Xiaomi 13 – nasze pierwsze wrażenia

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Xiaomi 13 – nasze pierwsze wrażenia

Najnowsza odsłona flagowego smartfonu Xiaomi miała właśnie globalną premierę przy okazji targów MWC w Barcelonie. Po raz pierwszy zobaczymy na rynku europejskim owoce współpracy Xiaomi i Leica. Dotąd pierwszy i jedyny telefon powstały przy współpracy obu firm - Xiaomi 12S Ultra - nie był dostępny w Europie. Xiaomi ma ambicje konkurować w segmencie premium. Dotyczy to także ceny, poprzeczka jest więc postawiona wysoko. Do konkurowania w niższych półkach cenowych służą marki Redmi i POCO. Xiaomi ma się kojarzyć z segmentem premium, ale w tym segmencie wszelkie niedociągnięcia są oceniane znacznie surowiej. Xiaomi 13 pod wieloma względami dorównuje Galaxy S23. Przekonajmy się, czy jest równie dobrym wyborem.

Główne wady i zalety Xiaomi 13

Zalety Xiaomi 13:

  • Najwyższa jakość wykonania
  • Głośniki stereo
  • Szybki i skuteczny czytnik linii papilarnych
  • Uszczelnienie IP68 – rzadkość w wykonaniu Xiaomi
  • Superjasny ekran AMOLED 120 Hz
  • Wąska i symetryczna ramka ekranu wygląda świetnie
  • Najnowszy procesor Snapdragon 8 Gen 2 i pierwsze miejsce w rankingu Antutu
  • Wyjątkowo dopracowana haptyka
  • Dopracowana, dobrze zoptymalizowana nakładka MIUI
  • Kompletny, wszechstronny zestaw aparatów z teleobiektywem x3,2 75 mm
  • Wysoka jakość zdjęć w dzień i w nocy
  • Wysoka jakość nagrań wideo od 1080p do 8K
  • Bardzo długi czas pracy na baterii
  • Szybkie ładowanie przewodowe i bezprzewodowe
  • Ładowarka w zestawie

Wady Xiaomi 13:

  • Design bardziej zachowawczy niż rok temu
  • Skanowanie twarzy nie tak bezpieczne jak u Apple
  • Gładki, szklany tył obudowy brudzi się łatwiej od matowego
  • Nakładka MIUI wciąż ma opcję promocyjnych ofert w Panelu Sterowania
  • Brak pełnoprawnego trybu makro np. przez dodanie AF do aparatu szerokokątnego
  • Brak autofokusa w aparacie do selfie
  • Wysoka cena

Jak oceniamy design? – ocena 6-

Jakość wykonania to mocna strona Xiaomi 13. Konstrukcja jest zwarta i sztywna. Rama wykonana jest z polerowanego aluminium i ma płaskie krawędzie. Wisienką na trocie jest wąska i symetryczna ramka ekranu. Telefon prezentuje się świetnie i czuć w ręku jakość wykonania, która nie ustępuje najlepszym. Dodatkowo szeroka i nieznacznie wystająca wyspa aparatów powoduje, że telefon nie chybocze się położony na stole.

Jeśli chodzi o bardziej subiektywne odczucia to mniej podoba mi się wykończenie obudowy gładkim szkłem. Zdecydowanie preferuję matową fakturę, którą łatwiej utrzymać w czystości. Taka wersja też powinna być dostępna, ale oceniam to co mam w ręku. Moim zdaniem wyspa aparatów z ubiegłorocznych modeli wyglądała ciekawiej. Najwyraźniej mamy rok zachowawczego designu.

Czytnik linii papilarnych schowany pod wyświetlaczem działa bardzo szybko i powtarzalnie, jest w czołówce najszybszych czytników na rynku. To samo dotyczy odblokowywania twarzą, choć trzeba podkreślić, że nie jest to superbezpieczne skanowanie kształtu twarzy, ale zwykły przedni aparat.

Xiaomi 13 – nasze pierwsze wrażenia

Trzynastka ma głośniki stereo, które nie mają w pełni rozdzielonych kanałów. Głośnik dolny ma głębsze brzmienie i większą głośność niż górny. Gdy grają jednocześnie głośniki Xiaomi sprawdzają się dobrze przy podcastach i audiobookach. W przypadku muzyki i filmów również są blisko czołówki, zwłaszcza gdy mówimy o telefonach o mniejszych rozmiarach.

Smartfon trzeba także pochwalić za wyjątkowo dopracowaną haptykę – praktycznie każda akcja wykonywana w systemie będzie potwierdzona w zróżnicowany i subtelny sposób. Zdecydowanie podnosi to komfort użytkowania.

Xiaomi musiało faktycznie zależeć, aby dorównać jakością wykonania konkurencji, bo mamy do czynienia z oficjalną normą uszczelnienia IP68, umożliwiająca zanurzenie telefonu w wodzie na pół godziny na głębokość półtora metra. Dotąd u Xiaomi była to wyjątkowa rzadkość i poza Mi 11 Ultra oraz niektórymi modelami niedostępnymi w Polsce Xiaomi nie oferowało normy uszczelnienia.

Xiaomi 13 – nasze pierwsze wrażenia

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 6

Ekran Xiaomi 13 ma przekątną 6,36 cala, rozdzielczość FHD+ 2400 x 1080 pikseli i odświeżanie 120 Hz. Jest wykonany w technologii AMOLED i ma bardzo wysoką maksymalną jasność sięgającą 1900 nitów. Dzięki temu nie ma problemu z obsługą telefonu w bezpośrednim świetle słonecznym. Kontrast i nasycenie kolorów są bardzo dobre, podobnie jak czytelność pod różnymi kątami widzenia. Jedynie balans bieli może się delikatnie zmieniać, gdy patrzymy na wyświetlacz pod kątem. Bardzo dobre wrażenie robią symetryczne ramki.

W ustawieniach znajdziemy tryb ciemny, redukcję migotania, tryb czytania - klasyczny i naśladujący papier, 4 profile kolorów, kolory adaptacyjne, oraz możliwość ręcznej regulacji wszystkich parametrów w ustawieniach zaawansowanych. Są trzy różne tryby ulepszania obrazu oraz opcje dotyczące odświeżania. Można ręcznie na stałe ustawić 60 lub 120 Hz, albo pozwolić by telefon automatycznie się przełączał.

Xiaomi 13 – nasze pierwsze wrażenia

Specyfikacja – ocena 6

Xiaomi 13 jest wyposażony w najszybsze komponenty, jak większość flagowców. W testowanym telefonie znajdziemy najnowszy procesor Snapdragon 8 Gen 2 taktowany zegarami 1 x 3,2 GHz + 2 x 2,8 GHz + 2 x 2,8 GHz + 3 x 2,0 GHz, wspomagany przez 12 GB RAM oraz 256 GB pamięci UFS 4.0. Nie wiemy na tym etapie czy będzie w Polsce oferowana wersja ze 128 GB, ale podobnie jak w innych telefonach wówczas będzie to wersja pamięci UFS 3.1.

W benchmarku Antutu nasz egzemplarz uzyskał 1300636 punktów i zajął pierwsze miejsce w rankingu, wyprzedzając przy tym vivo X90 Pro+, OnePlus 11 i S23 Ultra. Różnice wydajności przy tym samym procesorze nie mogą mieć dużego praktycznego znaczenia w codziennym użytkowaniu. Mimo wszystko pokazuje to, że nawet tak niewielki telefon jak Xiaomi 13 może poradzić sobie z chłodzeniem nie gorzej od większych rywali. Ciepło jest rozpraszane także przez ramę urządzenia, która po dłuższym obciążeniu robi się wyraźnie ciepła.

Pakiet komunikacyjny obejmuje najnowsze standardy 5G, LTE, WiFi 6e, Bluetooth 5.3 oraz NFC. Xiaomi konsekwentnie dodaje do swoich telefonów emiter podczerwieni mogący zastąpić pilota, czego nie oferuje większość konkurencji.

Lokalizacja wykorzystuje standardy: GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) i NavIC (L5). Zestaw czujników obejmuje akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, czujnik siły oświetlenia, kompas cyfrowy i czujnik spektrum kolorów.

Xiaomi 13 – nasze pierwsze wrażenia Xiaomi 13 – nasze pierwsze wrażenia

System operacyjny– ocena 5

Nowy flagowiec Xiaomi działa pod kontrolą systemu Android w wersji 13 z nakładką MIUI 14.0.6. Aktualizacja zabezpieczeń jest z 1 listopada 2022.

Nakładka MIUI od Xiaomi przeszła daleką drogę pod względem designu i optymalizacji – od bogatej w funkcje, ale mało dopracowanej od strony wizualnej, do świetnie wyglądającej i działającej bardzo płynnie. Są tu jeszcze reklamy w Panelu Sterowania, na które Samsung czy Apple by się nie odważyli, ale poza tym trudno się do czegoś przyczepić.

W ustawieniach znajdziemy gesty skrótów, nagrywanie ekranu, asystenta przedniego aparatu, pływające okna, drugą przestrzeń oraz pomiar tętna czytnikiem linii papilarnych.

W systemie znajdziemy trochę niepotrzebnie fabrycznie zainstalowanych aplikacji, można je jednak odinstalować.

Gdy uruchomimy odtwarzanie wideo, pojawia się specjalny pasek z akcesoriami. Dzięki niemu mamy dostęp do dedykowanych dla wideo funkcji. Możemy w pięciostopniowej skali regulować Dolby Atmos oferujący ulepszony dialog oraz ulepszone stereo. Możemy też zwiększyć rozdzielczość wideo, zmienić styl obrazu oraz dodatkowo wyostrzyć kontury, a także włączyć nagrywanie ekranu, zrobić zrzut i aktywować odtwarzanie YouTube na wyłączonym ekranie, nawet jak nie mamy wykupionej opcji premium.

Xiaomi 13 – nasze pierwsze wrażenia

Xiaomi 13 – nasze pierwsze wrażenia

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 5

Szczegółowy opis aparatu opracowanego przy współpracy z Leica można przeczytać w naszym osobnym artykule. Zestaw aparatów można podsumować jako oferujący więcej możliwości niż poprzednie modele Xiaomi z tej samej serii, a nawet z serii Pro. To przede wszystkim zasługa teleobiektywu x3,2 o ekwiwalencie 75 mm oraz responsywnego działania.

Nasze przykładowe zdjęcia z Xiaomi 13 możecie zobaczyć tutaj.

Jak długo działa bateria? – ocena 5

Trzynastka ma ogniwo o pojemności 4500 mAh. Xiaomi oferuje ładowanie przewodowe 67W obsługujące standardy PD 3.0 oraz QC 4. Według producenta ładowanie od zera do pełna trwa 38 minut. Jest także szybkie ładowanie bezprzewodowe o mocy 50W i bezprzewodowe ładowanie zwrotne o mocy 10W.

Podczas naszego testu szybkości ładowania po 10 minutach Xiaomi 13 miał 32% baterii, a do pełna naładował się po upływie 43 minut.

Nowy procesor Snapdragon 8 Gen 2 poprawił energooszczędność i wydłużył czas pracy na baterii. W przypadku Xiaomi 13 strumieniowanie wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawiona na połowę rozładowało baterię do 35% po upływie 15 godzin. Można więc spodziewać się blisko 24 godzin ciągłego odtwarzania wideo. To rewelacyjny wynik, do niedawna zarezerwowany dla bardzo wąskiego grona smartfonów i do tego o większym rozmiarze.

Nasza finalna ocena

Xiaomi 13 to smartfon kompletny. Zachwyca jakością wykonania i dopracowaniem szczegółów. Pod tym względem staną ramię w ramię z najlepszymi z najlepszych. Z dotychczas przetestowanych smartfonów z nowym procesorem Snapdragon 8 Gen 2 osiągnął najwyższy wynik w benchmarku Antutu i zajął pierwsze miejsce w rankingu. Bardzo jasny ekran AMOLED o odświeżaniu 120Hz, głośniki stereo, szybki skaner linii papilarnych też robią wrażenie godne flagowca. Na wyróżnienie zasługuje także bardzo dobry czas pracy na baterii i kompletny zestaw aparatów, uwzględniający teleobiektyw o powiększeniu x3,2, którego w poprzednich generacjach Xiaomi nie było, nawet w wersjach Pro. Co prawda w najbardziej ekstremalnych warunkach aparaty nie mogą rywalizować z S23 Ultra, ale to rola zarezerwowana dla wersji Xiaomi 13 Pro i w przyszłości Xiaomi 13 Ultra, a nie dla zwykłej trzynastki.

Dla osób, które szukają niedużego, bardzo solidnie wykonanego flagowca Xiaomi 13 będzie świetnym wyborem. Niestety czasy, w których Xiaomi konkurował także ceną mamy już za sobą. Do tego mają służyć inne marki Xiaomi, takie jak Redmi czy POCO. Bazując na cennikach operatorów Xiaomi 13 będzie kosztować około 4700 zł i to za wersję z 8 GB RAM. To mniej więcej tyle samo co Samsung S23 w konfiguracji 8/256 GB.

Uwielbiamy: użyteczny teleobiektyw x3,2

Nie lubimy: braku trybu makro w aparacie

Dla kogo jest Xiaomi 13:

  • Dla poszukujących niewielkiego smartfonu klasy premium
  • Dla osób ceniących dopracowaną haptykę i najwyższa jakość wykonania
  • Dla ceniących bardzo długi czas pracy na baterii
  • Dla tych, którzy potrzebują kompletnego zestawu aparatów z dobrym teleobiektywem

Dla kogo nie jest Xiaomi 13:

  • Nie dla poszukujących najbardziej "wypasionego" zestawu aparatów
  • Nie dla oszczędnych
  • Nie dla fanów iPhonów

Alternatywy dla Xiaomi 13:

GSMONLINE.PL POLECA

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: