Czy naprawdę potrzebujemy ogromnych smartfonów?

Akcje partnerskie
Opinie: 5

Akcja partnerska

Technologia i miniaturyzacja jest już tak zaawansowana, że producent zwiększając moc smartfona, pojemność jego baterii, ulepszając kamerę nie musi zwiększać rozmiaru samego telefonu. Udowadnia to Huawei oferując bardzo zgrabny flagowy model Huawei P10. Czemu zatem wielu producentów wciąż powiększa swoje smartfony? Przecież bez względu na rozwój technologii nasze dłonie i palce nie rosną. Jest więc granica ergonomii i po jej przekroczeniu telefon przestaje być wygodny i praktyczny.

Smartfon wciąż pozostaje urządzeniem stricte mobilnym, czyli z założenia zgrabnym, niewielkim i poręcznym. Funkcjonalność i wygoda powinna pozostać priorytetem. Tymczasem coraz częściej się zdarza, że najwyższa specyfikacja najlepszych modeli smartfonów nierozerwalnie wiąże się z pogorszeniem komfortu ze względu na ogromne rozmiary ekranu i obudowy.

Huawei mając to na uwadze nadal projektuje najsmuklejsze urządzenia, jakie pozwala stworzyć obecnie dostępna technologia. Huawei P10 nie jest ani trochę większy od swojego poprzednika P9. Udało się nawet zmniejszyć jego szerokość o ponad półtora milimetra, zachowując grubość 7 milimetrów.

Tak smukły telefon wygląda nie tylko atrakcyjnie, ale jest również praktyczny. Mieści się w każdej kieszeni, nie przeszkadza podczas chodzenia i dobrze leży w dłoni. Dzięki przekątnej 5.1 cala dużo łatwiej sięgnąć do elementów menu znajdujących się na samej górze wyświetlacza. Komfort poprawia także niemal całkowite wyeliminowanie bocznych ramek.

Poręczność nie wynika wyłącznie z samego rozmiaru, ale z właściwego, przemyślanego projektu urządzenia. Rozsądny rozmiar wyświetlacza odgrywa istotną, ale nie jedyną rolę. Huawei P10 ma czytnik linii papilarnych umieszczony z przodu. Oznacza to, że znajduje się on zawsze pod ręką, również wówczas, gdy telefon leży płasko na stole lub jest umieszczony w uchwycie samochodowym. Istotna jest także szybkość działania czytnika papilarnego, która w P10 nie ma sobie równych. Odblokowanie P10 czytnikiem jest szybsze nawet od standardowego przesunięcia palcem po ekranie. Czytnik linii papilarnych może także zastąpić systemowe przyciski ekranowe. Dzięki temu użytkownik zyskuje jeszcze więcej miejsca na ekranie na wyświetlane treści. Jakość czytnika jest w Huawei bezkonkurencyjna.

Aby jeszcze bardziej przyspieszyć i ułatwić korzystanie ze smartfona, Huawei zaimplementował w P10 specjalne gesty wprowadzane knykciami na ekranie. W ten sposób można uruchomić tryb dzielonego ekranu, rysując linię knykciem. Możemy również podwójnym stuknięciem wykonać zrzut ekranu, a stukając dwoma knykciami rozpocząć nagrywanie pulpitu. Najczęściej używane aplikacje przypisujemy do symboli rysowanych knykciem na ekranie.

Innym udogodnieniem jest klawiatura ekranowa SwiftKey. Użytkownik może w niej zmienić rozmiar klawiszy, podzielić ją na 2 części, zmniejszyć i dosunąć do jednego z boków smartfona. Ma pełną swobodę i będzie mógł wygodniej pisać nawet dłuższe teksty bez względu na rozmiary dłoni i długość placów.

Konstruktorom Huawei P10, mimo wyjątkowo smukłej konstrukcji i wyposażenia smartfonu w dwa aparaty fotograficzne, udało się także uniknąć wystających obiektywów. Dzięki temu położony na stole telefon nie chybocze się. Można komfortowo dotykać ekranu bez podnoszenia P10 z blatu.

Należy także pamiętać, że w smartfonie powinna być odpowiednia bateria zapewniająca wystarczający czas działania nawet przy dużym obciążeniu. Huawei P10 ma baterię o pojemności 3200 mAh. Przy zachowaniu grubości obudowy na poziomie 7 mm i przekątnej ekranu 5,1 cala, taka pojemność to rewelacyjny wynik. P10 pozwala na ponad 12 godzin przeglądania internetu, bądź oglądania filmów non stop. Jednym słowem – smartfon wytrzyma bez ładowarki najdłuższą podróż i najdłuższy dzień pracy.

Podsumowując – wcale nie potrzebujemy większych smartfonów, lecz po prostu lepiej zaprojektowanych urządzeń. Smartfonów, które są smukłe, wygodne w obsłudze i przyjazne dla użytkownika. Telefon, który nosimy cały czas przy sobie, musi być zaprojektowany w odpowiedni sposób, a jego oprogramowanie musi zawierać funkcje i gesty jeszcze bardziej ułatwiające nam korzystanie z aplikacji i usług. Na tym właśnie polega wyjątkowość i jakość Huawei P10.