Zmieni się Prawo Telekomunikacyjne

Newsy
Żródło: PAP
Opinie: 23

Ministerstwo Transportu i Budownictwa pracuje nad całościową nowelizacją Prawa telekomunikacyjnego. "W ustawie nie będzie niemal ani jednego miejsca, które pozostanie nietknięte. Nie oznacza to jednak zmiany regulacji, lecz ich poprawienie, tak by były skuteczne i precyzyjne" - zapowiedziała w rozmowie z agencją PAP wiceminister transportu i budownictwa odpowiedzialna za telekomunikację, Anna Streżyńska.

Zmiany to np. wprowadzenie możliwości nakładania na kary rygoru natychmiastowej wykonalności. Nowelizacja spowoduje, iż kary wydawane przez regulatora za uporczywe uchylanie się przez operatorów od wykonania pewnych działań, będą "nieuchronne i natychmiastowe".

Nowelizacja zmieni także kryteria przetargów na rezerwację częstotliwości. "Obecnie kryterium oceny złożonych w przetargach ofert jest równomiernie rozłożone na konkurencyjność oraz cenę. Musimy tę wagę przechylić na korzyść konkurencyjności, tak aby gospodarowanie częstotliwościami pobudzało konkurencję na rynku, a nie tylko służyło do ściągania pieniędzy z największych operatorów" - zaznaczyła minister.

Doprecyzowane zostaną również kompetencje regulatora w zakresie rozwiązywania sporów międzyoperatorskich. Najlepszym rozwiązaniem jest - zdaniem Streżyńskiej - interwencja regulatora tylko w sporze pomiędzy operatorem o znaczącej pozycji rynkowej a innym operatorem. Nie będzie natomiast wkraczał w spór pomiędzy dwoma operatorami bez tej pozycji, chyba że będzie tego wymagać, tak jak obecnie jest to zapisane w prawie, interes użytkowników.

Według wiceminister, prace nad projektem nowelizacji mają zakończyć się do końca czerwca, tak aby Sejm mógł zająć się nim po letnich wakacjach. Do końca marca ministerstwo ma opublikować założenia do nowelizacji, które zostaną poddane konsultacjom z branżą telekomunikacyjną.

Streżyńska poinformowała również, że w ciągu najbliższego miesiąca można spodziewać się podjęcia przez rząd decyzji w sprawie umorzenia części opłat koncesyjnych za częstotliwości UMTS. Umorzeniu ulegnie część opłat w zamian za wcześniejszą spłatę pozostałej części. Pozyskane w ten sposób środki mają być przeznaczone na inwestycje w dostęp do internetu dla m.in. szkół na terenach wiejskich. Umorzenie części opłat ma zachęcić operatorów komórkowych do ich wcześniejszej spłaty do 2010 r.

Opinie:

Opinie archiwalne (23):

Komentuj

Komentarze / 23

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: