Szef polskiego Orange: dalsze odkładanie aukcji 5G jest niezrozumiałe dla rynku i klientów

Newsy
Opinie: 0
Julien Ducarroz

Orange jest zainteresowany przejęciami w branży teleinformatycznej - poinformował agencję PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Julien Ducarroz.

"Kupujemy też małych, lokalnych dostawców internetu światłowodowego. W tym roku przejęliśmy 3 firmy, które mają w zasięgu razem ok. 40 tys. gospodarstw domowych. Będziemy kontynuować ten proces" - dodał.

 

Ducarroz pozytywnie ocenia tempo przyłączania nowych klientów do sieci światłowodowej.

"Jesteśmy zadowoleni z tempa podłączania nowych klientów do światłowodów. Chodzi o inwestycje własne i w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).” - powiedział.

 

Prezes poinformował, że nadal trwają analizy dotyczące infrastruktury wieżowej Orange Polska.

„Odnośnie naszej infrastruktury wieżowej, proces wciąż trwa i nie został anulowany. Analizujemy różne rozwiązania i poinformujemy, kiedy zapadną konkretne decyzje w tej sprawie. Wiemy, że wydzielanie infrastruktury wieżowej jest trendem na światowym rynku telekomunikacyjnym, ale my nie musimy się z tym spieszyć. Obecne otoczenie makroekonomiczne i sytuacja na runku finansowym są istotnie inne niż rok temu i dynamicznie się zmieniają. To zdecydowanie nie ułatwia nam analiz" - powiedział.

Orange Polska ma około 6.000 własnych stacji bazowych. Ducarroz informował wcześniej, że jednym z rozważanych scenariuszy dotyczących polskiej infrastruktury wieżowej jest udział w projekcie operatora pasywnej infrastruktury komórkowej o nazwie Totem, która należy do Orange SA.

 

"Nasze tegoroczne inwestycje wyniosą 1,7 - 1,9 mld zł. Jeśli aukcja 5G będzie przełożona na przyszły rok mamy projekty, które możemy przyspieszyć korzystając z tego budżetu. Nie zakładaliśmy dużych wydatków na 5G w tym roku. Dalsze odkładanie aukcji 5G jest niezrozumiałe dla rynku i klientów. W większości krajów Unii Europejskiej przydział pasma już nastąpił i przynosi korzyści gospodarce" - podkreślił.

 

Orange Polska spodziewa się utrzymania do końca 2022 roku normalnego popytu na usługi po dwumiesięcznym spowolnieniu. Wewnętrznym celem grupy jest nieduży, jednocyfrowy wzrost EBITDAaL - poinformował agencję PAP Biznes Ducarroz.

 

Prezes poinformował, że grupa dalej będzie realizować strategię sprzedażową "więcej za więcej", ale wprowadza też testowo tańszą ofertę światłowodu w nju.

 

W pierwszym kwartale 2022 roku Orange Polska odnotował wzrost kosztów energii o 67 mln zł rdr w wyniku skokowo rosnących cen energii elektrycznej, gazu i paliw.

Prezes poinformował, że grupa odczuwa też wzrost kosztów wynajmu biur i salonów sprzedaży, ponieważ niektóre umowy mają rozliczenia uwzględniające poziom inflacji. Z drugiej jednak strony są też koszty, które bezpośrednio nie dotyczą Orange, np. ceny smartfonów, które będą wybierać klienci.

Pełna treść wywiadu znajduje się tutaj i tutaj.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: