Iliad razem z innymi operatorami walczy o zablokowanie zmian w regulacjach fiber

Newsy
Opinie: 0
Iliad razem z innymi operatorami walczy o zablokowanie zmian w regulacjach fiber
Dziewięciu prezesów firm telekomunikacyjnych – od Vodafone i Bouygues Telecom po Iliad, Eurofiber czy 1&1 – podpisało wspólne oświadczenie skierowane do Komisji Europejskiej. 
 
Prezesi ostrzegają, że planowane poluzowanie regulacji hurtowego dostępu do stacjonarnej infrastruktury światłowodowej grozi "ponowną monopolizacją" i zahamowaniem inwestycji niezbędnych do osiągnięcia unijnych celów Cyfrowej Dekady 2030.
 
„Europejski model telekomunikacyjny zapewnia konsumentom 450 mln mieszkańców konkurencyjne ceny, innowacje i bardzo szerokie pokrycie światłowodem i 5G. To atut, którego nie trzeba zazdrościć rynkowi amerykańskiemu – wręcz przeciwnie” – podkreślił na LinkedIn Thomas Reynaud, prezes Iliad Group, informując o podpisaniu stanowiska.
 

Trzy kluczowe postulaty:

 
1. Utrzymać ex‑ante – obecny model regulacji hurtowego dostępu do sieci (rynek 1 i 2) powinien pozostać, bo stymuluje konkurencję i inwestycje.
2. Zapewnić dostęp do infrastruktury pasywnej – kanałów, słupów i ciemnych włókien, które w wielu krajach nadal kontroluje pojedynczy operator.
3. Najpierw dokończyć Digital Networks Act – dopiero po ocenie skutków tej ustawy KE powinna rozważyć zmiany w liście rynków podlegających regulacji (RRM).
 
Sygnatariusze – obsługujący łącznie około 240 mln klientów w 27 państwach UE – argumentują, że wycofanie regulacji uprzywilejowałoby dawnych monopolistów na obszarach, gdzie budowa równoległych sieci jest ekonomicznie nierealna.
 
To z kolei mogłoby spowolnić wymianę miedzi na światłowód i ograniczyć dostęp firm oraz gospodarstw domowych do gigabitowych łączy.
 
Reynaud przypomniał, że sam Groupe iliad zwiększył przychody z 60 mln € w 2000 r. do ponad 10 mld € dziś i inwestuje w suwerenną chmurę europejską oraz największą w Europie infrastrukturę obliczeń AI. Według prezesów, aby utrzymać to tempo nakładów, branża potrzebuje stabilnych, przewidywalnych zasad, a nie eksperymentów legislacyjnych.
 

Kto podpisał apel:

 
  • Margherita Della Valle – CEO, Vodafone Group
  • Edward Bouygues – Chairman, Bouygues Telecom
  • Keri Gilder – CEO, Colt Technology Services
  • Alex Goldblum – CEO, Eurofiber
  • Walter Renna – CEO, Fastweb + Vodafone (Włochy)
  • Thomas Reynaud – CEO, Iliad Group
  • Giuseppe Gola – CEO, Open Fiber
  • Robert Finnegan – Deputy Chairman, Three Group (CK Hutchison)
  • Ralph Dommermuth – CEO, 1&1 AG
 
Projekt nowych przepisów ma zostać zaprezentowany przez Komisję jeszcze w tym roku.
 
Operatorzy liczą, że komisarze "wysłuchają głosu rynku" i pozostaną przy sprawdzonym modelu, który – jak mówią – "nie wymaga naprawy, bo działa". Jeśli jednak do deregulacji dojdzie, branża ostrzega przed "efektem mrożącym" dla inwestorów i ryzykiem utraty przewagi Europy w wyścigu o gigabitową przyszłość.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: