Redmi Buds 3 Pro - test

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Redmi Buds 3 Pro - recenzja

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Xiaomi zaprezentowało nowe słuchawki true wireless Redmi Buds 3 Pro. Mają one podobny rozmiar i funkcje jak recenzowane niedawno Samsung Galaxy Buds 2, ale są o ponad połowę od nich tańsze, bo kosztują 299, a nie 649 zł. Podobnie jak w smartfonach, chiński producent chce zaoferować produkt wystarczająco dobry i ostatecznie przekonać klienta ceną. Rozbudowanymi funkcjami Redmi Buds 3 Pro słuchawkom Samsunga nie dorównują, ale są najtańszymi słuchawkami z multipoint pairing jakie znam. Poza tym są wystarczająco wygodne i dobrze brzmią, co uzasadnia ich zakup. Przejdźmy zatem do szczegółów.

Główne wady i zalety Redmi Buds 3 Pro

Zalety Redmi Buds 3 Pro:

  • Multipoint pairing – aktywne połączenie z dwoma urządzeniami jednocześnie
  • Każda słuchawka to tylko 5 gramów
  • Uszczelnienie IPX4
  • Ładowanie przewodowe i bezprzewodowe
  • Zatrzymywanie odtwarzania po wyjęciu z ucha, wznowienie po włożeniu z powrotem
  • Intuicyjna obsługa bez niechcianych interakcji
  • Jest redukcja szumu i tryb transparentności
  • Dobre brzmienie i zadowalającą ilością basu
  • Niewielkie przesunięcie dźwięku względem obrazu
  • Dobry czas działania na baterii

Wady Redmi Buds 3 Pro:

  • Nie można regulować głośności i cofnąć utworu za pomocą słuchawek
  • Tryb redukcji szumu jak i transparentny działają lepiej w droższej konkurencji
  • Wiele obiecanych funkcji zarezerwowana dla (na razie) bardzo nielicznych urządzeń
  • Brak jasnego komunikatu kiedy i jakie urządzenia będą wspierały dodatkowe funkcje
  • Szczegółowość dźwięku mogłaby być lepsza

Jak oceniamy design? – ocena 5

Trudno odkryć koło na nowo i pod względem konstrukcji słuchawki Redmi Buds 3 Pro pod wieloma względami przypominają rozwiązania konkurencyjne. Mamy etui, które ma wbudowana baterię, gniazdo USB C, pojedyncza diodę i przycisk. Dioda sygnalizuje podłączenie zasilania podczas ładowania, a także zapala się po otworzeniu etui. Przycisk umożliwia ręczne zainicjowanie parowania.

Wewnątrz znajdziemy dwie słuchawki, które przytrzymywane są na swoich miejscach magnetycznie. Wyjęcie słuchawki z etui od razu ją uaktywnia. Każda słuchawka ma wbudowane trzy mikrofony – dwa na zewnątrz i jeden wewnątrz elementu wkładanego do ucha. Zewnętrzna część słuchawki, ta najbardziej widoczna, jest wykonana z polerowanego tworzywa i daje efekt jakby perłowego wypełnienia.

Konstrukcja słuchawek i etui powoduje, że Redmi Buds 3 Pro można łatwo i pewnie chwycić i wyjąć, trochę łatwiej niż w przypadku zaokrąglonych słuchawek Samsunga. Waga pojedynczej słuchawki to 5 gramów, samego etui to 42 gramy, a całego kompletu to 52 gramy. To dokładnie takie same wartości jak w przypadku Samsung Galaxy Buds 2, a z kolei Samsung chwalił się, że to najmniejsze i najlżejsze słuchawki jakie stworzył. Można więc śmiało powiedzieć, że także słuchawki Redmi Buds 3 Pro są bardzo lekkie i nieduże.

W mojej ocenie słuchawki Redmi Buds 3 Pro pewnie siedzą w uchu, są komfortowe i nie wypadają nawet podczas intensywnego ruchu. Nie trzeba ich poprawiać, aby właściwie wypełniły kanał słuchowy. Trzeba jednak pamiętać, że każde ucho jest inne i najlepiej samemu dopasować odpowiednie słuchawki do swoich potrzeb. Sądzę jednak, że Redmi Buds 3 Pro częściej okażą się wygodne i dopasowane niż nie - zwłaszcza, że w zestawie dostajemy dodatkowe 3 pary końcówek o innych rozmiarach. Jest też kabelek USB C do podłączenia do ładowania.

Warto zwrócić uwagę, że Redmi Buds 3 Pro mają normę szczelności IPX4, a więc nie powinien być im straszny pot i deszcz. To również wyższa norma uszczelnienia niż w przypadku Samsung Galaxy Buds 2, które mają jedynie IPX2.

Funkcje inteligentne, aplikacja, parowanie – ocena 4

Parowanie ze słuchawkami jest proponowane automatycznie na urządzeniach z nakładką MIUI. Jeśli mamy telefon bądź tablet Xiaomi, to miniatura Redmi Buds 3 Pro pojawi się na ekranie automatycznie i nie trzeba będzie wchodzić do menu Bluetooth. Przy ponownym podłączeniu słuchawek wyświetlona zostanie animacja oraz stan baterii dla każdej słuchawki z osobna i etui.

Dużą zaletą Redmi Buds 3 Pro  jest tzw. multipoint pairing, czyli możliwość sparowania i utrzymywania łączności z dwoma urządzeniami jednocześnie. Oznacza to, że możemy oglądać film na tablecie, a następnie odebrać przychodzące połączenie na telefonie bez konieczności wchodzenia do menu Bluetooth. Redmi Buds 3 Pro są najtańszymi słuchawkami jakie znam, które obsługują tę funkcję. Nie zawsze jest ona też wspierana przez nawet najdroższe modele.  Jest to istotna zaleta recenzowanych słuchawek.

Słuchawki mają dotykowy interfejs. Możliwe są trzy rodzaje interakcji. Podwójne dotknięcie odbiera i wstrzymuje połączenia oraz wstrzymuje i wznawia odtwarzanie muzyki. Dotknięcie i przytrzymanie przełącza tryby słuchawek pomiędzy aktywną redukcją szumu otoczenia oraz trybem przejrzystości. Potrójne dotknięcie przełącza na następny utwór lub kończy połączenie głosowe.

Nie ma możliwości zmiany głośności oraz cofnięcia się do poprzedniego utworu prosto ze słuchawek. Uproszczony interfejs ułatwia zapamiętanie gestów i wyklucza niechciane interakcje, ale też ogranicza to co mamy do dyspozycji.

Redmi Buds 3 Pro wykrywają, czy są włożone do ucha. Gdy wyjmiemy jedną słuchawkę z ucha odtwarzanie zostanie automatycznie zatrzymane. Gdy ją ponownie włożymy odtwarzanie zostanie wznowione również automatycznie. Działa to tak samo gdy jedną słuchawkę zostawimy w etui i korzystamy tylko z pojedynczej słuchawki.

Producent obiecuje o wiele więcej funkcji, między innymi automatyczne dostosowanie redukcji szumu zależnie od otoczenia za pomocą SI, oraz tryb podwójnej przejrzystości. Są to jednak funkcje zarezerwowane dla wybranych telefonów z nakładką MIUI, które z tego co rozumiem pojawią się automatycznie na belce powiadomień. Nie można tych funkcji uzyskać np. przez zainstalowanie dedykowanej aplikacji do obsługi słuchawek.

Redmi Note 10 Pro z wersją MIUI 12.5.3 oraz Xiaomi Tab 5 z MIUI 12.5.2 te funkcje nie były dostępne. Z tego co widziałem w sieci, to jedynie Mi 11 Ultra, ewentualnie Mi 11 je wspierały. Xiaomi informuje, że wsparcie dla kolejnych modeli będzie dodawane stopniowo w aktualizacjach, ale nie mam informacji ani kiedy to nastąpi, ani jaki konkretnie modele będą wspierane. Dlatego uważam, że najrozsądniej jest spojrzeć na te słuchawki bez tych dodatkowych bajerów. Gdy połączymy słuchawki z telefonem innego producenta z funkcji wspomnianych w recenzji stracimy tylko automatyczną propozycję połączenia podczas pierwszego parowania. Reszta wszędzie działa tak samo.

Co sądzimy o dźwięku? – ocena 4-

Brzmienie Redmi Buds 3 Pro jest satysfakcjonujące. Słuchawki nie męczą, mają zrównoważone brzmienie, oferują całkiem nisko schodzący bas. W moim wypadku mogłem na nich z przyjemnością słuchać muzyki elektronicznej, akustycznej, muzyki, w której wokal grał pierwsze skrzypce, jak i metalu. Jeśli gdziekolwiek dopatrywał bym się słabości to w rozdzielczości, gdy jest naprawdę duży nawał dźwięków – wówczas słyszalność detali nie jest tak dobra jak w droższych modelach. W mojej ocenie słuchawki brzmią po prostu dobrze, zwłaszcza jak na swoją formę i cenę.

Trochę mniej pozytywnie oceniam tryb redukcji szumów i tryb przejrzystości otoczenia. Redukcja szumu jest skuteczna wobec np. szumu samolotu, ale różnorodne odgłosy miasta i tramwaje zagłusza mniej skutecznie niż droższa konkurencja. Za to tryb przejrzystości nie wzmacniał dźwięków otoczenia tak dobrze jak choćby Samsung Galaxy Buds 2. Być może dodatkowe funkcje zarezerwowane dla wybranych telefonów z nakładką MIUI coś tutaj usprawniają, ale nie sądzę aby różnica mogła być zbyt duża.

Opóźnienie dźwięku względem odtwarzanego filmu jest niewielkie. 

Czas działania na baterii – ocena 4-

Producent obiecuje, że Redmi Buds 3 Pro działają do 6 godzin, jeśli chodzi o same słuchawki i do 28 godzin gdy będziemy je wkładać do etui, które je podładuje. Naładowane słuchawki pozwalają także na 3 godziny rozmów głosowych. Dodatkowo zaledwie 10 minut ładowania ma pozwolić na 3 godziny słuchania muzyki. To wszystko w sytuacji gdy nie korzystamy z redukcji szumu. Etui można ładować kablem z USB C lub bezprzewodowo.

Należy pamiętać, że bez wbudowanej obsługi dodatkowych funkcji zarezerwowanych dla niektórych modeli nie mamy opcji wyłączenia redukcji szumu, a jedynie możemy się przełączyć między redukcją a trybem transparentności – oba zwiększają zużycie energii. Dlatego osiągany czas działania będzie krótszy i będzie wynosił około 5 godzin odtwarzania muzyki z redukcją szumu.

Nasza finalna ocena

Redmi Buds 3 Pro są z pewnością opłacalnym wyborem. Za 299 zł otrzymujemy dobrze brzmiące słuchawki, które możemy sparować z dwoma urządzeniami jednocześnie. Są małe i lekkie, dość długo działają na baterii i mają intuicyjną obsługę. Zatrzymanie muzyki po wyjęciu słuchawki działa powtarzalnie i nie sprawiają one żadnych problemów. Z urządzeniami Xiaomi chcą parować się automatycznie.

Trzeba jednak pamiętać, że zarówno redukcja szumów jak i tryb transparentności nie są na poziomie droższych konkurentów. Jeśli więc kładziemy szczególny nacisk na te funkcje, bo na przykład dużo podróżujemy, trzeba będzie zdecydować się na droższy model. Producent zapowiada też wiele zaawansowanych funkcji, włącznie z wsparciem sztucznej inteligencji, ale są one zarezerwowane dla niektórych urządzeń z nakładką MIUI i w momencie recenzji nie wspierał ich ani najnowszy tablet Xiaomi Pad 5, ani popularny Redmi Note 10 Pro.

Ja uważam, że i bez tych dodatkowych funkcji słuchawki są godne polecenia i działają dobrze nie tylko z urządzeniami Xiaomi. Ich możliwości są więcej niż adekwatne do ceny, dopóki nie zaczniemy wymagać od nich, aby konkurowały ze słuchawkami wielokrotnie od nich droższymi.

Uwielbiamy: multipoint pairing

Nie lubimy: niedostępność obiecanych funkcji na większości urządzeń Xiaomi

Dla kogo są Redmi Buds 3 Pro:

  • Dla chcących sparować słuchawki z dwoma urządzeniami
  • Dla osób poszukujących wyjątkowo lekkich i niedużych słuchawek
  • Dla użytkowników sprzętów Xiaomi

Komu nie polecamy Redmi Buds 3 Pro:

  • Nie dla tych, którzy już dziś chcą wypróbować zaawansowane funkcje i mają inny telefon niż Mi 11/Mi11 Pro
  • Nie dla tych, dla których jakość trybu usuwającego szum i trybu transparentnego jest kluczowa i ma być z najwyższej półki
  • Nie dla najbardziej wymagających melomanów szukających najwyższej szczegółowości

Alternatywy dla Redmi Buds 3 Pro:

Pozostałe informacje na temat słuchawek Redmi Buds 3 Pro:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: