Testujemy Orange FunBox 3.0 i dekoder 4K Samsung ICU 100

Akcje partnerskie
Opinie: 49

Akcja partnerska

Do testów otrzymaliśmy urządzenia Orange oferowane od lutego bieżącego roku wraz z usługą łącza światłowodowego. Orange FunBox 3.0 oraz dekoder 4K Samsung ICU 100 to ważne elementy pakietu Orange LOVE.

W biurze do tej pory korzystaliśmy z modemu FunBox 2.0 bez oferty telewizyjnej. Abonament zapewnia nam łącze 600/60 Mbits. Oferta telewizyjna została nam włączona na czas testów dekodera IPTV.

Nasz testowy FunBox 3.0 jest dedykowany do łącz światłowodowych. Nowy modem nie obsługuje już łączy xDSL. Internet może być podłączony wyłącznie bezpośrednio światłowodem. Orange nie musi już montować specjalnych urządzeń przed FunBoxem (tzw. terminali optycznych ONT), które transferują sygnał optyczny na sygnał w kablu Ethernet. Urządzenie takie musi mieć osobne zasilanie i dodatkowo komplikuje instalację. Teraz rozwiązano to dużo prościej.

W przypadku dekodera największą nowością jest obsługa rozdzielczości ULTRA HD 4K. Dekoder pozwala na nagrywanie 3 kanałów jednocześnie oraz oglądanie czwartego. Do modemu można go podłączyć Ethernetem, ale także poprzez sieć WiFi (takiego podłączenia nie testowaliśmy). To wygodne rozwiązanie, gdy dodatkowy kabel sieciowy mógłby szpecić nasze mieszkanie lub dom.

Producentem nowego modemu jest SAGEMCOM, a nowego dekodera TV - Samsung.

Zestawy

Orange FunBox 3.0 otrzymujemy w pudełku wraz z zasilaczem, przewodem Ethernet oraz krótkim przewodem optycznym, który w naszym przypadku nie był do niczego potrzebny, bo światłowód był już doprowadzony do lokalu. Wystarczyło wyjąć go z dotychczasowego osobnego terminala optycznego. Przewód fiber jest zakończony wygodną wtyczką, którą łatwo i samodzielnie podłącza się do FunBox 3.0. Później wystarczy startowo zalogować się „na modemie” hasłem do neostrady i urządzenie jest podłączone do Internetu. Cała instalacja trwała około 5 minut.

Więcej gadżetów otrzymujemy w zestawie z dekoderem Samsung ICU 100. Oprócz dekodera w pudełku jest pilot, zasilacz, kabel Ethernet do podłączenia do modemu, kabel HDMI i kabel AV do podłączenia starego telewizora.

Obudowa

FunBox 3.0 jest zauważalnie mniejszy od wersji 2.0, ale jego design nie uległ dużej zmianie. Największą różnicę widać na liście łączy. Jako, że jest to modem dedykowany usłudze fiber to zniknęły łącza DSL i WAN. Z tyłu obudowy są 4 gniazda Ethernet 1 Gbits. Może trochę szkoda, że tych gniazd nie jest więcej, ale taki jest obecnie rynkowy standard w nowych routerach, bo większość urządzeń i tak podłączamy bezprzewodowo. Z przodu obudowy pozostał przycisk WPS (do łatwiejszego podłączania urządzeń WiFi), sprzętowy wyłącznik sieci WLAN oraz gniazdo USB (dla dysków i drukarek). Na górze obudowy znajdziemy komplet diod informujących o statusie działania urządzenia. FunBox 3.0 obsługuje także VoIP, czyli usługę zwykłego telefonu stacjonarnego.

Design nowego dekodera telewizyjnego jest spójny z modemem, choć wydaje się, że design urządzenia Samsung jest trochę bardziej elegancki i wysublimowany. Dekoder jest niewielki, ale należy pamiętać, że aby nagrywać na nim programy telewizyjne musimy do niego podłączyć zwykły dysk zewnętrzny. Jego pojemność powinna przekraczać 250 GB. Dysk ten jest podłączany z tyłu obudowy łączem w standardzie USB 3.0. Z przodu obudowy również znajdziemy port USB, ale służy on np. do wyświetlania zdjęć z naszego pendrive. Audiofile znajdą także złącze optyczne.

Dekoder

Modem

Pilot

W komplecie z dekoderem otrzymujemy bardzo czytelnego pilota. Pilot ma wygodne, gumowe duże przyciski. Nie jest to pilot radiowy, więc trzeba go kierować w stronę dekodera.

Interfejs użytkownika

Interfejs FunBox 3.0

Do interfejsu FunBoxa mamy dostęp na dwa sposoby – przez przeglądarkę oraz przez aplikację Mój Funbox. Więcej opcji jest dostępnych przez przeglądarkę pod adresem 192.168.1.1. Mamy tam do dyspozycji czytelny ekran startowy oraz wszystkie ustawienia dostępne w zaawansowanych routerach. Główne zakładki to: moja sieć ze statusem wszystkich połączeń, moje Wi-Fi, moje pliki (widać pliki z dysku przenośnego), mój telefon (gdy mamy aktywację VoIP) oraz wsparcie (ze statusem diod) i zaawansowane (z portami i protokółami). Interfejs ładuje się bardzo szybko i jest czytelny. Oto przykładowe zrzuty ekranu:

FunBox 3.0 udostępnia innym klientom Orange usługę Darmowe Orange WiFi. Oczywiście klient może ten dostęp wyłączyć.

Interfejs dekodera Samsung ICU 100

W Samsungu Orange wdrożył całkowicie nowy interfejs dla użytkowników telewizji IPTV. Został on podzielony na 4 główne strefy dostępne w menu głównym. Są to: TV, VOD, Moje konto i Moja strefa. Najważniejsze jest to, że menu jest przejrzyste, a wybieranie poszczególnych funkcji działa bardzo szybko i bez zwłoki. Na przykład wypożyczenie filmu trwa dosłownie sekundy.

Aby nagrywać programy telewizyjne do dekodera należy podłączyć zewnętrzny dysk. W zestawie testowym otrzymaliśmy dysk 500 GB ADATA. Podłączenie dysku trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund -urządzenie musi być odpowiednio przez dekoder przygotowane do nagrywania telewizji. Dekoder umożliwia równoczesne nagrywanie 3 kanałów podczas oglądania kolejnego. Nie dotyczy to nagrywania kanału 4K – inny kanał nie może być wówczas nagrywany. Dzięki funkcji TimeShifting można zatrzymać lub przewinąć oglądany program.

Dostępna jest także funkcja multiroom, umożliwiająca oglądanie telewizji na 2 telewizorach jednocześnie w cenie 10 zł z VAT miesięcznie. Można dokupić także Orange TV Go. Tych usług nie testowaliśmy.

W nowym dekoderze Orange możemy sprawdzić nasze płatności i faktury, prognozę pogody lub słuchać wybranych stacji radiowych.

Aplikacje mobilne

Z pakietem nowych urządzeń współpracują dwie aplikacje mobilne: Orange TV Go oraz Mój FunBox. Ta druga jest dostępna tylko dla systemu Android.

Orange TV Go to usługa mobilnej telewizji, z której możemy korzystać w przeglądarce, na tablecie lub smartfonie. Dzięki tej platformie mamy zdalny dostęp do naszych programów telewizyjnych. My nie otrzymaliśmy do niej dostępu na czas testów, ale można ją samodzielnie aktywować w menu dekodera. Miesięczny koszt to 4,99 zł.

Aplikacja Mój FunBox jest dostępna wyłącznie dla Androida. Aplikacja jest rozbudowana i możemy w niej zarządzać wieloma ustawieniami naszego routera. Dokonać w niej możemy np. podziału na dwie sieci 2.4 i 5 Ghz, możemy sprawdzić jakie urządzenia są w danej chwili podłączone do routera, zmienić hasło, ustawić, że WiFi będzie działać w określonych godzinach, udostępnić nasze hasło do sieci w postaci kodu QR. Aplikacja doradzi nam także gdzie najlepiej postawić router, aby WiFi działało najszybciej.

  

Jakość usług

Jakość usług internetowych

FunBox 3.0 obsługuje standard WiFi AC z czterema antenami działającymi w trybie MU-MIMO. Na jakość usług internetowych składa się ich stabilność oraz uzyskiwane prędkości przy połączeniu kablowym i przez WiFi. Jeśli chodzi o wyniki WLAN to Orange zaleca rozdzielenie sieci 2.4 i 5 Ghz. Domyślnie sieć ta pracuje pod jednym SSID. Nominalnie w sieci 2.4 GHz mamy szansę na uzyskanie maksymalnie 70 Mbits, a na 5 GHz ac 4x4 600 Mbits. Pamiętajmy także o niesamowicie niskich PING-ach, które wynoszą około 2 ms.

Oto szybkość pobierania i wysyłania danych uzyskana przez nas przy podłączeniach:

Ethernet do komputera PC

WiFi do komputera PC (Wi-Fi 5GHz AC - HP Elitebook 840 G3)

WiFi 5 Ghz do iPhone 6 Plus

WiFi 5 Ghz do Huawei P10

Jakość usług telewizyjnych

Obraz oferowany przez IPTV Orange jest bardzo dobrej jakości. Oczywiście najlepszą jakość oferuje kanał 4K oraz kanały HD. Programy SD powoli są przełączone przez nadawców do wyższej jakości i należy mieć nadzieję, że już niedługo znikną z ofert naszych operatorów.

Oferta programowa

Orange oferuje trzy główne pakiety:

  • pakiet optymalny 97 kanałów, 36 z nich jest w jakości HD
  • pakiet Bogaty – 144 kanałów, w tym 61 HD
  • pakiet Maksymalny 159 kanałów (69 HD).

Dodatkowo możemy wybrać pakiet HBO Go (był aktywowany) oraz pakiet Canal+. W opcji są także pakiety Dla dzieci oraz AXN NOW.

W ramach promocji, każdy nowy klient wybierający ofertę z dekoderem Samsung ma bez dodatkowych opłat dostęp do kanału muzycznego Festival 4K. Oferta telewizyjna 4K ma być wzbogacana.

IPTV Orange to także oferta VOD – pamiętajmy, że część filmów ma różne ceny za jakość SD i HD. W tej ofercie znajdziecie także filmy w jakości 4K.

Podsumowanie

W modemach internetowych klienci cenią przede wszystkim oferowaną przez nich prędkość oraz stabilność. Obie te cechy oferuje Orange FunBox 3.0. W połączeniach kablowych oferuje tyle, ile zapewnia nasze łącze, czyli w naszym przypadku 600 Mbits. Przez WiFi prędkość zbliżały się do 600 Mbits. Urządzenia podczas 2 tygodniowych testów ani razu nie musieliśmy resetować.

W przypadku dekodera najbardziej cenimy dobrą jakość oferowanego obrazu, szybkość i przejrzystość menu, stabilność. Również te warunki spełnia najnowszy Samsung ICU 100. Trochę szkoda może, że dysk do nagrywania nie jest wewnątrz jego obudowy, ale można przypuszczać, że duża część klientów po prostu nie ma potrzeby nagrywania telewizji i taki dysk na stałe jest im zbyteczny. Czekamy także na jeszcze więcej treści 4K. Jakość UHD to przyszłość telewizji. Są co do tego zgodni wszyscy analitycy. Dekoder Orange jest na tę jakościową rewolucję gotowy.

Podstawowe informacje o FunBox 3.0:

  • model urządzenia: F@st 5656 firmy Sagemcom
  • chipset Broadcom BCM68380
  • standard GPON 2,5G / 1,25G
  • pamięć - Flash 128 MB NAND, RAM 256 MB DDR3
  • Interfejsy:
    • GPON WAN (na dole obudowy)
    • 4x ETH LAN (RJ-45 1000 Mb/s)
    • 1x FXS (RJ-11)
    • 1x USB 2.0 (1A) (przód obudowy)
    • WLAN 2.4 GHz 802.11n
    • WLAN 5 GHz 802.11ac 4*4