Wszystko o sieci Orange - najnowsze dane

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Sieć Orange

200 nowych stacji

 

Orange w 2019 r. wybudował ponad 200 nowych stacji bazowych i rozbudował ponad 5000 już istniejących.

 

Klienci mieli do dyspozycji na koniec 2019 r. ponad 11 200 stacji bazowych z 4G LTE.

 

Na 22% z nich działała agregacja 4 nośnych 4G LTE, czyli maksymalna dostępna konfiguracja.

 

Pozwala ona tym, którzy posiadają odpowiednie smartfony, na osiąganie prędkości nawet kilkuset Mb/s. Liczba takich stacji wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

 

Wzrosła także liczba stacji bazowych obsługujących trzy pasma – przybyło ich w ciągu roku nieco ponad 1300.

 

Co to jest refarming?

 

Głównym motorem rozwoju sieci, z której mogą korzystać klienci jest refarming. To proces, w którym Orange przesuwa część częstotliwości wykorzystywanych do tej pory przez sieci 2G i 3G do 4G. W efekcie trafia do niej 10 MHz z pasma 2100 MHz zwiększając jej pojemność. W 2019 refarming objął blisko 4000 stacji bazowych.

 

Pojemność sieci szacunkowo wzrosła o 35%. Najwięcej stacji zostało zmodernizowanych na Mazowszu, a znaczące postępy w rozbudowach mamy też w województwach Śląskim, Dolnośląskim i Małopolskim.

 

Eko

 

Razem z rozbudową sieci postępuje poprawa efektywności zużycia prądu. Ubiegłoroczne wyliczenia pokazują,  że w 2018 r. na każdy GB danych, jakie przesłali klienci przypada 0,2 kWh, podczas gdy jeszcze w 2015 r. było to 1,4 kWh, czyli 7 razy więcej.

 

W tym roku ponad 90% danych, które wysłali lub odebrali klienci korzystający z internetu mobilnego Orange, przeszło przez 4G LTE. Jeszcze 5 lat wcześniej – w 2014 było to jedynie 8% całego ruchu. Łącznie, w całym 2019 roku klienci przesłali blisko 920 PB danych. Z każdym miesiącem transfer rósł – między styczniem, a grudniem różnica wyniosła o 34%.

 

Stacja rekordzistka

 

Najwięcej danych, już tradycyjnie przechodziło przez stacje bazowe zlokalizowane na osiedlach domków jednorodzinnych. Ubiegłoroczny zwycięzca – stacja bazowa w wielkopolskim Śremie przegrała tym razem ze stacją, która znajduje się w Starej Miłosnej.

 

70 mld minut

 

Czas rozmów praktycznie się nie zmienił. To nadal blisko 70 mld minut rocznie. Po raz pierwszy jednak ilość minut przechodzących przez VoLTE była większa niż tych, które szły przez sieć 2G. Orange już około 100 modeli urządzeń – smartfonów i smartwachy z eSIM wspierających tę technologię, coraz częściej wykorzystując najnowszy kodek EVS. Działa on już na części najnowszych smartfonów Sony, Samsung, iPhone, a wkrótce dołączą do nich pierwsze urządzenia Huawei.

 

Co to jest LTE-M?

 

Orange rozwija także technologię i usługi LTE-M. Pozwala ona osiągnąć możliwości zbliżone do tych, które w zakresie części funkcji związanych z IoT, ma dać 5G. W 2019 roku zaowocowała pierwszym komercyjnym wdrożeniem, a liczba stacji bazowych, które ją wspierają zwiększyła się w ciągu roku ze 150 do 666 na koniec 2019 roku i 667 obecnie.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: