Transfera w sieci Era

Newsy
Żródło: Era
Opinie: 20

Sieć Era zaoferowała swoim klientom biznesowym, użytkownikom telefonów z GPRS, produkt o nazwie Transfera. Pozwala on na tworzenie wirtualnych sieci mobilnej transmisji danych, bezpieczny, zdalny dostęp do lokalnych korporacyjnych sieci komputerowych (LAN) oraz poczty elektronicznej i systemów zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (aplikacje SAP, CRM). Transfera oferuje również całkowicie bezpieczny dostęp do usług finansowych.
Transfera jest podstawą zdobywających coraz większą popularność usług z grupy Rozwiązań Mobilnych w Biznesie. Pozwala m.in. na zdalną pracę osób znajdujących się poza firmą (pracownicy firmy pracujący w terenie mają dostęp do tych samych informacji, jakie znajdują się w ich wewnętrznej sieci korporacyjnej) oraz dostęp do rozwiązań telemetrycznych. Bezpieczna, dzięki kilkustopniowej autoryzacji, Transfera może być wykorzystywana do udostępniania wysokiej jakości usług bankowych czy tworzenia sklepów internetowych. 
Transfera oferuje kilka rodzajów wirtualnych sieci prywatnych, pozwalających na odpowiednie dopasowanie rozwiązania do potrzeb Klienta.
Tworząc wirtualne, prywatne sieci, mobilnej transmisji danych firmy mogą w znacznie szerszy sposób wykorzystać możliwości technologii GPRS. Stałe połączenie z siecią wewnętrzną firmy i możliwość szybkiego przesyłania informacji oraz naliczanie opłat za przesłane dane (a nie za czas połączenia) pozwalają na efektywne wykorzystanie Transfery np. w usługach zarządzania flotą, ochrony mienia czy usługach telemetrycznych. Możliwość natychmiastowego przesyłania danych w połączeniu z bezpieczeństwem sieci prywatnej znacznie podnosi atrakcyjność tego typu rozwiązań.

Klienci korporacyjni sieci Era będą mogli korzystać z atrakcyjnej formy rozliczania usługi. Opłata za przesyłane dane w sieci korporacyjnej będzie naliczana malejąco - im więcej danych będzie przesyłanych tym będą one tańsze. W przypadku wirtualnych sieci otwartych opłaty od abonentów pobierane będą na takich samych zasadach jak w przypadku usługi Erainternet.

Za dostęp do sieci korporacyjnych, przez pierwsze 4 miesiące, klienci będą rozliczani według taryfy promocyjnej - 30gr za 100KB

 

 

TRANSFERA - szczegółowy opis

 

1. WPROWADZENIE


Celem niniejszego dokumentu jest przybliżenie tematyki transmisji danych GPRS i wyjaśnienie wszelkich niuansów technologicznych osobom, które rozważają zakup usługi Transfera w sieci Era. 
W szczególności dokument ten zawiera:

  • wprowadzenie w technologię GPRS, która opisuje aspekty technologiczne tego standardu, 

  • opis produktu oraz możliwych konfiguracji technicznych do zastosowania w firmie Klienta,

  • strukturę opłat związanych z usługą oraz sposób naliczania opłat za transmisję danych.

Na zakończenie przedstawiona została lista najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami (FAQ).

Niniejszy dokument został przygotowany przez PTC Sp. z o.o. i jest adresowany do wszystkich Klientów instytucjonalnych, którzy interesują się rozwiązaniami biznesowymi wykorzystującymi nowe technologie bezprzewodowe, zamierzających w niedługim czasie wprowadzić własne systemy biznesowe w oparciu o łączność bezprzewodową. 

W celu uzyskania dodatkowych informacji na temat Transfery oraz możliwości jakie oferuje ten produkt, prosimy o kontakt pod numerem Biznes Informacji: 0 801 602 602.

 

2. WSTĘP DO TRANSMISJI DANYCH GPRS


System GPRS (ang. General Packet Radio Service) jest nowoczesnym rozwiązaniem telekomunikacyjnym, które pozwala na pakietową transmisję danych w sieciach komórkowych, opartych na standardzie GSM. System ten może być użyty w rozwiązaniach wykorzystujących aplikacje bazujące na protokole IP. Spośród wszystkich istniejących usług transmisji danych w standardzie GSM (SMS, CSD, HSCSD), GPRS jest najbardziej elastyczny i oferuje największe prędkości transmisji danych - do 115 kb/s (obecnie w systemach GSM standardowo jest to 9,6 kb/s).


Podstawą przesyłania danych w technologii GPRS jest nawiązywanie wirtualnej sesji transmisji danych - tzw. kontekstu. W czasie trwania takiej sesji terminal GPRS traktowany jest jak aktywne urządzenie, zdolne w każdej chwili do podjęcia transmisji danych. Ponieważ połączenie jest tylko połączeniem wirtualnym, nie zajmuje fizycznych zasobów systemu GSM/GPRS. W chwili transmisji danych zajmowane są tylko zasoby potrzebne do ich przesłania lub odebrania przez terminal. Dane przesyłane są w formie pakietów, z prędkością uzależnioną od indywidualnych parametrów terminala GPRS. Terminal może być na stałe połączony do systemu (może mieć aktywny kontekst), a właściwości systemu GPRS pozwalają na rozliczenie Klienta za ilość przesłanych danych w trakcie trwania sesji, a nie za czas jej trwania. Nawiązanie połączenia jest możliwe jedynie przez Klientów posiadających aktywację usługi GPRS.


Duże możliwości standardu GPRS pozwalają na budowę wirtualnych sieci prywatnych do transmisji danych - VPN (Virtual Private Networks). Sieci takie umożliwiają wydzielenie terminali, dzięki czemu transmitowane pomiędzy nimi dane są niedostępne z innych terminali, nie należących do danej sieci VPN. Wirtualna sieć prywatna może obejmować nie tylko terminale GPRS, ale również może być rozszerzona o sieć zewnętrzną, np. sieć LAN. Połączenie takie może być wykonane z wykorzystaniem publicznych mediów transmisyjnych. Dzięki takiej konfiguracji systemu możliwa jest np. komunikacja użytkowników mobilnych z wewnętrzną siecią firmową. Po zestawieniu łączności użytkownik sieci VPN jest traktowany tak, jak gdyby znajdował się w sieci lokalnej. Ma dostęp do zasobów informacyjnych firmy, takich jak: wewnętrzne serwisy WWW, poczta firmowa, systemy bazodanowe. 


Komunikacja w sieci VPN odbywa się poprzez bezpieczne kanały zestawione w oparciu o media publiczne. Medium takim może być np. Internet lub linie dedykowane.
  

3. OPIS PRODUKTU


Oferowana przez sieć Era usługa Transfera polega na bezprzewodowej transmisji danych w prywatnej sieci VPN. Odbiorca usługi zarządza własną siecią VPN i umieszcza w niej własne stacjonarne lub bezprzewodowe terminale, które mogą komunikować się między sobą (w zależności od wybranej opcji usługi).


Usługa Transfera jest medium komunikacyjnym pozwalającym na uruchomienie różnych systemów i aplikacji biznesowych wymagających komunikacji bezprzewodowej pomiędzy terminalami. Usługa może być zastosowana do:

  • bezprzewodowego dostępu do wewnętrznych zasobów firmy dla jej pracowników,

  • zapewnienia bezpiecznej komunikacji pomiędzy zdalnymi terminalami (komputerami),

  • zbierania danych z urządzeń wysyłających małe pakiety danych w niewielkich odstępach czasu,

  • ochrony mienia i pojazdów.

Poniższy rysunek prezentuje aplikacje biznesowe realizowane w oparciu o usługę Transfera. 

  • poczta korporacyjna - użytkownicy poczty elektronicznej mają bezprzewodowy dostęp do swoich skrzynek zlokalizowanych na serwerze firmowym, mogą bezprzewodowo zarządzać własną skrzynką pocztową oraz mieć dostęp do terminarza, zadań i książki adresowej,

  • systemy ERP - wszelkie wewnętrzne systemy firmowe (np.: SAP, CRM) mogą być obsługiwane przez użytkowników mobilnych z możliwością zdalnego dokonywania transakcji,

  • systemy obsługi przedstawicieli handlowych, agentów ubezpieczeniowych - handlowcy lub agenci ubezpieczeniowi, którzy często pracują w terenie wyposażeni są w terminale zdalnie rejestrujące zawierane przez nich transakcje,

  • systemy telemetryczne - elementy aparatury przemysłowej mogą być bezprzewodowo kontrolowane i zarządzane przez centrum telemetryczne; przykładowe zastosowania obejmują:

    • rejestrację stanów wszelkich czujników przemysłowych (liczniki gazowe i elektryczne, stacja pomiaru wód, stacje meteorologiczne),

    • zaawansowane usługi zarządzania energią, takie jak: sterowanie zasilaniem, alarmowanie o przerwach w zasilaniu, monitorowanie urządzeń,

    • transmisję danych z urządzeń ochrony antykorozyjnej oraz pomiary przepływu w rurociągach,

    • monitorowanie stanu urządzeń na szlakach kolejowych,

    • monitorowanie napełniania zbiorników w instalacjach przemysłowych,

  • systemy monitoringowe - monitorowanie obiektów stacjonarnych.

Dostęp do tych aplikacji może być realizowany przykładowo poprzez komputer przenośny wyposażony w modem GPRS, telefon wykorzystujący protokół WAP lub palmtop współpracujący z telefonem GPRS.

3.1 SIEĆ GPRS W PTC SP. Z O.O.

Usługa Transfera wykorzystuje dostępną w sieci Era technologię GPRS. Jest to technologia transmisji danych oparta o protokół IP, a więc umożliwiająca komunikację z wykorzystaniem protokołów z rodziny TCP/IP. Najprostszym zastosowaniem tej technologii jest dostęp do Internetu, który umożliwia oferowana przez PTC Sp. z o.o. usługa EraInternet. 

Technologia GPRS umożliwia tworzenie podsieci - APN-ów - identyfikowanych na podstawie nazwy zawierającej zestaw informacji na temat adresacji IP i routingu (kierunku przekazywania danych płynących z danego APN-u). Przykładem takiej podsieci jest APN "EraInternet", w której stosowane są adresy wewnętrzne, a ruch wychodzący kierowany jest do Internetu.

Usługa Transfera polega na stworzeniu na platformie GPRS sieci Era podsieci (APN-u) przeznaczonej dla konkretnego Klienta (firmy). Funkcjonalnie rozwiązanie to odpowiada sieciom VPN, znanym z klasycznych sieci LAN realizowanych w standardzie Ethernet. W warstwie IP widoczne są dla siebie tylko terminale pracujące w danym APN-ie lub/i standardowe wyjście (ang. default gateway).

Możliwe jest stworzenie podsieci (APN-u), w której pracują wyłącznie terminale bezprzewodowe wymieniające dane jedynie między sobą. Rozwiązanie takie to Transfera zamknięta. Z kolei Transfera otwarta jest rozwiązaniem umożliwiającym komunikację terminali mobilnych z zewnętrzną siecią firmową Klienta dzięki stworzeniu połączenia, którym kierowany będzie ruch IP pomiędzy APN-em a siecią LAN Klienta. 

Korzystanie z GPRS możliwe jest przy zastosowaniu urządzeń przystosowanych do obsługi tej technologii, takich jak: telefon komórkowy z funkcją GPRS, specjalny modem GPRS przeznaczony do zabudowy w urządzeniach korzystających z transmisji danych lub modem na karcie PCMCIA dla komputerów przenośnych (połączonych z telefonem komórkowym poprzez kabel, port podczerwieni lub z wykorzystaniem technologii Bluetooth).

Z uwagi na to, iż Transfera jest usługą sieci GSM, jej terminale muszą być wyposażone w kartę SIM aktywowaną w jednej z taryf sieci Era. Usługą może zostać objęta grupa kart SIM zdefiniowana przez właściciela usługi Transfera, np. tylko karty zakupione dla pracowników firmy Klienta. Gdy Klient chce ograniczyć dostęp do usługi przez zdefiniowanie listy kart SIM mówimy o Transferze korporacyjnej. Jeśli jednak aktywacja usługi nie zostanie ograniczona, mogą z niej korzystać wszyscy Abonenci PTC Sp. z o.o. mając dostęp do usług oferowanych przez firmę Klienta. Mówimy wówczas o Transferze publicznej.

3.2 MOŻLIWE KONFIGURACJE

Usługa komunikacyjna Transfera może być wykorzystana w kilku wariantach w zależności od wymagań systemów biznesowych, do obsługi których została przeznaczona.

3.2.1 Transfera zamknięta 

Transfera zamknięta obejmuje te konfiguracje, w których wszystkie terminale podłączone są z wykorzystaniem modemów GPRS w sieci GSM. W ramach tej usługi tworzona jest wydzielona podsieć APN, a urządzenia korzystające z usługi komunikują się wyłącznie między sobą. Adresy IP urządzeń są przydzielane przez sieć GPRS z puli adresów IP wyznaczonej przez PTC Sp. z o.o. Adresy są przydzielane dynamicznie, co oznacza, że przy każdej aktywacji połączenia sieć przydziela adres IP na czas trwania sesji. Rozłączenie i ponowne połączenie powoduje przydzielenie nowego adresu.

Schemat rozwiązania
Rysunek 1. przedstawia schemat rozwiązania w tej wersji. Terminale (laptopy wykorzystujące telefony komórkowe) komunikują się ze sobą z wykorzystaniem podsieci (APN) w platformie GPRS sieci Era.

Rys. 1. Transfera w wersji zamkniętej


Dostępne opcje
Jako opcję Klient może narzucić własny - na przykład korporacyjny - plan adresacji. Klient wyznacza zakresy adresów IP (pulę adresów), z której system GPRS będzie przyznawał adresy IP dla terminali w czasie aktywacji połączenia. Plan ten musi być skonsultowany z PTC Sp. z o.o.

Klient może skorzystać z opcji statycznej adresacji IP. Oznacza to, że w systemach PTC Sp. z o.o. zostanie zapisana informacja, jaki adres IP ma zostać przydzielony konkretnemu urządzeniu (karcie SIM) aktywującemu połączenie w sieci GPRS. Ten sam adres będzie przydzielany przy kolejnych aktywacjach połączenia. Ponieważ w systemie GPRS terminale rozpoznawane są po przydzielonym adresie IP, terminal, który z jakiegoś powodu zakończył sesję i ją wznowił, zawsze będzie widoczny dla innych terminali pod tym samym adresem IP.

Bezpieczeństwo
Urządzenia korzystające z usługi są autoryzowane przez sieć GPRS poprzez porównanie numeru karty SIM urządzenia z odpowiednim wpisem w wewnętrznej bazie danych sieci Era (HLR). Porównanie to następuje przy próbie otwarcia sesji i jeśli dana karta nie znajduje się na liście kart uprawnionych do wejścia do danego APN-u, system odmówi otwarcia sesji.

Definiowalne parametry usługi
Poniższa tabela przedstawia zakres parametrów określanych przez Klienta.

 

Parametry usługi określane przez Klienta Sposób przydziału adresów IP (statyczny / dynamiczny).
Ilość adresów IP dostępnych w usłudze
Parametry usługi uzgadniane z Klientem Pula adresów IP


Era proponuje stosowanie adresów IP z puli adresów niepublicznych (np. sieć o adresacji 10.x.x.x). Adresy dla usługi są przydzielane jako wielokrotność 256 adresów (jedna podsieć klasy C). W przypadku wyboru dynamicznej adresacji pula adresowa zostaje zmniejszona - w celach serwisowych - o jeden adres. W przypadku wyboru statycznej adresacji IP, PTC Sp. z o.o. rezerwuje dwa ostatnie adresy z pierwszej podsieci klasy C przydzielonej puli na potrzeby serwisowe.

Zakres odpowiedzialności
W ramach usługi Transfera zamknięta PTC Sp. z o.o. odpowiada za udostępnienie wydzielonej sieci do transmisji danych w systemie GPRS zgodnie z parametrami zdefiniowanymi przy współudziale Klienta, wraz z aktywacją odpowiedniej usługi na dostarczonych Klientowi kartach SIM.


Rys. 2. Schemat zakresu odpowiedzialności PTC Sp. z o.o.

Wymagania stawiane Klientom
Urządzenia mobilne korzystające z usługi muszą być zgodne ze standardem GSM/GPRS i być aktywowane na dowolnej taryfie biznesowej lub Taryfie telemetrycznej w sieci Era.

3.2.2 Transfera otwarta

Transfera otwarta obejmuje te konfiguracje, w których przynajmniej jeden terminal jest dostępny spoza sieci GSM. W ramach tej usługi tworzona jest wydzielona podsieć APN, w ramach której urządzenia korzystające z usługi komunikują się pomiędzy sobą oraz z zewnętrzną podsiecią IP. Adresy IP urządzeń są przydzielane przez sieć GPRS z puli adresów IP wyznaczonej przez PTC Sp. z o.o. Adresy są przydzielane dynamicznie, co oznacza, że przy każdej aktywacji połączenia sieć przydziela adres IP z wyznaczonej przez PTC Sp. z o.o. puli na cały czas trwania sesji. Rozłączenie i ponowne połączenie powoduje przydzielenie nowego adresu.

Schemat rozwiązania
Rysunek 3. przedstawia schemat rozwiązania dla wersji podstawowej. Terminale (laptopy wykorzystujące telefony komórkowe) komunikują się ze sobą za pośrednictwem podsieci (APN) na platformie GPRS oraz za pośrednictwem Internetu z terminalami (komputerami) w sieci LAN Klienta. Transmisja danych w sieci Era kończy się na węźle GPRS - GGSN. W tym miejscu nawiązywany jest tunel IPSec, który zakończony jest na routerze w siedzibie Klienta.


Rys. 3. Schemat usługi Transfera podstawowa

Istnieje również możliwość podłączenia podsieci LAN Klienta z systemem GPRS w sieci Era z wykorzystaniem łącza dedykowanego. Mówimy wówczas o wersji zaawansowanej (Rys. 4.). Łącze dedykowane zestawiane jest pomiędzy urządzeniami brzegowymi sieci transmisyjnej Era a urządzeniem brzegowym podsieci LAN Klienta.

 

 

Rys. 4. Schemat usługi Transfera zaawansowana

Dostępne opcje
Jako dostępną opcję Klient może narzucić własny - na przykład korporacyjny - plan adresacji. Klient wyznacza zakresy adresów IP (pulę adresów), z której system GPRS będzie przyznawał adresy IP dla terminali w czasie aktywacji połączenia. Plan ten musi być skonsultowany z PTC Sp. z o.o.

Klient może skorzystać z opcji statycznej adresacji IP. Oznacza to, że w systemach PTC Sp. z o.o. zostanie zapisana informacja, jaki adres IP ma zostać przydzielony konkretnemu urządzeniu (karcie SIM), które aktywuje połączenie w sieci GPRS. Ten sam adres będzie przydzielany przy kolejnych aktywacjach połączenia. Ponieważ w systemie GPRS terminale rozpoznawane są po przydzielonym adresie IP, terminal, który z jakiegoś powodu zakończył sesję i ją wznowił, zawsze będzie widoczny dla innych terminali pod tym samym adresem IP.

Klient posiadający w swojej sieci system RADIUS może wybrać opcję "Integracja RADIUS". Opcja ta pozwala na wykorzystanie firmowego (należącego do Klienta) systemu RADIUS do autoryzacji terminali aktywujących połączenie i - opcjonalnie - do przydzielania adresów IP dla tych terminali. Klient ma pełną kontrolę nad terminalami (kartami SIM) wykorzystywanymi w ramach usługi. Ponadto może łatwo kontrolować zmiany przypisania adresów IP do kart SIM/użytkowników, bez zmiany puli adresowej zarezerwowanej dla podsieci APN.

Bezpieczeństwo
Urządzenia wykorzystywane w ramach usługi są autoryzowane przez sieć GPRS poprzez porównanie numeru karty SIM urządzenia z odpowiednim wpisem w wewnętrznej bazie danych sieci Era (HLR). Porównanie to zachodzi przy próbie otwarcia sesji - jeśli dana karta nie znajduje się na liście kart uprawnionych do wejścia do danego APN-u, system odmówi otwarcia sesji.

Dla Klientów posiadających serwer RADIUS istnieje opcja umożliwiająca zintegrowanie go z systemem GPRS w sieci Era, w celu uzyskania dodatkowej autoryzacji terminali. Rozpoznając numer telefonu, nazwę użytkownika lub hasło, RADIUS może dokonywać autoryzacji drugiego stopnia i zezwalać na skorzystanie z usługi.

Dane pomiędzy platformą GPRS (węzeł GGSN) a siecią Klienta (router Klienta) przesyłane są z użyciem tunelu IPSec w protokole ESP (RFC-2406) z szyfrowaniem DES-CBC (RFC-2405) i autentykacją MD5 (RFC-2403) lub SHA-1 (RFC-2404). Tunel ten zbudowany jest pomiędzy węzłem GGSN w infrastrukturze PTC Sp. z o.o. a routerem Klienta w publicznym Internecie (wersja podstawowa). Dane mogą być przesyłane pomiędzy urządzeniami brzegowymi sieci Era a siecią wewnętrzną Klienta, z wykorzystaniem łącza dedykowanego (wersja zaawansowana).

Definiowalne parametry usługi
Poniższa tabela przedstawia zakres parametrów określanych przez Klienta.

Parametry usługi określane przez Klienta Sposób przydziału adresów IP (statyczny / dynamiczny).
Integracja RADIUS 
Integracja DHCP 
Źródło adresów IP (system GPRS / RADIUS / DHCP)
Ilość adresów IP dostępnych w usłudze
Parametry serwera RADIUS / DHCP
Parametry usługi uzgadniane z Klientem Pula adresów IP
Parametry tuneli 


Era proponuje stosowanie adresów IP z puli adresów niepublicznych (np. sieć o adresacji 10.x.x.x). W uzasadnionych okolicznościach PTC Sp. z o.o. może przydzielić adresy publiczne (adresy internetowe).

Adresy dla usługi są przydzielane jako wielokrotność 256 adresów (jedna podsieć klasy C). W przypadku wyboru dynamicznej adresacji pula adresowa zostaje zmniejszona - w celach serwisowych - o jeden lub dwa adresy (zależnie od wybranych opcji dodatkowych). 
W przypadku wyboru statycznej adresacji IP, Era rezerwuje dwa ostatnie adresy z pierwszej podsieci klasy C przydzielonej puli na potrzeby serwisowe. W przypadku integracji RADIUS lub DHCP na potrzeby serwisowe zostaje zarezerwowany dodatkowo trzeci (niższy) adres.

Zakres odpowiedzialności
W ramach usługi Transfera zamknięta PTC Sp. z o.o. odpowiada za udostępnienie wydzielonej sieci do transmisji danych w systemie GPRS zgodnie z parametrami zdefiniowanymi przy współudziale Klienta, wraz z aktywacją odpowiedniej usługi na dostarczonych Klientowi kartach SIM.



Rys. 5. Schemat zakresu odpowiedzialności PTC Sp. z o.o. w przypadku Ipsec


W wersji zaawansowanej PTC Sp. z o.o. odpowiada za wyposażenie i skonfigurowanie punktu styku dla łącza dedykowanego. Na specjalne życzenie, PTC Sp. z o.o. może przedstawić dodatkową propozycję zestawienia łącza odpowiadającą indywidualnym potrzebom Klienta.



Rys. 6. Schemat zakresu odpowiedzialności PTC Sp. z o.o. w przypadku łącza stałego


Wymagania stawiane Klientom
Urządzenia mobilne wykorzystywane w ramach usługi muszą być zgodne ze standardem GSM/GPRS i być aktywowane w sieci Era na dowolnej taryfie biznesowej lub Taryfie telemetrycznej. Dodatkowo, konieczne jest zapewnienie dostępu z własnej sieci do Internetu (wersja podstawowa) lub połączenia stałego (łącza dedykowanego) pomiędzy siecią Era a siecią Klienta (wersja zaawansowana). Ponadto, Klient musi zapewnić urządzenie brzegowe własnej sieci wspierające IPSec. Za utrzymania routera we własnej sieci po wdrożeniu usługi będzie odpowiedzialny Klient. 

3.2.3 Podsumowanie wariantów usługi

Usługę Transfera można aktywować dla zamkniętej grupy zdefiniowanej na podstawie listy kart SIM - Transfera korporacyjna, lub dla wszystkich Abonentów sieci Era - Transfera publiczna.

Transfera korporacyjna
Usługa jest udostępniona tylko zamkniętej grupie pracowników, do której nikt z zewnątrz nie ma dostępu. W praktyce jest to grupa wydzielonych terminali, które mogą komunikować się między sobą bez możliwości kontaktu z zewnątrz. Systemy pracujące w ramach Transfery korporacyjnej nie są widoczne dla urządzeń spoza sieci.

Transfera korporacyjna może być realizowana na bazie wszystkich typów Transfery zamkniętej i otwartej, podstawowej i zaawansowanej. Podsieć APN identyfikowana jest dzięki unikalnej nazwie, która dla opcji korporacyjnej konstruowana jest z nazwy Klienta i członu eranet.pl. Cała nazwa to .eranet.pl, np. dla firmy "Przedsiębiorstwo" pełna nazwa brzmiałaby następująco: przedsiebiorstwo.eranet.pl.

Transfera publiczna
Usługa jest udostępniona wszystkim Klientom PTC Sp. z o.o. posiadającym terminal GPRS. Transfera publiczna może być realizowana jedynie na bazie Transfery otwartej (podstawowej i zaawansowanej). Podsieć APN identyfikowana jest dzięki unikalnej nazwie. Dla opcji publicznej dopuszczana jest nazwa internetowa jednoznacznie identyfikująca Klienta, np. dla firmy "Przedsiębiorstwo" nazwa ta brzmiałaby następująco: przedsiebiorstwo.com.pl.

Poniższa tabela podsumowuje możliwe konfiguracje Transfery wraz z podaniem przykładowych zastosowań.

Konfiguracja Transfery Przykład zastosowania
korporacyjna zamknięta
  •  małe sieci telemetryczne
  • monitoring
  • zarządzanie flotą
otwarta podstawowa
  • sieci telemetryczne
  • monitoring
  • zarządzanie flotą
  • dostęp do sieci korporacyjnych
  • dostęp do aplikacji poprzez WWW
  • dostęp do poczty elektronicznej
zaawansowana
  • dostęp do sieci korporacyjnej
  • dostęp do systemów bazodanowych, systemów ERP
  • dostęp do poczty elektronicznej
publiczna otwarta podstawowa
  • usługi internetowe

    - sklepy internetowe

    - serwisy finansowe

zaawansowana 
  • usługi internetowe

    - sklepy internetowe

    - usługi bankowe

    - serwisy finansowe



3.3 INTERFEJS UŻYTKOWNIKA Z SYSTEMEM

Użytkownicy usługi Transfera mogą korzystać w różnego typu terminali, poprzez które mają dostęp do systemów. Terminalami tymi mogą być: telefon, laptop, palmtop lub urządzenie dedykowane do specjalistycznych zastosowań. Każde z urządzeń może komunikować się z siecią GPRS w różny, pokazany poniżej sposób:

  • Telefon wyposażony w modem GPRS. Komunikacja może odbywać się:
    - z wykorzystaniem przeglądarki WAP,
    - z wykorzystaniem wbudowanych w telefonie Klientów usług aplikacyjnych (np.: poczta elektroniczna).

  • Palmtop/PDA 
    - podłączony do telefonu komórkowego z modemem GPRS poprzez:

  • kabel,

  • interfejs IrDA,

  • interfejs Bluetooth,

- wyposażony w odpowiednią przystawkę modemu GPRS ("plecy palmtopa").

  • Laptop podłączony do modemu GPRS
    - z wykorzystaniem telefonu podłączonego poprzez: 

  • kabel,

  • interfejs IrDA,

  • interfejs Bluetooth,

- z wykorzystaniem modemu GPRS w formie karty PCMCIA.

  • Urządzenie dedykowane do specjalistycznych zastosowań 
    - podłączone do modułu przemysłowego GSM/GPRS.

4 CZAS IMPLEMENTACJI USŁUGI TRANSFERA

Usługa jest przygotowana zgodnie ze specyfikacją techniczną i przekazana Klientowi do użytku w ciągu 30 dni roboczych od daty podpisania umowy i specyfikacji technicznej stanowiącej jej załącznik.
Czas ten jest przeznaczony na przygotowanie techniczne platformy GPRS do świadczenia usługi zgodnie ze specyfikacją, przeprowadzenie testów akceptacyjnych z udziałem Klienta i aktywację usługi na kartach SIM wyznaczonych przez Klienta (w opcji korporacyjnej). Czas ten nie obejmuje czasu poświęconego przez Klienta na spełnienie wymagań technicznych (konfiguracja sieci wewnętrznej, instalacja dodatkowego sprzętu - jeśli jest wymagana) i czasu potrzebnego do zestawienia łącza dedykowanego (dla opcji zaawansowanej).

5 TARYFIKACJA


5.1.1 Struktura opłat w ramach usługi 

Struktura opłat w ramach usługi Transfera jest podzielona na opłaty związane z aktywacją APN-u oraz kartami SIM. Z uwagi na możliwość zmian stawek cenowych nie są one umieszczone w niniejszym dokumencie ale w osobnej ulotce cennikowej.

  • Opłaty za APN

    • Opłata aktywacyjna (przygotowanie, instalacja i konfiguracja podsieci transmisji danych APN na platformie GPRS sieci Era),

    • Abonament miesięczny (utrzymanie, wsparcie techniczne i administracja podsiecią APN),

    • Opłaty związane w wyborem opcji konfiguracyjnych:

      • Statyczna adresacja IP

      • Korporacyjny plan adresacji IP

      • Integracja serwera RADIUS

      • Integracja DHCP

      • Ustanowienie tunelu IPsec na linii dedykowanej

  • Opłaty za każdą kartę SIM (Transfera korporacyjna)

    • Opłata aktywacyjna i deaktywacyjna

    • Abonament miesięczny

    • Transmisja - taryfikowane jest każde 100kB (kilobajtów) danych przesłanych lub odebranych przez terminal mobilny w danym przedziale cenowym. Dane dla taryf biznesowych liczone są co 100kB. Dane dla Taryfy telemetrycznej liczone są co 10kB. Cena za jednostkę danych (100 lub 10kB) jest stała w danym przedziale. Zakwalifikowanie do kolejnego przedziału cenowego - a tym samym zmiana ceny dla każdej kolejnej jednostki danych - następuje automatycznie w chwili, gdy aktualna całkowita ilość danych przesłanych przekroczy limit górny bieżącego przedziału cenowego.

  • Opłaty za każdą kartę SIM (Transfera publiczna)

    • Opłata aktywacyjna i deaktywacyjna

    • Abonament miesięczny

    • Transmisja - taryfikowane jest każde 10kB (kilobajtów) danych przesłanych lub odebranych przez terminal mobilny.

5.1.2 Sposób wyliczania ilości przetransmitowanych danych

Zbieranie informacji o ruchu w podsieci APN na platformie GPRS sieci ERA odbywa się w następujący sposób:

  • Po otwarciu sesji (aktywacji kontekstu) system GPRS rejestruje ilość danych przesyłanych przez terminal GPRS. Osobno rejestrowana jest ilość danych przesłanych do terminala i ilość danych wysłanych przez terminal.

  • Po zamknięciu sesji (zamknięcie sesji przez terminal, zerwanie sesji) lub raz na dobę (o północy) ilość danych dla każdego kierunku jest zaokrąglana do wielkości jednostki naliczania (jednostka zależy od taryf i typu usługi - korporacyjna/publiczna), sumowana i zapisywana jako ruch wygenerowany przez dany terminal.

  • Informacje o wygenerowanym ruchu kierowane są do systemu odpowiedzialnego za rozliczenia, gdzie są sumowane w danym okresie rozliczeniowym (zwykle miesiąc) i stanowią podstawę do naliczenia opłat.

Rejestrowana jest wielkość ruchu od poziomu datagramów IP włącznie. W ruch nie są wliczane dane wewnętrzne GPRS używane do zestawiania i kontroli sesji. Oznacza to, że wznowienie sesji po jej przypadkowym zerwaniu - konieczne dla jej ponownego nawiązania - nie wiąże się z naliczeniem opłat za wymianę informacji pomiędzy terminalem GPRS a siecią.

Sposób naliczania opłat za ruch wygenerowany w ramach systemu jest dostosowany do charakterystyki transmisji danych przez zastosowane urządzenia. Oznacza to, że wielkość ruchu będzie naliczana poprzez sumowanie ruchu z każdego z urządzeń w ciągu doby i zaokrąglana dobowo dla każdego z nich z dokładnością do 100 lub 10 kilobajtów (zależnie od taryfy). Przyjęcie takiego rozwiązania gwarantuje, że nawet gdy sesja będzie utrzymywana cały czas (np. przez całą dobę), wartość opłat naliczonych będzie odzwierciedlać wielkość rzeczywiście wygenerowanego ruchu.


NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA (FAQ)

P: Czy każdy telefon może być terminalem wykorzystywanym w sieci Transfera?
O: Nie, tylko telefony wyposażone w modem GPRS mogą korzystać z Transfery. Przykładowymi modelami telefonów GPRS są: Motorola: T 260 GPRS, V66; Ericsson: T 39, T 68; Siemens: Me 45, S 45; Nokia: 6310, 6510, 8310.

P: Czy terminal odbierający dane (np. telefon) jest obciążany kosztami transmisji?
O: Tak, terminal, dla którego otwarta jest sesja komunikacyjna w danym APN jest obciążany kosztami transmisji danych zarówno w przypadku wysyłania jak i odbierania danych.

P: Czy terminal GPRS pracujący w ramach jednego APN może poruszać się za granicą?
O: Standard GPRS daje możliwość korzystania z usług operatora bazujących na GPRS w ramach roamingu. Era nie oferuje jeszcze takiej możliwości, jednak w niedługim czasie roaming GPRS zostanie uruchomiony.

P: Jak szybko będzie można korzystać z usługi po podpisaniu umowy?
O: Usługa może być przygotowana zgodnie ze specyfikacją techniczną i przekazana Klientowi do użytku w ciągu 30 dni roboczych od daty podpisania umowy i specyfikacji technicznej stanowiącej jej załącznik. Czas ten jest przeznaczony na przygotowanie techniczne platformy GPRS do świadczenia usługi zgodnie ze specyfikacją, przeprowadzenie testów akceptacyjnych z udziałem Klienta i aktywację usługi na kartach SIM wyznaczonych przez Klienta. Czas jest też zależny od wybranej przez Klienta konfiguracji usługi.

P: Czy posiadając już zakupione karty SIM w PTC Sp. z o.o. możemy dla nich zakupić i uruchomić Transferę?
O: Tak, Transfera jest usługą, która może zostać aktywowana na wcześniej zakupionych kartach SIM.

P: Czy płaci się za czas aktywnego kontekstu?
O: Nie, opłaty pobierane są za ilość przesłanych danych a nie za czas trwania połączenia.

P: Czy z Transfery można dostać się do Internetu?
O: Nie, Transfera jest wydzielonym APN Klienta bez usług dostępu do Internetu. Posiadając podłączenie sieci LAN do Internetu terminale korzystające z Transfery mogą dostać się do Internetu poprzez sieć wewnętrzną Klienta.

P: Czy przez Transferę jest dostęp do serwisu WAP w PTC Sp. z o.o.?
O: Nie, Transfera jest wydzielonym APN Klienta bez usług dostępu do serwisu WAP w PTC Sp. z o.o. Klient natomiast może uruchomić własny serwer WAP, do którego będzie miał dostęp w ramach APN.

P: Czy z Transfery można się połączyć w inny sposób w sytuacji kiedy GPRS nie działa?
O: Nie, nie ma innej możliwości połączenia.

P: Czy telefony mogą działać w rożnych APN-ach?
O: Możliwość korzystania z APNu jest związana z aktywacją odpowiedniej usługi na karcie SIM. Klient może dokonać aktywacji więcej niż jednego APN-u (EraInternet, EraWAP, APN związany z Transferą) Możliwość skorzystania z danego APN-u jest związana z odpowiednią konfiguracja telefonu GPRS. Telefony z GPRS umożliwiają zapamiętanie innych konfiguracji APN lub podanie nowej.

P: Czy do Transfery można się podłączyć z Internetu?
O: Nie ma możliwości zestawiania połączenia do APN-u z Internetu. Jedyną opcją jest Transfera podstawowa, w której sieć Klienta jest podłączona do sieci Era poprzez bezpieczny tunel IPsec w Internecie. Połączenie to jest zestawiane jednorazowo w procesie aktywacji usługi.

Opinie:

Opinie archiwalne (20):

Komentuj

Komentarze / 20

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    Nicek pisze: 2002-05-22 17:42
    Ładnie się nazywa ta nowa usługa. Kojarzy mi się z aferą, giwerą i transwestytą.
    0
  • Users Avatars Mini
    wapsky pisze: 2002-05-22 17:43
    Ale piekny i dlugi txt na te upaly zaokienne... Prosta historia a tyle piersi nadstawia sie pod ordery! Wracam czytac ;-))
    0
  • Users Avatars Mini
    graffi pisze: 2002-05-22 17:44
    A ja myślałem, ze nowe usługi na polskim rynku to tylko kolejne serwisy bb i nowe dzwonki :)
    0
  • Users Avatars Mini
    wapsky pisze: 2002-05-22 17:44
    Nicek na senatora (no chyba ze juz jestes...) pzdr
    0
  • Users Avatars Mini
    jarpol pisze: 2002-05-22 17:50
    Czy GOL mógłby łaskawie napisać krótko o możliwościach a cały ten dłuaśny tekst umieścić pod linkiem? (Szczegóły znajdują się BOLD tutaj sleszBOLD)
    0
  • Users Avatars Mini
    nepomucen pisze: 2002-05-22 17:57
    az mi sie nie chce tego czytac. moze ktos to stresci i powie do czego to i za ile. Czy to w ogole przydatne?
    0
  • Users Avatars Mini
    nepomucen pisze: 2002-05-22 18:00
    ale ladna jest nazwa :) TransfERA, Era-Transfera :)))) ach ten upal :)))
    0
  • Users Avatars Mini
    artjaw pisze: 2002-05-22 18:01
    Nicek, dzięki za rozszyfrowanie kryptogramu!
    0
  • Users Avatars Mini
    misiek24 pisze: 2002-05-22 18:11
    graffi: w przypadku Idei to się zgadza, ale nie w przypadku Ery. :)
    0
  • Users Avatars Mini
    mr.bond pisze: 2002-05-22 18:21
    VPN po GPRSie. Brzmi niezle. Fkat, ze ciezko doszukac sie sedna w tym przydlugim dokumencie opisujacym wszystko od narodzin pierwszego bita w GSMie. Ja jestem tylko ciekaw jak oni tym beda zarzadzac i naliczac faktury. O ile sie orientuje, to ich systemy nie sa do tego przygotowane. Czy skonczy sie tak jak z Idea, ze bedzie sie placic abonament, a za ruch rachunki nie przyjda (bo nie potrafia - nie maja czym - tego zliczyc)?
    0
  • Users Avatars Mini
    PZ pisze: 2002-05-22 18:48
    E tam myślałem, że jakieś tanie pakiety via GPRS - coś dla szaraków, a tu nic ... Pozdrawiam ;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    jasex pisze: 2002-05-22 18:52
    mr.bond: korzystam z GPRS-u w erze indywiidualnej co prawda ale wszystkie KB mają zliczone i podane na f-rze.Nie tylko te płatne po 6gr za 10kilo (przy podłaczeniu do kompa) ale i te abonamentowe "wyrobione" przez przegladarke w telefonie.
    0
  • Users Avatars Mini
    gajgjag pisze: 2002-05-22 19:38
    od jutra tj. 23.05 w sprzedaży w Idei Ericsson T65 za 49.00 netto i co wy na to?
    0
  • Users Avatars Mini
    wapsky pisze: 2002-05-22 20:29
    gajgjag - a nie ma tam "i" na koncu nazwy, tuz po 8...? Tak tylko pytam ;-)) pzdr
    0
  • Users Avatars Mini
    hubi pisze: 2002-05-22 20:56
    no to teraz juz wszystko wiem ale taki szczegolowy news o erze cos sie dzieje czyzby sponsoe idea sie pogniewala
    0
  • Users Avatars Mini
    endrju pisze: 2002-05-22 22:33
    W sumie to ta technoliga oferowala to od poczatku. Ale widac trzeba bylo klientom wydrukowac ulotki, wymyslic nawe uslugi i diopero teraz widza ze jest cos dla nich specjalnie przygotowane. Ale ogolnie duzy plus za stwarzanie mozliwosci do lepszej rpacy, przedewszystkim pracy mobilnej, ktora napewno ulatwia prowadzenie biznesu i powoduje ze staje sie on bardziej wydajny. pzodrawiam
    0
  • Users Avatars Mini
    cichy pisze: 2002-05-22 23:40
    misiek24: Idea wprowadziła te usługi wcześniej niż Era, a serwisy SMSowe są we wszystkich sieciach.
    0
  • Users Avatars Mini
    jogi pisze: 2002-05-23 00:58
    super rozwiazanie dla duzych firm w tym dostep do SAP-u, bezposredni i szybki dostep do sieci firmowej i serwera pocztowego, bardzo przydatne np.: firmach handlowcyh (transfer online do systemu sprzedazy) ..generalnie zaj.!!!! sprawa:-) i bardzo duzy plussss;-0)) dla Ery w walce o bardzo duzego klienta (w wiekszosci ze spora gotowka)
    0
  • Users Avatars Mini
    bajer pisze: 2002-05-23 02:55
    dla mnie to ta nazwa ani nie po polsku ani po angielsku - nie dosc, ze slowko transfer czysto obcojezyczne to jeszcze poddane okrutnemu zabiegowi - dodana koncowka - Era - bleeeeee
    0
  • Users Avatars Mini
    Qba pisze: 2002-05-24 11:44
    I jak zwylke cos dla korporacji! Czyz to nie piekne! Wychodzi na to ze juz za jakis czas nie bedziemy potrzebni i nikt o nas nie bedzie pamietal, oczywisci procz dzialu wysylajacego faktury oraz dzialu windykacji! Super!
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: