Awaria GSM-R zatrzymała pociągi w całych Niemczech – to system, który instalują w Polsce

Newsy
Opinie: 0
Awaria GSM-R zatrzymała pociągi w całych Niemczech – to system, który instalują w Polsce

 

Niemiecka kolej przeżyła jedną z najpoważniejszych awarii technicznych ostatnich lat. We wtorek wieczorem, 23 czerwca 2026 r., ruch kolejowy w całych Niemczech został czasowo zatrzymany po problemie z systemem GSM-R, czyli cyfrową siecią łączności używaną do komunikacji między maszynistami, dyspozytorami i centrami sterowania ruchem.

GSM-R jest jednym z podstawowych elementów infrastruktury kolejowej. Jeżeli przestaje działać w skali ogólnokrajowej, kolej traci bezpieczny, kontrolowany i priorytetowy kanał łączności operacyjnej. W takiej sytuacji najważniejsza jest nie punktualność, lecz bezpieczeństwo ruchu.

Według Deutsche Bahn problem pojawił się podczas “planowanej wymiany technicznego komponentu w systemie łączności”. Usterka dotknęła centralny element infrastruktury GSM-R i uruchomiła obowiązkową procedurę bezpieczeństwa. Pociągi pasażerskie miały zostać zatrzymane na stacjach, a składy towarowe odstawione w bezpiecznych miejscach.

Przez około 2 godziny nie kursowały pociągi dalekobieżne, regionalne i część połączeń lokalnych. Zakłócenie objęło największą sieć kolejową w Europie, po której każdego dnia porusza się około 50 tys. pociągów. Ruch zaczął wracać do normy po północy, ale w środę nadal pojawiały się pojedyncze opóźnienia i odwołania.

Deutsche Bahn przeprosiła pasażerów i zapowiedziała szczegółową analizę przyczyn. Philipp Nagl, szef infrastrukturalnej spółki DB InfraGO, przekazał, że kolej musi dokładnie ustalić, jak planowana praca techniczna doprowadziła do tak rozległego zatrzymania ruchu.

Po wcześniejszych incydentach sabotażowych na niemieckiej kolei od razu pojawiły się pytania o możliwy atak na infrastrukturę krytyczną. Według informacji przekazywanych przez agencje informacyjne nie ma jednak obecnie wskazań, że za awarią stała ingerencja z zewnątrz. Wszystko wskazuje na problem techniczny związany z pracami serwisowymi.

W 2022 r. duża awaria GSM-R w północnych Niemczech była związana z przecięciem kabli światłowodowych. Tym razem mowa nie o fizycznym sabotażu, lecz o awarii komponentu podczas planowanych prac.

Następcą GSM-R jest FRMCS, czyli Future Railway Mobile Communication System. To kolejowy system łączności nowej generacji, oparty o technologie 5G i przygotowany do obsługi nie tylko rozmów głosowych, lecz także bardziej zaawansowanych usług transmisji danych, automatyzacji ruchu i cyfrowego sterowania koleją. Migracja nie będzie jednak szybka. Trzeba dostosować infrastrukturę przy torach, urządzenia pokładowe w pociągach, procedury, certyfikację i interoperacyjność międzynarodową.

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: