realme C55 – sprawdziliśmy taniego Androida z dynamiczną wyspą

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
realme C55 – nasz pierwsze wrażenia

Realme C55 to smartfon, który w Polsce będzie kosztował około tysiąca złotych. W swoim segmencie wyróżnia się w miarę szybkim 33W ładowaniem, wysoką rozdzielczością głównego aparatu i dużą pojemnością pamięci. Jednocześnie C55 ma tak naprawdę tylko jeden aparat, chociaż dwa dużych rozmiarów obiektywy wydają się sugerować coś innego. Inną jego szczególna cechą jest Mini Capsule, czyli bardzo uproszczona kopia dynamicznej wyspy z iPhona.

Wygląd

Telefon wygląda atrakcyjnie i nowocześnie. Ma obiektywy osobno wystające ponad obudowę bez otaczającej je wyspy. Matowa faktura ukrywa ślady po dotyku, a jej mniejszy, błyszczący fragment przy obiektywach dodaje charakteru. Cała obudowa jest wykonana z tworzywa. Głównym elementem zdradzającym niską cenę urządzenia są niesymetryczne ramki wyświetlacza z wyraźnie szerszym dołem.

C55 ma przeciętnie działający czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania oraz monofoniczny głośnik na dolnej krawędzi. Warto wspomnieć, że smartfon realme ma gniazdo słuchawkowe i szufladę z trzema miejscami - na dwie karty SIM i jedną kartę pamięci.

 

Ekran

Wyświetlacz realme jest wykonany w technologii IPS i ma dużą przekątną 6,72 cala. Jego maksymalna jasność to 680 nitów, a odświeżanie to 90 Hz. Rozdzielczość panelu to standardowe Full HD. Chociaż IPS nie dorówna jakością obrazu technologii AMOLED, to w przypadku realme C55 nie daje też powodów do narzekania. Jakość obrazu, a więc kąty widzenia i kolory są na dobrym poziomie.

realme C55 – nasz pierwsze wrażenia

Specyfikacja i wydajność

Realme C55 ma procesor Mediatek Helio G88. W Polsce będą dostępne dwa warianty pamięci – 6/128 GB oraz 8/256 GB. Tylko ta druga wersja ma być szeroko dostępna.

O ile pojemność pamięci zbliża realme od droższych modeli smartfonów, to nie można tego samego powiedzieć o działaniu urządzenia. C55 uzyskał 256012 punktów w benchmarku Antutu. Ostatni telefon z pierwszej setki rankingu uzyskał wynik dwa razy wyższy od realme.

Moc obliczeniowa wystarcza do większości funkcji wykorzystywanych na co dzień, w tym również gier takich jak FIFA Mobile. Działanie telefonu nie jest jednak całkowicie płynne i co jakiś czas możemy spotkać niepłynność animacji systemowych.

realme C55 – nasz pierwsze wrażenia

Pakiet łączność realme obejmuje LTE, WiFi ac, Bluetooth 5.0 i NFC. Nie ma 5G. Producent twierdzi, że telefon ma komplet czujników, ale w teście odtwarzania wideo 360 żyroskop nie działał poprawnie.

C55 działa pod kontrolą systemu Android w najnowszej wersji 13 z zabezpieczeniami zaktualizowanymi 5 marca 2023. Nakładka systemowa to realme UI w wersji 4.0. Interfejs jest kolorowy i czytelny, ale trzyma się znanych schematów, do którego użytkownicy Androida są przyzwyczajeni. Główną nowością w systemie jest „Mini Capsule”, czyli androidowa dynamiczna wyspa.

realme C55 – nasz pierwsze wrażenia realme C55 – nasz pierwsze wrażenia

Aparat

Realme C55 ma dwa duże obiektywy, ale tylko jeden z nich potrafi robić zdjęcia, drugi służy do detekcji głębi sceny. Główny aparat ma wysoką rozdzielczość 64 megapikseli i ustawia ostrość za pomocą detekcji fazy. Nie ma tu stabilizacji optycznej, a nagrywanie wideo ogranicza się do Full HD bez stabilizacji, nawet tej cyfrowej.

Jakość zdjęć w ciągu dnia jest dobra. Obrazy są ostre, szczegółowe i mają odpowiednią rozpiętość tonalną. Aby zdjęcia nocne wyszły zadowalająco potrzeba odpowiednio dużo światła neonów lub świateł ulicznych, inaczej zdjęcia będą po prostu za ciemne. Nie napotkałem problemów z ustawianiem ostrości. Jakość wideo jest wyraźnie słabsza od zdjęć. Poza brakiem stabilizacji brakuje również szczegółowości, a dźwięk jest zniekształcony i syczący.

realme C55 – nasz pierwsze wrażenia

Przykładowe zdjęcia:

realme C55 – nasz pierwsze wrażenia

realme C55 – nasz pierwsze wrażenia

realme C55 – nasz pierwsze wrażenia

realme C55 – nasz pierwsze wrażenia

realme C55 – nasz pierwsze wrażenia

realme C55 – nasz pierwsze wrażenia

Bateria

Bateria realme C55 ma pojemność 5000 mAh. Telefon jest sprzedawany w komplecie z 33W ładowarką. Wśród niedrogich telefonów jest to faktycznie wyróżnik na korzyść dla realme. Czas ładowania do pełna nieznacznie przekracza godzinę, a pół godziny wystarczy, aby naładować baterię w połowie. W naszym teście wystarczyło to na około 18 godzin odtwarzania wideo strumieniowanego z sieci, co jest dobrym wynikiem.

Podsumowanie

Cena około tysiąca złotych narzuca producentom duże ograniczenia i kompromisy są nieuniknione. Realme C55 próbuje tak rozłożyć akcenty, aby ogólne wrażenie dla użytkownika było jak najlepsze. Pomaga w tym duży wyświetlacz z odświeżaniem 90 Hz, atrakcyjny wygląd, pojemna bateria i dość szybkie ładowanie. Wydajność jest na takim poziomie, aby zapewnić użytkownikowi względny komfort, ale pełnej płynności podczas obsługi systemu nie oferuje. Nie można za to narzekać na zbyt małą pojemność pamięci. Aparat także został znacząco uproszczony. Dopóki wystarczy nam główny aparat o standardowym kącie widzenia i obejdziemy się bez szerokiego kąta i teleobiektywu, będzie on w porządku. Niestety nagrywanie wideo bez stabilizacji i małą ilością szczegółów jest poniżej oczekiwań. Jeśli więc niska cena jest dla nas najistotniejsza to wówczas realme C55 będzie w miarę dobrym pomysłem na zakup nowego smartfonu.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: