Motorola ThinkPhone – sprawdziliśmy chiński smartfon za 5 tysięcy skierowany do firm i administracji

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Motorola ThinkPhone – pierwsze wrażenia

ThinkPhone jest kierowany do bardzo konkretnej grupy odbiorców. Wykorzystuje w tym celu nawiązania do legendarnej marki laptopów ThinkPad zapoczątkowanej jeszcze przez IBM w 1992 roku, a potem przejętej przez Lenovo, który jest także właścicielem Motoroli. ThinkPad to marka kojarząca się z jakością i trwałością. Teraz została rozszerzona o ThinkPhone, czyli smartfon skierowany przede wszystkim do klienta biznesowego lub osoby, która szczególny nacisk kładzie na bezpieczeństwo. Motorola ThinkPhone nie jest tania, bo kosztuje 4999 zł. Nie ma też najnowszej specyfikacji i najlepszych aparatów. Dla osób zaznajomionych z laptopami nie będzie to zaskoczenie – one od zawsze przekładały jakość materiałów nad stosunek ceny do wydajności. Pytanie czy na wyjątkowo konkurencyjnym rynku smartfonów uda się powtórzyć sukces marki ThinkPad? Według nas nie będzie to łatwe zadanie.

Motorola ThinkPhone

Główne wady i zalety Motorola ThinkPhone

Zalety Motorola ThinkPhone:

  • Najwyższa jakość wykonania i estetyka ThinkPad – obudowa z włókna węglowego
  • Norma uszczelnienia IP68 oraz wojskowa norma wytrzymałości MIL-STD-810H
  • Niezłe głośniki stereo
  • Skuteczny czytnik linii papilarnych
  • Fenomenalna jakość przycisków fizycznych
  • Dodatkowy fizyczny przycisk funkcyjny
  • Ekran AMOLED z odświeżaniem 144 Hz
  • Wysoka wydajność – powyżej 1 mln punktów w Antutu
  • Android 13 z zabezpieczeniami z dnia 1 marca 2023
  • Czysty Android z przydatnymi dodatkami Motoroli
  • Duży nacisk na bezpieczeństwo i funkcje biznesowe - ThinkShield
  • Motorola Ready For oraz możliwość użycia telefonu jako kamery internetowej
  • Akceptowalna jakość głównego aparatu
  • Stabilizowane wideo 8K
  • Długi czas pracy na baterii
  • Szybkie ładowanie 68W z ładowarką w zestawie

Wady Motorola ThinkPhone:

  • Mimo matowej obudowy bardzo widać ślady zostawiane przez dotyk
  • Dodatkowy przycisk funkcyjny powinien mieć więcej opcji konfiguracji
  • Odblokowanie twarzą bez dodatkowego zabezpieczenia skanerem 3D
  • Ekran nie może dowolnie dostosować odświeżania do wyświetlanych treści
  • Konkurencja oferuje jaśniejsze wyświetlacze
  • Starszy Snapdragon 8+ Gen 1 zamiast Snapdragon 8 Gen 2
  • W porównaniu do konkurencji bardzo ubogi zestaw aparatów – brak teleobiektywu, słaby ultraszeroki kąt, mało zaawansowanych trybów fotografii obliczeniowej
  • Drogi w porównaniu do konkurencji o podobnym wyposażeniu u z lepszymi aparatami

Jak oceniamy design? – ocena 5-

Motorola ThinkPhone nawiązuje designem do marki ThinkPad w bardzo czytelny sposób. Tył obudowy telefonu jest wykonany z prawdziwego włókna węglowego. To też bezpośrednie nawiązanie do najwyższego modelu laptopa ThinkPad X1 Carbon, który ma być lekki i super wytrzymały.

Każdy kto lubi estetykę laptopów ThinkPad zakocha się w ThinkPhone od pierwszego wejrzenia. Węglowe plecy obudowy wytrzymają bez wątpienia więcej niż szkło czy inne tworzywo. Ze smutkiem muszę jednak stwierdzić, że matowa, porowata powierzchnia niestety nie ukrywa śladów dotyku jak robią to inne matowe obudowy telefonów.

Zamiast charakterystycznego trackpointa, czyli czerwonego punktu pośrodku klawiatury laptopa zastępującego myszkę i touchpad mamy na obudowie Motoroli dodatkowy przycisk funkcyjny w charakterystycznym czerwonym kolorze. Pojedyncze wciśnięcie może uruchomić dyktafon, nagrywanie ekranu, wstrzymać odtwarzanie bądź uruchomić dowolną aplikację. Dwukrotne naciśnięcie uruchamia jedną z funkcji Motorola Ready For – otwieranie aplikacji z Androida na PC, przesyłanie plików z telefonu na PC, strumieniowanie zawartości ekranu oraz wykorzystanie telefonu jako kamery internetowej. Przycisk ma potencjał, ale nie został on w pełni wykorzystany. Brakuje opcji przypisania innych funkcji, jak choćby zmiany trybu dzwonka na wibrację.

Jakość fizycznych przycisków jest najlepsza jaką dotąd spotkałem w smartfonie. W Motoroli ThinkPhone znalazło się też miejsce na głośniki stereo. Oferują one dość zrównoważony i wystarczająco głośny dźwięk, ale powodują też wibrację obudowy na maksymalnym poziomie głośności i lewy kanał jest wyraźnie cichszy i z węższym pasmem niż prawy.

ThinkPhone ma szybki czytnik linii papilarnych i odblokowanie twarzą. Szkoda, że w telefonie nastawionym na bezpieczeństwo danych odblokowanie twarzą wykorzystuje tylko przedni aparat, a nie bezpieczniejsze skanowanie 3D kształtu twarzy.

Obudowa Motoroli jest wodoszczelna według normy IP68 oraz dodatkowo spełnia wojskową normę wytrzymałości MIL-STD-810H.

Motorola ThinkPhone

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 5-

Ekran Motoroli jest wykonany w technologii AMOLED i ma przekątną 6,6 cala. Obsługuje wyjątkowo wysokie maksymalne odświeżanie 144 Hz. Nie może jednak dostosować odświeżania do wyświetlanych treści tak jak matryce LTPO – dostępne wartości to 60, 90, 120 i 144 Hz. Nie ma możliwości obniżenia odświeżania do 24 Hz czy nawet niżej jak w niektórych modelach konkurencji. Rozdzielczość wyświetlacza to FHD+ (2400 x 1080).

Dziesięciobitowy panel oferuje 1200 nitów maksymalnej jasności, odczytuje dotyk z częstotliwością 360 Hz i jest przykryty szkłem Victus.

Chociaż nie wszystkie parametry (oprócz maksymalnego odświeżania) są tak dobre jak w najlepszych flagowcach, to w praktyce trudno dostrzec jakiekolwiek kompromisy. Ma świetne kąty widzenia, wysoki kontrast, nasycone kolory i wszystkie niezbędne funkcje.

Motorola ThinkPhone

Specyfikacja – ocena 5-

Mimo, że ThinkPhone jest topowym modelem, który niedawno miał premierę, jest wyposażony w poprzednią generację procesora Snapdragon 8+ Gen 1, zamiast Gen 2. Nie jest to duży problem, a wydajność wciąż jest bardzo wysoka. W benchmarku Antutu i tak uzyskał ponad milion punktów, a dokładniej 1079073, co pozwoliło zająć mu 9 pozycję w rankingu tego testu. Po prostu większość modeli konkurencyjnych ma już nowszy model procesora.

Motorola ma 8 GB RAM i 256 GB na system i pliki. Nie obsługuje karty pamięci, co dla niektórych może być rozczarowaniem w modelu stricte biznesowym.

Pakiet komunikacyjny ma wszystkie najnowsze standardy – 5G, WiFi 6e i Bluetooth 5.3. Nie zabrakło NFC. Jest też komplet czujników, a lokalizacja jest realizowana za pomocą GPS, LTEPP, SUPL, Glonass i Galileo.

Motorola ThinkPhone  Motorola ThinkPhone

System operacyjny– ocena 5

ThinkPhone działa pod kontrolą Androida 13 z aktualizacjami zabezpieczeń z 1 marca 2023 – pod tym względem producent spisał się wzorowo. Motorola instaluje zwykle niemal czystego Androida dodając do niego tylko wybrane funkcje, jak gesty Moto pozwalające zapalić latarkę potrząśnięciem telefonu. Pod tym względem ThinkPhone nie różni się od innych telefonów tego samego producenta. Ma jednak platformę bezpieczeństwa dla urządzeń mobilnych ThinkShield oraz osobny skrót do opcji Moto Secure, w którym znajdziemy takie funkcje jak bezpieczny folder, zabezpieczenia sieci oraz mieszanie klawiatury pin. Ostatnia funkcja, która losowo rozmieszcza numery klawiatury numerycznej ma utrudnić podejrzenie wprowadzanych cyfr w oparciu o standardowe ich położenie.

Motorola ma wszystkie funkcje Ready For pozwalające zarówno podłączyć zewnętrzny wyświetlacz jak i połączyć funkcjonalność telefonu z komputerem PC. Jest też osobna funkcja kamery internetowej. Po jej wybraniu nasz telefon będzie rozpoznany przez komputer jako kamera na USB bez konieczność instalowania jakichkolwiek sterowników czy dodatkowego oprogramowania.

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 4-

Zestaw aparatów ThinkPhone jest ubogi nawet jak na średnią półkę, a w porównaniu z flagowcami wypada po prostu słabo:

  • 50 MP, f/1.8, multi-directional PDAF, OIS – główny aparat
  • 13 MP, f/2.2, 120˚, AF – aparat ultraszerokokątny z funkcją makro
  • 2 MP, f/2.4 – pomiar głębi sceny
  • 32 MP, f/2.5 – aparat do selfie

W telefonie za 5 tysięcy mamy do dyspozycji tak naprawdę tylko dwa aparaty, bo trzeci służy do pomiaru głębi sceny. W telefonie nie znajdziemy teleobiektywu, mimo że jest on często spotykany nawet w tańszych telefonach. Aparat szerokokątny ma przeciętną jakość nawet jak na średnią półkę. W rogach kadru widać dużo szumu, a zdjęcia nawet bez powiększenia są wyraźnie mniej szczegółowe niż z głównego aparatu. Co prawda ma on autofocus pozwalający zdjęcia makro, ale zdarzyło się, że nie trafił z ostrością zupełnie standardowego kadru zrobionego w ładną pogodę.

Główny aparat wypada lepiej. Całkiem dobrze radzi sobie ze zdjęciami – zarówno dziennymi jak i nocnymi. Potrafi nagrywać wideo 8K, które jest skutecznie stabilizowane. Tutaj nie ma wielu powodów do narzekań, choć wciąż nie jest to poziom dzisiejszych flagowców.

Szybko staje się jasne, że decydując się na ThinkPhone musimy pogodzić się z tym, że będzie to istotny kompromis w fotografii w porównaniu do podobnie wycenionej konkurencji.

Przykładowe zdjęcia:

Motorola ThinkPhone

Motorola ThinkPhone

Motorola ThinkPhone

Motorola ThinkPhone

Motorola ThinkPhone

Motorola ThinkPhone

Przykładowe wideo:

Jak długo działa bateria? – ocena 5-

ThinkPhone jest wyposażony w baterię 5000 mAh. W zestawie z telefonem otrzymujemy 68W ładowarkę. Dodatkowo telefon obsługuje 15W ładowanie bezprzewodowe.

W przypadku odtwarzania wideo z jasnością ekranu ustawioną na połowę Motorola przekracza 20 godzin z włączonym ekranem. To bardzo dobry wynik. Półgodzinne ładowanie wystarcza, aby napełnić baterię w ponad 80%, a do pełnego naładowania potrzeba mniej niż godziny. Chociaż nie padają tutaj żadne rekordy to wyniki, na które nie można narzekać.

Motorola ThinkPhone

Nasza finalna ocena

Motorolę ThinkPhone można ocenić jako telefon stricte dla klienta biznesowego lub po prostu porównać go do podobnie wycenionych modeli konkurencji.

W tym pierwszym przypadku głównym zarzutem wobec Motoroli będzie brak odblokowania twarzą o podwyższonym stopniu zabezpieczenia. Mamy tutaj zwykły przedni aparat bez skanera 3D jak w iPhone. Poza tym to świetnie wykonany smartfon, który doskonale współpracuje z komputerem PC i pasuje do estetyki Thinkpadów. Jest uszczelniony, wydajny, obudowa z włókna węglowego powinna być ekstremalnie wytrzymała, a pakiet oprogramowania oferuje dodatkowe warstwy zabezpieczeń oraz możliwość zdalnego zarządzania w organizacji. Ma też rozbudowaną funkcjonalność wykorzystania telefonu jako samodzielnego urządzenia do pracy z zewnętrznym monitorem oraz jako kamery internetowej dla PC bez instalacji dodatkowego oprogramowania. Jego największą wadą dla poważnych rozwiązań biznesowych i administracyjnych jest to, że jest to telefon chiński.

Jednak w porównaniu do klasycznych flagowców w podobnej cenie 5 tysięcy złotych kompromisów jest znacznie więcej. Broni się głównie jakość wykonania i fenomenalne fizyczne przyciski, czas pracy na baterii z szybkim ładowaniem i dobrej jakości ekran. Poprzedniej generacji procesor jest pewnym minusem, ale stosunkowo najłatwiejszym do zaakceptowania – różnica w wydajności będzie symboliczna. Największy kompromis dotyczy zestawu aparatów, który jest zdecydowanie poniżej poziomu któregokolwiek flagowca z ostatnich trzech lat, o najlepszych smartfonach fotograficznych nawet nie wspominając. Brak teleobiektywu i przeciętny aparat szerokokątny są w tej półce cenowej poważnym minusem.

Motorola ThinkPhone zdecydowanie nie jest telefonem dla każdego i nie miała nim być. To produkt dla określonego grona odbiorców biznesowych albo osób ceniących markę Lenovo ThinkPad. Największe korporacje w Europie korzystają głównie z iPhonów i Samsungów. Lenovo raczej powalczy w Chinach i może w USA.

Uwielbiamy: estetykę nawiązującą do ThinkPada

Nie lubimy: mocno ograniczonego zestawu aparatów

Dla kogo jest Motorola ThinkPhone:

  • Dla klientów biznesowych, którzy zaufają rozwiązaniom z Chin
  • Dla fanów marek ThinkPad, Lenovo i Motorola

Dla kogo nie jest Motorola ThinkPhone:

  • Nie dla osób, dla których fotografia mobilna jest jednym z priorytetów
  • Nie dla wymagających najwyższej specyfikacji
  • Nie dla osób kierujących się prostym rachunkiem stosunku możliwości do ceny

Alternatywy dla Motorola ThinkPhone:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: