza regulacji głośności w opcjach aplikacji aparatu na telefonie HTC lub skorzystanie z funkcji samowyzwalacza. W obu przypadkach można zrobić zdjęcie nie mając wygodnego dostępu do ekranu telefonu.

10. Panorama

Panorama to bardzo atrakcyjny tryb dostępny w obu telefonach HTC – U12+ i U12 life. Panorama to kadr znacznie szerszy niż pojedyncze zdjęcie. Pozwoli to uchwycić ma przykład długi szpaler drzew w parku. To jednak nie jedyne zastosowanie panoramy. Mało kto wie, że można ją wykonać także w pionie – taką funkcje obsługuje U12 life. Można stanąć pod drzewem i zacząć fotografować je od samego dołu, aż po koronę.

11. Hyperlapse

Spadające liście, chmury szybko płynące na niebie to dobre tematy nie tylko na pojedynczą klatkę, ale także na animację poklatkową. HTC U12+ ma wbudowaną w aparat funkcje Hyperlapse, która pozwala zarejestrować dowolne zjawisko w znacznie przyspieszonym tempie. Tą metodą można także zarejestrować przyspieszony spacer alejami parku. Efekt będzie znacznie ciekawszy niż nagranie zwykłego filmu.

12. RAW dla zaawansowanych

Na koniec jesienna propozycja dla najbardziej zaawansowanych miłośników fotografii. HTC U12+ pozwala w trybie Pro zapisać zdjęcia w formacie RAW. Ten format nie tylko zapisuje zdjęcia w postaci bezstratnej, bez ubytku informacji charakterystycznego dla popularnego JPG. Zapisywana jest surowa informacja z matrycy, obejmująca siłę światła padająca na poszczególne piksele. Taki format pozwala na najbardziej elastyczną obróbkę obrazu. Można odpowiednimi suwakami wyciągnąć dodatkowe informacje z cieni i świateł, niwelując ilość czarnych i białych plam. Można dowolnie ustawić balans bieli i to bez utraty jakości. „Zabawa” z RAW wymaga od nas więcej czasu, ale efekty na pewno przerosną nasze oczekiwania. Na telefonie pliki RAW obsługuje Snapseed oraz Adobe Photoshop Lightroom CC.

Jesień w obiektywach HTC U12+ i U12 life

Fotografowanie polega przede wszystkim na znajdowaniu ciekawych, niebanalnych kadrów, nawet jeżeli fotografujemy zwyczajne, codzienne rzeczy. Zwłaszcza przy fotografowaniu jesieni bardzo pomaga smartfon, który nosimy zawsze przy sobie. Zwykle trudno jest z góry zaplanować, gdzie spotkamy piękne, jesienne kadry i odpowiednie oświetlenie, a pamiętajmy, że pogoda jesienią bywa kapryśna. Mając telefon HTC U12 life lub U12+ w kieszeni i znając parę jesiennych tricków nasze zdjęcia będą prawdziwym hitem Instagrama i Facebooka.

Przykładowe zdjęcia HTC U12 life:

Przykładowe zdjęcia HTC U12+:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: