Thales ochroni nasze najważniejsze działy gospodarki - NASK będzie oferował jego rozwiązania

Newsy
Opinie: 0
Thales ochroni nasze najważniejsze działy gospodarki - NASK będzie oferował jego rozwiązania

Francuski Thales oraz NASK podpisali list intencyjny o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Podmioty zobowiązały się do realizacji projektów na potrzeby organów bezpieczeństwa państwa, ochrony infrastruktury krytycznej oraz systemów automatyki przemysłowej.

Głównym celem współpracy będzie zapewnienie ochrony dla polskich podmiotów sektora energetycznego, ropy i gazu, farmacji oraz transportu realizujących zobowiązania wynikające z Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa i europejskiej Dyrektywy NIS. W ramach tego partnerstwa Thales zaoferuje rozwiązania oparte na tożsamości cyfrowej, biometrii, ochronie danych oraz bezpieczeństwie cyfrowym (systemy przetwarzania danych i zarządzania siecią oraz wspomagające decyzje w czasie rzeczywistym).

Cyberataki o wymiarze międzynarodowym nie pozostawiają złudzeń. Nawet wyspecjalizowane, niezwykle skomplikowane i zautomatyzowane systemy produkcyjne narażone są na coraz bardziej śmiałe i niezwykle groźne działania grup hakerskich. Przykładem są m.in. ataki cybernetyczne na ukraiński system energetyczny w roku 2015 (zachodnia Ukraina) i ponownie w roku 2016 (Kijów), atak na rurociąg w USA w roku 2021, który spowodował braki paliwa na stacjach benzynowych w dużej części USA, liczne ataki na systemy uzdatniania wody (m.in. w roku 2020 w Izraelu, wielokrotnie w USA, ostatni w 2021 roku), atak na największego operatora transportu kontenerowego na świecie w 2017 roku i wiele innych. Takie zdarzenia ukazują, jak ważny jest temat cyberbezpieczeństwa, a braki zabezpieczeń mogą przynieść katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze. Thales ma ambicję stania się zaufanym partnerem Polski w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, dostarczającym dedykowane rozwiązania kluczowe dla zapewnienia suwerenności kraju” – komentuje Andrzej Bartosiewicz, dyrektor sprzedaży Thales Polska.

Cyberataki dotyczą najczęściej infrastruktury informatycznej, ale mamy coraz więcej zapytań o rozwiązania dotyczące ochrony automatyki przemysłowej przed atakami z zewnątrz. Jesteśmy przygotowani, aby naszym klientom przedstawić propozycje takich rozwiązań i zaoferować kompleksowe podejście do zagadnień cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwie. Projekty realizowane przez THALES Polska i NASK S.A. mają szansę poprawić bezpieczeństwo firm i organizacji w decydujących oraz krytycznych momentach” – podsumowuje Piotr Jagielski, szef działu Rozwoju Biznesu w NASK.

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: