Motorola Moto G82 - test

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Motorola Moto G82 - test

Motorola skupia się na średniej półce – smartfonach dostępniejszych niż flagowce i oferujących znacznie lepszy komfort niż najniższa półka. Motorola Moto G82 dobrze odzwierciedla tę strategię. Ma ekran AMOLED z odświeżaniem 120 Hz i cienkimi ramkami, pojemną baterię 5000 mAh i aparat ze stabilizacją optyczną, która jest w segmencie 1599 zł rzadkością. Jednocześnie procesor ma zaspokoić wymagania większości użytkowników, a nie najbardziej wymagających graczy. Przyjrzyjmy się bliżej czy Motorola Moto G82 jest dobrym wyborem.

Główne wady i zalety Motorola Moto G82

Zalety Motoroli Moto G82:

  • Lekka, wizualnie atrakcyjna konstrukcja
  • Gniazdo słuchawkowe i głośniki stereo
  • Czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania
  • Wysokiej jakości wyświetlacz AMOLED z odświeżaniem 120 Hz
  • Wydajność zapewniająca komfort codziennego użytkowania
  • Możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą karty micro SD
  • Kompletny pakiet komunikacyjny i zestaw czujników
  • Android 12 z gestami Moto
  • Główny aparat ze stabilizacją optyczną
  • Bateria 5000mAh i długi czas pracy na baterii
  • Ładowarka 33W w zestawie

Wady Motoroli Moto G82:

  • Rama z tworzywa, uszczelnienie niższej kategorii
  • Głośniki stereo nie oferują pełnej symetrii głośności i jakości brzmienia
  • Szkło pokrywające ekran nieznanej kategorii i producenta
  • Wydajność mogłaby być lepsza
  • Rzadko działający gest dwukrotnego dotknięcia przycisku zasilania
  • Aparat makro 2 mpx dodany na siłę
  • Brak wideo 4K
  • Podczas nagrywania wideo 1080p zdarzyły się przeskoki spowodowane błędami stabilizacji
  • Nie można przełączać się pomiędzy obiektywami podczas nagrywania

Jak oceniamy design? – ocena 4

Motorola Moto G82 nie odbiega od klasycznej formy smartfonu ze średniej półki. Obudowa i rama wykonane są z tworzywa. Tył obudowy jest delikatnie matowy i ma na sobie wzór z kropek rozchodzący się koncentrycznie od logo Motoroli. Pozwala to trochę łatwiej ukryć ślady dotyku czy niedoskonałości powstające w wyniku użytkowania.

G82 ma szybki, aktywny czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania – wystarczy dotknięcie bez przyciśnięcia klawisza aby wybudzić i odblokować ekran. Można także skonfigurować odblokowywanie za pomocą twarzy.

Moto G82 ma też głośniki stereo, przy czym lewy kanał (ten u góry urządzenia) gra zauważalnie ciszej niż prawy kanał – nie ma tutaj pełnej symetrii. Głośniki wystarczają jednak do komfortowego słuchania audycji. Do czerpania przyjemności z multimediów wskazane są raczej słuchawki i tu z pomocą może przyjść gniazdo słuchawkowe, którego w Moto nie zabrakło.

Obudowa G82 według producenta jest odporna na zachlapanie i kurz, oferuje normę IP52 dzięki zastosowaniu hydrofobowej powłoki. Nie jest to jednak norma umożliwiająca zanurzenie telefonu w wodzie. Motorola nie precyzuje też jaki rodzaj szkła zastosowała do przykrycia ekranu. Większy uwag poza tym nie mam, chociaż wolałbym aby producent zastosował metalową ramę konstrukcyjną zamiast tworzywa.

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 5-

Wyświetlacz Motoroli Moto G82 ma przekątną 6,6 cala i rozdzielczość FHD+ 2400 x 1080 pikseli. Obsługuje odświeżanie 120 Hz i pozwala użytkownikowi wybrać, czy ma być automatycznie przełączone pomiędzy 60 a 120 Hz, czy być na stałe ustawione na jedną z tych dwóch dostępnych opcji. Ekran ma proporcje 20:9 i gęstość pikseli wynoszącą 402 ppi.

W ustawieniach oprócz ciemnego motywu oraz podświetlenia nocnego znajdziemy także możliwość przełączenia się pomiędzy żywą a naturalna kolorystką, oraz ręczną regulację balansu bieli.

Ekran G82 spełnia wszystkie pokładane w nim oczekiwania i trudno będzie znaleźć w średniej półce coś wyraźnie lepszego. Oferuje wysoka maksymalną jasność, wysoką płynność i bardzo dobry kontrast oraz kąty widzenia. Ramki są wąskie, choć nie całkiem symetryczne ze wszystkich stron.

Specyfikacja – ocena 4-

Motorola została wyposażona w ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 695 5G taktowany zegarami 2 x 2,2 GHz + 6 x 1,7 GHz. Procesor wspiera 6 GB RAM oraz 128 GB na system i pliki, które można rozszerzyć za pomocą karty pamięci micro SD o pojemności do 1 TB, o ile zrezygnujemy z funkcji dual SIM.

W testach wydajności benchmarku Antutu Motorola uzyskała 408604 punktów, co stanowi niecałą połowę najwydajniejszych smartfonów na rynku. Motorola Moto G82 nie jest królem wydajności, ale taka moc procesora wystarcza do zapewnienia płynności działania systemu i najczęściej używanych aplikacji, a w połączeniu z odświeżaniem 120 Hz daje poczucie dużej płynności działania. Standardowe aplikacje, takie jak klient poczty, komunikator, przeglądarka otwierają się bez zwłoki. Smartfon Motoroli wydaje się być całkowicie niepodatny na throttling, co dziś jest rzadkością. Mimo wszystko wydajność może okazać się niewystarczająca dla najbardziej wymagających gier mobilnych i biorąc pod uwagę takie smartfony jak POCO F3, mogłaby być jednak większa.

Pakiet łączności G82 obejmuje: 5G, LTE, WiFi ac 2,4 GHz i 5 GHz, Bluetooth 5.1, oraz NFC. Lokalizacja jest realizowana za pomocą systemów GPS, LTEPP, SUPL, GLONASS i Galileo. Zestaw czujników obejmuje: czytnik linii papilarnych, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła otoczenia, akcelerometr, żyroskop i kompas cyfrowy.

System operacyjny– ocena 4

Motorola Moto G82 działa pod kontrolą systemu Android 12 z aktualizacją zabezpieczeń z dnia 1 czerwca 2022. Chociaż Motorola zawsze lubiła chwalić się wsparciem jakie daje oprogramowaniu na swoich telefonach, część konkurencji zdążyła pod tym względem Motorolę przegonić, oferując nowe wersje systemu przez dłuży czas od premiery i wypuszczając aktualizacje częściej i szybciej.

Wciąż są powody by Motorolę lubić. System jest w dużym stopniu zbliżony do czystego Androida. Motorola zgromadziła swoje dodatki i modyfikacje w aplikacji Moto. To w niej znajdziemy opcje personalizacji wyglądu, pozwalającego wybrać kształt i układ ikon, kolorystykę systemu i krój czcionki. Tu są też lubiane gesty Moto, które pozwalają zapalić latarkę czy uruchomić aparat bez konieczności odblokowywania ekranu czy szukania przycisków. Inne pozycje obejmują dodatkowe opcje dla gier, uważny ekran, który nie wygasza się gdy na niego patrzymy, jak i dodatkowe menu ikon wywoływane dwukrotnym dotknięciem przycisku zasilania. W nim można umieścić oprócz skrótów do aplikacji, także skróty do funkcji, takich jak nagrywanie ekranu, czy do kontaktów. W podręcznym menu ikon można umieścić maksymalnie 6 pozycji. Niestety o ile funkcja czytnika linii papilarnych działała niezawodnie, tak z wywoływaniem podręcznego menu miałem problem i dość często mi się to nie udawało, co całkowicie przekreśla sens jej użycia. Poza tą jedną funkcją, nie miałem innych uwag do działania telefonu.

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 4-

Motorola Moto G82 ma następujący zestaw aparatów:

  • 50 MP, f/1.8, PDAF, OIS – główny aparat
  • 8 MP, f/2.2, 118˚ - ultraszerokokątny aparat
  • 2 MP, f/2.4 – dedykowany aparat do zdjęć makro
  • 16 MP, f/2.2 – przedni aparat do selfie

Na uwagę zasługuje zastosowanie stabilizacji optycznej, która w średniej półce nie jest obecnie często spotykana. Większość producentów woli redukcję kosztów i powierzają zdjęcia mechanizmom fotografii obliczeniowej, która łatwiej i taniej się skaluje.

Zdjęcia z głównego aparatu oferują zadowalającą jakość, zarówno w dzień jak i w słabym nocnym oświetleniu. Motorola nie oferuje trybu nocnego, który rozjaśnia całkowicie ciemne kadry, jak niektóre modele smartfonów, ale tam gdzie znajdziemy chociaż trochę światła neonów radzi sobie wystarczająco dobrze. Także rozpiętość tonalna jest zadowalająca.

Zdjęcia z aparatu ultraszerokokątnego mają wyraźne rozmycia w rogach kadru, które czasem są podkreślane przez szczegóły znajdujące się gałęziach drzew czy ceglanym murze. Poza tym jednak spełniają swoją funkcję i potrafią zaoferować atrakcyjną i odmienną perspektywę, choć kosztem jakości.

Aparat makro oferuje jakość zbliżoną do kamery w laptopie i nie należy go traktować jako pełnoprawnego aparatu do fotografowania na co dzień – zwykle wycięcie i powiększenie fragmentu kadru z głównego aparatu przyniesie lepsze efekty.

Motorola Moto G82 oferuje nagrywanie wideo jedynie w rozdzielczości Full HD 1080p. Nie jest dostępne nagrywanie w rozdzielczości 4K, co w tej półce cenowej jest standardem. Nie ma też możliwości przełączania się pomiędzy aparatami podczas nagrywania wideo. Jakość nagrań jest dość przeciętna, zarówno pod względem szczegółowości jak i rozpiętości tonalnej. Dodatkowo na niektórych nagraniach które wykonałem w nagraniu pojawiają się artefakty stabilizacji optycznej i obraz nienaturalnie przeskakuje. Całe szczęście nie w każdym moim nagraniu problem występuje, ale z pewnością należy go odnotować.

Przykładowe zdjęcia:

Przykładowe wideo:

Jak długo działa bateria? – ocena 5

Motorola Moto G82 ma dużą  baterię o pojemności 5000 mAh, oraz 33W ładowarkę w zestawie. Mniej wydajny, ale bardziej energooszczędny procesor pozwolił osiągnąć ponad 19 godzin ciągłego strumieniowania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na 50%. To bardzo dobry wynik plasujący Motorolę Moto G82 w czołówce smartfonów pod względem czasu działania na baterii.

Nasza finalna ocena

Motorola Moto G82 to pod wieloma względami udany smartfon ze średniej półki. Jej najmocniejszymi stronami jest ekran AMOLED z odświeżaniem 120 Hz i długi czas pracy na baterii. Sensownym uzupełnieniem największych zalet są głośniki stereo, płynnie działający systemu Android 12 z rozszerzeniami Motoroli i główny aparat ze stabilizacją optyczną. Wydajność jest trochę poniżej oczekiwań, ale wciąż zapewnia komfort codziennego użytkowania. Największymi niedociągnięciami są aparat do makro o rozdzielczości zaledwie 2 megapikseli, brak wideo 4K i przeciętna jakość nagrań FHD. W większości codziennych zadań sprawdza się naprawdę dobrze, a długi czas działania na baterii oraz świetny ekran to rzeczy kluczowe dla większości użytkowników sprzętów ze średniej półki.

Uwielbiamy: ekran AMOLED 120 Hz

Nie lubimy: jakości nagrań wideo

Dla kogo jest Motorola Moto G82:

  • Dla osób ceniących wysokiej jakości wyświetlacz
  • Dla szukających długiego czasu pracy na baterii
  • Dla ceniących gesty Moto

Dla kogo nie jest Motorola Moto G82:

  • Nie dla osób lubiących nagrywać wideo
  • Nie dla wymagających graczy mobilnych
  • Nie dla szukających szczelności IP68

Alternatywy dla Motorola Moto G82:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: