Łącza szerokopasmowe mają być dostępne dla wszystkich Europejczyków do 2010 r.

Newsy
Żródło: UE
Opinie: 45

„Dostęp szerokopasmowy dla wszystkich” - Komisja Europejska mobilizuje wszystkie dostępne jej instrumenty w celu zniwelowania różnic w dostępie do łączy szerokopasmowych.

Komisja uważa zwiększenie rozpowszechnienia sieci szerokopasmowych za kluczowy czynnik wspierania wzrostu gospodarczego i nowych miejsc pracy w Europie. W związku z tym należy wykorzystać wspólnotowe regulacje w dziedzinie sektora telekomunikacji oraz instrumenty polityki strukturalnej i dotyczącej obszarów wiejskich – przy pełnym uwzględnieniu zasad pomocy państwa – celem zapewnienia szybkiego, szerokopasmowego dostępu do Internetu wszystkim Europejczykom, w szczególności mieszkańcom słabiej rozwiniętych regionów. Tak brzmi główny wniosek komunikatu Komisji Europejskiej „Niwelowanie różnic w dostępie do łączy szerokopasmowych”, przedstawionego dziś wspólnie przez komisarzy ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów, konkurencji, polityki regionalnej oraz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

„Szerokopasmowy dostęp do Internetu jest warunkiem wstępnym dla rozwoju e-biznesu, wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy we wszystkich sektorach gospodarki. Konkurencja i otwarte rynki są bez wątpienia najlepszymi siłami napędowymi rozbudowy łączy szerokopasmowych w UE", stwierdza Viviane Reding, Komisarz ds. społeczeństwa informacyjnego i mediów. „Dostęp do tych łączy nie może być jednak ograniczony tylko do dużych miast. Jeśli UE i 25 państw członkowskich właściwie wykorzystają wszystkie dostępne im instrumenty polityki, istnieją duże szanse udostępnienia łączy szerokopasmowych wszystkim Europejczykom do roku 2010. Ale odpowiednie działania trzeba rozpocząć już teraz.”

Neelie Kroes, Komisarz ds. konkurencji, podkreśla w tym kontekście znaczenie wspólnotowych zasad w zakresie pomocy państwa: „Na obszarach wiejskich i oddalonych mechanizmy rynkowe mogą okazać się nieskuteczne i nie będą sprzyjać rozbudowie łączy szerokopasmowych. W takich przypadkach właściwie ukierunkowana pomoc państwa może okazać się uzasadniona, np. w formie partnerstw publiczno-prywatnych wspierających budowę otwartych sieci. Ale musimy dopilnować, by pomoc państwa nie wypierała prywatnej inicjatywy, ani nie zakłócała konkurencji w stopniu sprzecznym z interesami ogółu.”

„Tam, gdzie rzeczywiście zawodzą mechanizmy rynkowe, fundusze strukturalne UE odgrywają istotną rolę w pobudzaniu inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową i odpowiednie usługi, zwiększając konkurencyjność i innowacje oraz umożliwiając wszystkim europejskim regionom pełne uczestnictwo w gospodarce opartej na wiedzy”, dodaje Danuta Hübner, Komisarz ds. polityki regionalnej.

Mariann Fischer Boel, Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, podkreśla: „Dzięki nowej polityce rozwoju obszarów wiejskich pomoc finansowa coraz częściej przeznaczona jest na tworzenie nowych możliwości prowadzenia działalności gospodarczej na wsi. Nasza uwaga skupia się szczególnie na technologiach teleinformatycznych, w tym na dostępie szerokopasmowym; projekty w tym zakresie finansujemy w ramach inicjatywy LEADER – od północnej Szkocji po południową Hiszpanię. Chcielibyśmy uczynić z nich główną oś naszych programów rozwoju obszarów wiejskich. Fundusz rozwoju obszarów wiejskich dysponuje w latach 2007-2013 kwotą 70 mld EUR, którą uzupełnia finansowanie krajowe. Zachęcam państwa członkowskie do wykorzystania potencjału dostępu szerokopasmowego w ramach krajowych strategii rozwoju obszarów wiejskich.”

Znaczny postęp, jaki nastąpił w ciągu ostatnich trzech lat w zakresie wykorzystania łączy szerokopasmowych w Europie, wynika w dużej mierze z połączenia efektów, jakie przynoszą konkurujące infrastruktury oraz skuteczne regulacje sektora telekomunikacji. Na koniec 2005 roku w całej UE istniało prawie 60 mln linii szerokopasmowego dostępu, co odpowiada mniej więcej 13 % populacji lub 25 % gospodarstw domowych. Mimo szybkiego tempa rozbudowy, sieci szerokopasmowe nie dotarły jeszcze do niektórych słabiej rozwiniętych regionów UE, a przyczyną takiej sytuacji są niskie i niepewne stopy zwrotu z inwestycji. W roku 2005 łącza szerokopasmowe były dostępne dla ponad 90 % przedsiębiorstw i gospodarstw domowych na obszarach miejskich państw UE-15, a jedynie dla około 60 % tychże na obszarach wiejskich i oddalonych, przy czym różnice te są jeszcze większe w nowych państwach członkowskich. Na obszarach wiejskich niższa jest również często szybkość połączeń, co utrudnia transmisję dużych ilości danych niezbędną dla zastosowań w dziedzinie e-biznesu, elektronicznej administracji, elektronicznych usług opieki zdrowotnej oraz treści multimedialnych. Prędkość transmisji danych na obszarach wiejskich wynosi przeciętnie mniej niż 512 kb/s, zaś w miastach szybko rośnie i w chwili obecnej przekracza często 1 Mb/s, co pozwala na korzystanie z usług o bogatej zawartości.

Wspólnotowe regulacje sektora telekomunikacji umożliwiają otwieranie rynków regionalnych i lokalnych dla najbardziej konkurencyjnych usługodawców w zakresie dostępu szerokopasmowego. Jednakże poza wielkomiejskimi centrami UE słaby popyt, wynikający z niskiej gęstości zaludnienia i dużych odległości, oznacza niższe stopy zwrotu z inwestycji i może zniechęcać podmioty komercyjne. W tej sytuacji potrzebne są partnerstwa publiczno-prywatne celem wprowadzenia takich technologii szerokopasmowych, które będą najlepiej odpowiadać lokalnym potrzebom i pozwolą korzystać z ich zalet po przystępnej cenie. Unijne fundusze strukturalne oraz fundusze na rzecz rozwoju obszarów wiejskich mogą pomóc władzom lokalnym w stworzeniu lokalnych usług na bazie łączy szerokopasmowych, zaś polityka w zakresie pomocy państwa będzie gwarantować, że wsparcie publiczne ze środków krajowych nie zakłóca konkurencji. W ciągu ostatniego roku Komisja zatwierdziła już szereg projektów w zakresie dostępu szerokopasmowego, uznając, że w wielu przypadkach wsparcie było zgodne z zasadami pomocy państwa (w Zjednoczonym Królestwie, Hiszpanii, Austrii i Irlandii) lub że pomoc państwa nie została udzielona (dwie decyzje dotyczące Francji).

Komisja proponuje w chwili obecnej dwa główne obszary działań służące przyspieszeniu wprowadzenia zaawansowanej łączności szerokopasmowej w Europie:

  • wzmocnienie krajowych strategii w zakresie łączy szerokopasmowych, które powinny określić konkretne cele oraz uwzględniać potrzeby regionalne, w tym strategiczną koncepcję wykorzystania funduszy wspólnotowych i krajowych na obszarach wiejskich i słabo rozwiniętych;

  • zintensyfikowanie wymiany sprawdzonych rozwiązań, w szczególności poprzez stworzenie strony internetowej, która będzie funkcjonować jako główna platforma informacyjna dla władz lokalnych i przedsiębiorstw służąca wymianie informacji i doświadczeń. Na początku 2007 roku Komisja zorganizuje również konferencję pod hasłem „Dostęp szerokopasmowy dla wszystkich”, która umożliwi przedstawienie korzyści, jakie usługi szerokopasmowe mogą przynieść społecznościom na obszarach wiejskich.

Opinie:

Opinie archiwalne (45):

Komentuj

Komentarze / 45

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Rokko-1 pisze: 2006-03-27 01:30
    znając życie to z Polską bedą najwieksze problemy, bo jak zwykle Nasz narodowy operator będzie robił problemy i znajdzie tyle argumentów żeby nie udostepniać infrastruktury innym podmiotom..
    0
  • Users Avatars Mini
    maciejd pisze: 2006-03-27 01:35
    Ale bzdury. Przez tych oszołomów Polska musiała wprowadzić VAT na Internet przez co cena wzrosła o 22%, a Ci teraz zastanawiają co i jak trzeba zrobić aby każdy miał ADSLa w domu. Niech wprowadzą wolną konkurencje we wszystkich dzianinach gospodarki oraz obniżą podatki a ludzie będą mieli prace i „łącza szerokopasmowe w domach”.
    0
  • Users Avatars Mini
    Alexander25 pisze: 2006-03-27 01:40
    Przydługawa zlepka literek z której nic sensownego i konstruktywnego nie wynika.
    0
  • Users Avatars Mini
    maciejd pisze: 2006-03-27 01:45
    Alexander25 – pamiętaj ze ta biurokratyczna machina co jakiś czas musi puszczać raporty, bo ludzie pomyślą ze euroosły są im nie potrzebne i po co na na nich wydawać mld euro rocznie. Oczywiście szanowni komisarze tylko potrafią pisać a nie działać – roaming jak był drogi tak jest nadal, choć na jego temat było kilka pięknych prac napisanych.
    0
  • Users Avatars Mini
    Regulator pisze: 2006-03-27 01:58
    Ciekaw jestem ile z zapytanych osób byłoby zainteresowanych rozwojem szerokopasmowego Internetu w Polsce a ile zmniejszeniem biurokracji. Wystarczy zaradny burmistrz a net może dotrzeć do największej nawet dziury. Ale lepiej oczywiście napisać raport, strategie, plan działań, pakt na rzecz itd ... wystąpić w TV i dalej chrzanić co powinno być zrobione
    0
  • Users Avatars Mini
    Eryk pisze: 2006-03-27 10:57
    "Łącza szerokopasmowe mają być dostępne dla wszystkich Europejczyków do 2010 r." <-- NIE DOTYCZY POLSKI :D
    0
  • Users Avatars Mini
    blobi pisze: 2006-03-27 11:51
    Sorki ale to mi pachnie następnym sposobem na wyłudzenie kar pienieżnych od ubozszysch krajów członkowskich....Z drugiej strony weszlismy do Unii za zgoda narodu i zgadzalismy sie na przyjecie praw unijnych... Kazdy kij ma dwa konce :)
    0
  • Users Avatars Mini
    lava1 pisze: 2006-03-27 12:03
    Ja nie marze nawet o szerokopasmowym dostępie do netu na wiosce w której obecnie mieszkam. Tam trudno nawet o stałe łącze a co dopiero o szerokopasmowy internet. Niestety muszę być skazany na TP i modemowy dostęp :( Dobrze że chociaz w pracy mam 2 Mb/s
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-27 12:28
    *Alexander25 - nic nie wynika ??? wg. mnie wynika sporo, jest to zarys polityki jaka będzie stosowana w tej sprawie, a Polsce taka polityka jest szczególnie potrzebna, gdyż przez dominacje TP jesteśmy ostatnim krajem w UE pod względem łączy szerokopasmowych, najśmieszniejsze jest to że TPsa zalicza do szerokopasmowych również 128 i 256 :DDD a to są raczej wąskopasmowe ;D *maciejd - i co ?!? myślisz że ten VAT tak zniszczył rozwój ? który przecież był taaaaki dynamiczny, zastanów się co mówisz...
    0
  • Users Avatars Mini
    rcicho pisze: 2006-03-27 12:30
    Regulator - gdyby rynek był naprawdę wolny i nieregulowany to nawet gdyby burmistrz był **** to i tak net by swietnie się rozwijał. Biurokraci lepiej niech takimi sprawami się nie zajmują, niech zostawią to prywatnym firmom.
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-27 12:32
    *maciejd - "Oczywiście szanowni komisarze tylko potrafią pisać a nie działać" no widzę że masz bladę pojęcie o pracy komisji... "roaming jak był drogi tak jest nadal, choć na jego temat było kilka pięknych prac napisanych" wiesz... czasy ZSRR się skończyły, nie można pewnych rzeczy prywatnym firmom narzucić, to jest bardzo skomplikowana materia, ale i tak, postęp jest duży, roaming w przeciągu ostatnich 5 lat grubo potaniał, oczywiście Polska jest w ogonie i ma najdroższy, ale to też się zmieni
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-27 12:37
    *Regulator - no ja z tych dwóch możliwości ZDECYDOWANIE bym wybrał "rozwój szerokopasmowego Internetu", biurokracja jest potrzebna, oczywiście nie taka jak w rozumieniu Parkinsona, tylko nowoczesna taka jak chociażby KE, wy myślicie że wszędzie w europie biurokracja wygląda jak w Polsce ?!? że towarzysz Wiesiek, kolega dyrektora Czesława pracuje po znajomości i zatrudnia samych swoich, aż po sprzątaczke, a tak naprawde to nic nie potrafi, tylko łapówki wyciąga :D tylko w Polsce !
    0
  • Users Avatars Mini
    mardall pisze: 2006-03-27 12:42
    Polska poprosi o okres przejściowy ;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-27 12:43
    *blobi - ale to zależy OD NAS ! dlaczego z góry zakładasz że będziemy najgorsi i nie damy rady, przeceiż nic nie stoi na przeszkodzie żeby wprowadzić takie rozwiązania prawne które doprowadzą do zwiększenia ilości łączy szerokopasmowych (od 512 wzwyż) nie tylko w mieastach, ale i na wsi, a także do obniżenia ich cen, trzeba przestać się cackać z TPsa i udostępnić jej infrastrukturę konkurencji i zrobić wiele innych rzeczy, jak temu nie podołamy, to będziemy płacić kary, proste !
    0
  • Users Avatars Mini
    LEvEL pisze: 2006-03-27 12:44
    Tak w 2010 ADSl u mnie w domu, już to widze, najpierw Vat 22% zniesiony i wprowadzony przez EU ponownie. Teraz rapaort że ma być lepiej. Jo osobiście czarno to widze w Polsce. TP SA sama bedzie pewnie robić problemu np.w dzierżawieniu łącz,będzie się odwoływać itp. Choć z drugiej strony może się to wszystko w końcu zmieni na lepsze.Zostało 4 lata. Poczekamy zobaczymy.
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-27 12:51
    *LEvEL - mylisz pojęcia, unia nie wprowadziła VATu 22%, tylko VAT, to że Polska ma jeden z najwyższych w europie to już nie wina unii, w Niemczech jest 15%, a pozatym jakoś w krajach takich jak Niemcy, czy GB jest VAT na internet i łącza 2mbit kosztują poniżej 100zł, a nawet 80zł, a dostępne są nawet 26mbit i to za cenę poniżej 300zł, czyli TO NIE VAT decyduje o cenach i dostępności, tylko BRAK KONKURENCJI !
    0
  • Users Avatars Mini
    sitek pisze: 2006-03-27 13:11
    * lennox "najśmieszniejsze jest to że TPsa zalicza do szerokopasmowych również 128 i 256 :DDD a to są raczej wąskopasmowe" chyba człowieku nie masz pojęcia co znaczy termin: "Łącze szerokopasmowe" Oczywiście zarówno 128 jak i 256kbs są łączami szerokopasmowymi czy Ci się to podoba czy też nie. Łączem wąskopasmowym jest SDI.
    0
  • Users Avatars Mini
    wwwspaniewpolscepl pisze: 2006-03-27 13:27
    a w 2010 podadzą nowe terminy - ot cała UE
    0
  • Users Avatars Mini
    rcicho pisze: 2006-03-27 13:51
    Lennox - oczywiście ze Bruksela wymusiła u nas podzwyżke podatku VAT na interent. Po prostu wczesniej mieslismy tam stawkę zerową VAT na internet a w całej UE na interent obowiazuje stawka podstawowa VAT (różna w każdym kraju u nas 22% w Niemczech 16%). UE reguluje również kwestie stawek podatku VAT i tak stawka podstawowa czyli pełna nie może być niższ niz 15% a stawka obniżona nie niższa niz 5% i nie wyższa niz 15%. Naturalnie możemy mieć zamiast 22% "tylko"15% ale to dopiero jak do władzy ...
    0
  • Users Avatars Mini
    rcicho pisze: 2006-03-27 13:51
    ... dojdzie Unia Polityki Realnej, czyli raczej nie tak szybko.
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-27 14:34
    *sitek - to chyba ty nie masz pojęcia, bo w większości krajów na świecie w pojęciu "łącza szerokopasmowe" nie mieszczą się łącza poniżej 512 i jak robione są badania rynku, to do łącz szerokopasmowych nie są zaliczasne takie łącza jak 128, jesteśmy tematem żartów za granicą, bo TPsa podając statystyki łącz szerokopasmowych podaje również łącza poniżej 512 :D *rchicho - przeczytaj uważnie jeszcze raz mój komentarz, bo chyba się nie zrozumieliśmy, ja przecież powiedziałem że VAT nakazała...
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-27 14:39
    ...wprowadzić unia, ale TO ŻE JEST TAK WYSOKI to już nasza sprawka, mógłby wynosić właśnie 15% bo taka jest dolna granica, a z tego co wiem to w niektórych krajach internet jest objęty PREFERENCYJNĄ stawką, która jak mówisz może wynosić nawet 5%, także to jest NASZA wina, a nie unii, pozatym jak już mówiłem VAT ma ZNIKOMY wpływ na dostępność internetu i jego ceny. A UPR to niech się lepiej trzyma z dala od polityki ze swoją karą śmierci i para monarchistycznym systemem, a także dosyć...
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-27 14:42
    ...egzotycznymi pomysłami na gospodarkę, które nigdzie na świecie nie funkcjonują. Tylko nie podawaj PROTEKCJONISTYCZNYCH stanów zjednoczonych, dopłacających do eksportu itd. jako rzekomy przykład działania tychże pomyslów... aczkolwiek z samym Korwinem to się w wielu kwestiach zgadzam :)
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-27 14:48
    a i *sitek jako ciekawostkę podam że w Korei Płd. łącza szerokopasmowe to łącza od 1mbit wzwyż, poniżej tego łącza nie są uznawane jako szerokopasmowe, no tak tylko jeżeli tam łącze 20mbit kosztuje 25 $ (75zł) to nie ma co się dziwić :)
    0
  • Users Avatars Mini
    sitek pisze: 2006-03-27 15:20
    * lennox wytłumacz mi co w przypadku xDSL-a ma pasmo do przepustowości???
    0
  • Users Avatars Mini
    bujno pisze: 2006-03-27 15:24
    A u mnie w 15tys miescie już jest bezprzewodowy internet z Uni za darmo
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-27 15:29
    *sitek - a czy ja coś mówie o paśmie ?
    0
  • Users Avatars Mini
    mac pisze: 2006-03-27 15:35
    W wiosce, w ktorej od niedawna mieszkam TPSA w koncu pociagnela swiatlowod (w koncu mozna normalnie rozmawiac bez zaklocen). No i zaczeli do ludzi dzwonic namawiajac na neostrade. Sasiedzi zamowili i... po jakims czasie ktos z tepsy zadzwonil z przeprosinami, ze jednak nie bedzie neo. Pewnie znow cos im sie tam nie oplacalo. Zenada. Ja tam mam ich gdzies (mam I-Plusa) i pewnie ze stacjonarnego tel. pewnie w ogole zrezygnuje.
    0
  • Users Avatars Mini
    felipeUK pisze: 2006-03-27 16:11
    Lacza 128 i 256 oczywiscie adsl a nie waskolennoxowe oferowane sa dlatego ze ludzie nie maja pieniedzy zeby placic wieciej za 512 wzwyz czyli krotko mowiac sa za drogie dla przecietnego klienta.Nie tanieja bo nie ma zadnej konkurencji dla Tp.Jeszcze 2 lata temu w UK byly oferty 128 i 256 ale szybko zaczeto modernizowac exchanges i teraz kazdy provider oferuje minimum 512kb a max 24mbity.Po 31 marca BT od ktorej jest zalezny adsl ma upgradeowac okolo 5000 exchanges(centrali) do standardu 8mb...
    0
  • Users Avatars Mini
    felipeUK pisze: 2006-03-27 16:14
    ..czyli w Polska w porownaniu do UK nie wypada az tak zle(Jakies pare lat opoznienia) Problemem sa znikome potrzeby Polakow na lacza szerokopasmowe o duzej predkosci ,ktore w UK staja sie szybko standardem...
    0
  • Users Avatars Mini
    MB-1 pisze: 2006-03-27 17:08
    *bujno gdzie mieszkasz???????
    0
  • Users Avatars Mini
    sitek pisze: 2006-03-27 17:39
    * lennox łącza szerokopasmowe to takie które mają określone pasmo nie przepustowość. Rozumiesz????
    0
  • Users Avatars Mini
    rollo pisze: 2006-03-27 23:09
    spokojnie - a moze chodzi o to ze unia nadal chce ciagnac vacik od owych laczy - to ze bedzie duza dostepnosc czyli mozliwosc techniczna to nie oznacza ze bedzie kazdy mogl na takowe lacze sobie pozwolic - przeciez Unia niestety nie chce nam wyrownac plac ;) ?
    0
  • Users Avatars Mini
    lucas__ pisze: 2006-03-28 03:46
    poczekamy zobaczymy. a jak narazie autostrada 256 sobie dziala
    0
  • Users Avatars Mini
    simson pisze: 2006-03-28 16:38
    hahaa,Unia jak zwykle "opracowuje strategie" "powołuje komisarzy" jak ZSRR. Reguluje sugeruje ....Lepiej niech zliberalizują swoją socjalistyczną gospodarkę to problem łączy się rozwiąże. Chcieli gonić USA ..... to im sie teraz czkawką odbija hehehe. UPR górą.
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-28 22:28
    *sitek - nie wiesz o czym mówisz... *simson - "Lepiej niech zliberalizują swoją socjalistyczną gospodarkę" w jaki sposób ? jakieś pomysły, czy tylko bełkot będący nieudaczną próbą powtarzania idiotycznych sloganów UPRu ? a co do USA, to tu nie ma czego gonić, to kwestia wyboru drogi, ja bym niechciał żeby europa poszła w tym błędnym kierunku w którym podążają USA... pozatym widzę w twojej wypowiedzi satysfakcję że w europie jest rzekomo źle... to dosyć głupawe zachowanie
    0
  • Users Avatars Mini
    sitek pisze: 2006-03-29 02:30
    *lennox to Ty nie masz pojęcia o czym mówisz!!! Powtarzam Ci pasmo to co innego niż przepustowość. ZApytaj ojca może Ci wytłumaczy...
    0
  • Users Avatars Mini
    simson pisze: 2006-03-29 08:28
    bo jest źle to po 1 po 2 ja bym chciał tą żłą droge dla Polski ... a tak soc realizm rządzi
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-29 22:17
    hehe *sitek - aleś ty głuuupi, czy ja mówie że pasmo to TO SAMO co przepustowość ?!?!? poprostu nie masz pojęcia o czym mówisz, gdyby było inaczej nie wyrażał byś się w takich ogólnikach, szkoda czasu na ciebie... *simson - no ok, tak chcesz, ale nie sprowadzaj rzeczy do absurdu, UE NIE postępuje jak ZSRR, już bliżej do ZSRR jest właśnie stanom, przykład ? liczba więźniów na 100 tys mieszkańców USA: ponad 600, Rosja: ponad 600, UE: ok 150-200. Zatrucie środowiska (wcześniej ZSRR najbardziej...
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-29 22:21
    ...truł powietrze) teraz... USA odpowiada za ok. 30% (!!!) zanieczyszczeń wypuszczanych do atmosfery, mało tego bush nie podpisał traktatu z Kioto, bo... to by zaszkodziło wielkim firmom, TAKIM kosztem rozwija się ich gospodarka, bardziej liczy się dobro gospodarki i wielkich firm niż ludzi, w europie jest na odwrót, fakt - płacimy za to mniejszym wzrostem, ale warto... więc mówisz nie socrealizm, a ja mówie NIE skrajny liberalizm gospodarczy i skrajny konserwatyzm obyczajowy
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-29 22:25
    pozatym można by tu przywołać takie rodzynki jak to że ponad 90% dzieci do 18 roku życia zabitych na świecie z broni palnej, ginie w USA (!!!) w ilości kar śmierci wyprzedzają ich tylko Chiny, a za drobne przestępstwa, typu kradzież czegoś w sklepie, a potem ucieczka przed policją (gdzie nikomu nie stała się krzywda) dostaje się często wyroki 30 lat więzienia (!!!!!!) policjant który zamordował na służbie prawie nigdy za to nie odpowiada, najostrzejszą karą jest zawieszenie na 2 tyg. itp. itd.
    0
  • Users Avatars Mini
    lennox pisze: 2006-03-29 22:27
    więc parafrazując pewne znane powiedzenie: BOŻE CHROŃ NAS PRZED AMERYKĄ I JEJ ROZWIĄZANIAMI !!! :D niech się trzymają z dala i mam głęboką nadzieje że europa nie tylko nie pójdzie w tym kierunku, ale poprostu w PRZECIWNYM !
    0
  • Users Avatars Mini
    simson pisze: 2006-03-30 03:41
    tak właśnie jest UE idzie w przeciwnym kirunku,dlatego będzie jej coraz "lepiej" za 20-30 lat wszyscy będzieci siedzieć na zasiłku lub emeryturze. Ciekawe kto bedzie za to placil? zreszta co mnie to obchodzi
    0
  • Users Avatars Mini
    sitek pisze: 2006-03-30 11:31
    *lennox debilu, próbuję Ci wytłumaczyć, że neo128 i neo256 to też są łącza szerokopasmowe, pomimo, że tobie nieuku wydaje się, że szerokopasmowe to takie, które mają conajmniej 512kbs. Mylisz się tak jak w 95% swoich wypowiedzi. Jest to ostatni raz jak komentuje twoje (tym razem specjalnie napisane z małej bo mnie obrażasz) wypociny. Jesteś gówniarzem, który próbuje zaistnieć w sieci. Tyle na ten temat.
    0
  • Users Avatars Mini
    msmoll pisze: 2006-04-01 17:00
    marzenia ...
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: