Co daje nam sztuczna inteligencja w smartfonie? - zalety i wady AI

Akcje partnerskie
Opinie: 0

Moc obliczeniowa mobilnych procesorów rośnie z roku na rok. Okazuje się jednak, że sama duża moc, bez analizy kontekstu informacji, rozpoznawania obrazów, rozpoznawania mowy, nie zapewni nam skokowego wzrostu użyteczności urządzeń. Huawei jako pierwszy producent smartfonów to zrozumiał i postanowił zaprzęgnąć do pracy w swoich smartfonach Sztuczną Inteligencję. Otwiera to przed technologią i nami zupełnie nowe możliwości.

Trudne zadania stają się prostsze

Wbrew pozorom wiele prozaicznych zadań jest dla smartfonów i ich nowoczesnych procesorów bardzo trudne. Przykładów jest bardzo wiele. Na przykład nasz smartfon musi samodzielnie podjąć decyzję na co ma być ustawiona ostrość na zdjęciu - na tło, czy może obiekt z przodu kadru? Jeśli fotografujemy osobę, to chcemy, aby to jej twarz była ostra. Pierwotnym rozwiązaniem było wprowadzenie algorytmów rozpoznawania twarzy do aparatów fotograficznych. Jeśli twarz jest widoczna na zdjęciu to znaczy, że jest obiektem naszego zainteresowania i zarówno ostrość jak i ekspozycja powinna być dostosowana tak, aby fotografowana osoba wypadła jak najkorzystniej. Jest to rozwiązanie proste i skuteczne i wyraźnie poprawia liczbę udanych zdjęć. Jest to jednak algorytm ograniczony tylko do jednego scenariusza – fotografii osób z bliska. Sztuczna inteligencja wbudowana w smartfon pozwala zastosować równie skuteczne rozwiązania na znacznie szerszą skalę, nie ograniczająca się tylko do rozpoznawania obecności twarzy w kadrze. W najnowszym Huawei Mate 10 Pro Sztuczna Inteligencja w aparacie wykrywa 13 różnych scen i samodzielnie ustala odpowiednie parametry. Smartfon rozpoznaje i rozumie czym jest osoba, jak wyglądają włosy, jak wygląda kwiat. Posługujący się AI smartfon, może po prostu wyodrębnić główny temat zdjęcia, tak jak człowiek może go wskazać palcem i powiedzieć „to jest kwiat” i zdawać sobie sprawę gdzie są jego krawędzie i co kwiatem już nie jest. Zdania bardzo żmudne nagle stają się banalne. Dlatego Huawei kładzie tak duży nacisk na AI i prędkość rozpoznawania obrazu. W technologii AI drzemie ogromny potencjał.

AI pomocnym asystentem

Już w tym roku pojawią się kolejne wersje rozwiązań AI w smartfonach Huawei. Spodziewajmy się więc przydatnych nowości, dzięki którym korzystanie z naszego urządzenia mobilnego będzie jeszcze bardziej przyjazne.

Możemy spodziewać się takich rozwiązań jak automatyczne prostowanie ujęć, w których horyzont jest „skrzywiony”. Podczas kadrowania nasz telefon zadba o to, żeby istotne elementy nie zostały ucięte. Jeśli fotografujemy na jasnym tle, ekspozycja zostanie dobrana nie tylko bazując na prostym pomiarze jasności, ale uwzględniając tematykę zdjęcia. Staje się to możliwe, gdy aparat wie gdzie na zdjęciu jest niebo, gdzie budynek, gdzie ziemia, a gdzie fotografowana osoba, nawet jeżeli jej twarz nie jest widoczna.

Już teraz w modelu Huawei P10 Pro sztuczna inteligencja wspiera nas swoją mocą obliczeniową w galerii zdjęć. Każde zdjęcie otrzymuje automatycznie tagi opisujące jego zawartość. Zdjęcia w galerii są posegregowane, a my poprzez wyszukiwarkę w ciągu ułamków sekund znajdziemy szukane ujęcia.

Zmontowany automatycznie materiał wideo zostanie pozbawiony nudniejszych i powolnych fragmentów. Efekty dodatkowe mogą być dobrane do tematyki zdjęć i filmów. Użytkownik zamiast trudzić się edycją, dostaje gotowy materiał.

Zyskają nawet tradycyjne funkcje

Jakość rozmów znacząco zyska, gdy zamiast prostych algorytmów odszumiających telefon będzie w stanie rozróżnić rozmowę od muzyki czy szumu tła. My słuchając rozmówcy doskonale zdajemy sobie sprawy co jest jego głosem, a co nam przeszkadza w jego zrozumieniu. Smartfon automatycznie wyodrębni głos rozmówcy z tła.

Oszczędzanie energii również uzyska wsparcie AI. Stanie się znacznie skuteczniejsze, jeśli smartfon będzie nie tylko uczył się zwyczajów danego użytkownika, ale też rozumiał jego potrzeby. Wówczas może być np. dezaktywowana większa liczba usług i aplikacji, bez ryzyka, że te naprawdę potrzebne i często używane zostaną wyłączone.

Wraz z niesamowitym udoskonaleniem wyświetlaczy, kamer, procesorów, producenci smartfonów zrozumieli, że teraz  jest potrzeba wytyczenia nowego kierunku ewolucji urządzeń mobilnych. Tym kierunkiem jest już nie tylko jakość poszczególnych komponentów i moc obliczeniowa, ale przede wszystkim wspieranie użytkownika, wyręczając go w różnych żmudnych zadaniach. Taką pomoc chce zaoferować użytkownikom Huawei w swoich smartfonach dzięki Sztucznej Inteligencji.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: