Startują testy Androida 13

Newsy
Opinie: 0
Android 13 lepiej zadba o nasze bezpieczeństwo i współpracę pomiędzy urządzeniami

Android jest najpopularniejszym systemem mobilnym na świecie, więc premiera każdej kolejnej wersji systemu jest bardzo ważna. Na Androida 12 czeka nadal większość użytkowników smartfonów, ale już teraz Google przedstawił listę 13 nowych funkcji trzynastki szczególnie wartych uwagi. Podzielił je na trzy kategorie: personalizację, bezpieczeństwo i współpracę z innymi urządzeniami.

Personalizacja

1. Więcej opcji personalizacji, także aplikacji firm trzecich, tak aby dopasować je do tapety i motywu kolorystycznego, który sobie wybierzemy

2. Możliwość ustawienia preferencji językowych dla każdej aplikacji osobno, a nie jak dotąd globalnie dla całego systemu. Umożliwi to ustawienie języka systemowego osobno, a np. komunikator, w którym rozmawiamy w języku obcym może mieć własne ustawienia.

3. Systemowy odtwarzacz multimedialny dostosowuje swój wygląd do aktualnie odtwarzanego utworu bądź podcastu, wyświetlając większa miniaturę okładki i “tańczący pasek postępu” który drga w rytm muzyki

4. Google rozwinął funkcje ciemnego motywu, przyciemniania tapety i trybu zasypiania, co powinno pomóc w wyciszeniu się przed snem, oraz w mniejszym stopniu wybudzić nas gdy w nocy postanowimy sprawdzić coś na telefonie.

Bezpieczeństwo

5. Gdy aplikacja poprosi nas o dostęp do plików, zamiast udostępniać jej wszystko co mamy w pamięci telefonu, możemy wybrać pojedyncze zdjęcia i pliki wideo, do których dany program będzie miał dostęp.

6. Jeśli skopiujemy wrażliwe dane do schowka, takie jak adres e-mail, numer telefonu, czy dane logowania, Android 13 automatycznie wyczyści schowek po określonym czasie, tak aby nie pozostawały one w pamięci do czasu skopiowania kolejnego elementu.

7. W Androidzie 13 nowo zainstalowane aplikacje będą miały domyślnie zablokowane powiadomienia i będą musiały prosić użytkownika o przyznanie uprawnień do wysyłania powiadomień, podczas gdy do tej pory te uprawnienia były przyznawane aplikacjom z automatu.

Współpraca

8.  Systemowa obsługa dźwięku przestrzennego – każde słuchawki, które potrafią śledzić ruch głowy użytkownika będą mogły zaoferować dźwięk przestrzenny zależny do kierunku w którym skierujemy głowę. Wcześniej taką funkcje wprowadziło Apple dla słuchawek AirPods Pro, AirPods Max, AirPods (3. generacji) oraz Beats Fit Pro.

9. Możliwość strumieniowania wiadomości wprost do Chromebooka, co umożliwi odpisywanie na nie za pomocą klawiatury, nawet jeśli nie mamy swojego telefonu w pobliżu

10. Wsparcie dla technologii Bluetooth Low Energy (LE), która zmniejsza opóźnienia w przesyłaniu dźwięku i poprawia jego jakość. Umożliwi to oglądanie materiałów wideo bez poczucia, że dźwięk jest przesunięty względem obrazu. Dodatkowo możliwe jest przesyłanie dźwięku do wielu urządzeń jednocześnie, co umożliwi oglądanie filmu na słuchawkach przez kilka osób na jednym urządzeniu.

11. Nowa funkcja synchronizująca schowek pomiędzy urządzeniami z Androidem na których jesteśmy zalogowani. Jeśli kopiujemy adres URL, tekst, zdjęcia czy wideo na smartfonie, będziemy mogli je wkleić na tablecie i odwrotnie.

12. Tablety z Androidem otrzymają ulepszoną wielozadaniowość z paskiem zdań umożliwiającym przełączanie się pomiędzy aplikacjami, jak i przeciąganie nowych aplikacji w trybie podzielonego ekranu. Podobną funkcję widziałem na premierze Samsung Galaxy Z Fold 4, którą Samsung wprowadził na własną rękę do Androida 12, być może szykując się do wejścia nowej wersji systemu od Google.

13. Podczas korzystania z tabletu z rysikiem system ma rozpoznawać dotyk ręki opartej na ekranie i odróżniać go rysika, aby uniknąć niechcianych interakcji. Funkcja ta działa od dawna w tabletach Samsunga, który intensywnie rozwija wsparcie dla S Pen. Być może teraz to będzie systemowe rozwiązanie dostępne dla każdego tabletu z Androidem, również takiego, który domyślnie nie jest oferowany z piórem w zestawie.

Poza powyższą listą 13 wybranych przez Google cech nowego systemu, producent wspomina o udostępnieniu funkcji wideo HDR w aparatach dla aplikacji firm trzecich, zaktualizowanym menu wyboru wyjścia multimediów i lepszym wsparciu rozwiązań dla osób niewidomych.

Android 13 od wczoraj jest dostępny na urządzeniach Google Pixel, a w późniejszym terminie w tym roku będzie udostępniany w formie aktualizacji na urządzenia Samsung Galaxy, Asus, HMD (Nokia), iQOO, Motorola, OnePlus, Oppo, Realme, Sharp, Sony, Tecno, vivo, Xiaomi i urządzeniach innych producentów.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: