Router D-Link DIR-X5460 z WiFi 6 - test

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Router D-Link DIR-X5460

Klasa urządzenia E (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Ostatnim razem testowałem niedrogi router D-Link DIRX1860 wspierający najnowszy standard szóstej generacji WiFi ax. Pozwalał on skosztować nowych technologii niedużym kosztem, ale bardziej wymagającym i zaawansowanym użytkownikom nie pozwalał rozwinąć skrzydeł. Dla nich powstał bohater tego testu - D-Link DIR-X5460. Oferuje jeszcze lepsze parametry, bogatszą konfigurację i dwa porty USB. Pozwolił mi osiągnąć najlepsze jak dotąd transfery WiFi i poprawił zasięg sieci w mieszkaniu. Jego cena to 849 zł, a więc prawie dwa razy więcej od tańszego modelu poprzednika. Jednocześnie na tle konkurencji i tak jest wyceniony atrakcyjnie. 

Główne wady i zalety D-Link DIR-X5460

Zalety D-Link DIR-X5460:

  • Prosta konfiguracja
  • 2 gniazda USB do podłączenia zewnętrznej pamięci
  • 6 anten zewnętrznych
  • WiFi ax - WiFi szóstej generacji
  • Możliwość obsługi zarówno z przeglądarki jak i aplikacji mobilnej
  • Rewelacyjna wydajność – nawet x15 lepsza niż router UPC
  • Stabilne połączenie
  • Poprawia zasięg sieci WiFI
  • WiFi ax przynosi sporo istotnych usprawnień poza prędkością
  • Sporo funkcji dla wymagających użytkowników
  • Tańszy od urządzeń konkurencji o podobnych osiągach

Wady D-Link DIR-X5460:

  • Jakość wykonania obudowy najwyżej przeciętna
  • Tylko jedno gniazdo to USB 3.0 – drugie to USB 2.0
  • Aplikacja mobilna odstaje trochę od współczesnych standardów designu
  • Interfejs w przeglądarce nie został przetłumaczony na język polski

D-Link DIR-X5460

Jak oceniamy design? – ocena 5-

D-Link DIR-X5460 ma 6 anten, czyli o dwie więcej niż poprzednio recenzowany model. Dwie z nich są odkręcane i należy je samodzielnie przykręcić po wyjęciu z pudełka. Gniazda i końcówki anten są oznaczone kolorystycznie. Na froncie znajduje się 6 diod, które patrząc od lewej strony sygnalizują: zasilanie, połączenie z siecią, sieć WiFi 2,4 Ghz, sieć WiFi 5 Ghz, oraz po jednej dla każdego z gniazd USB.

Od spodu routera umieszczone są 4 gumowe podstawki oraz dwa miejsca na śruby, pozwalające zawiesić router na ścianie. Z tyłu obudowy znajduje się jedno gniazdo WAN i 4 gniazda LAN, wszystkie o przepustowości 1 Gbps. Jest też przycisk i gniazdo zasilania, reset, oraz guzik WPS. Najważniejszym dodatkiem względem tańszego modelu są dwa gniazda USB, jedno USB 3.0 i jedno USB 2.0. Pozwalają podłączyć zewnętrzną pamięć i udostępnić ją w sieci, zarówno lokalnej, jak i dostępnej zewnętrznie.

Obudowa urządzenia jest wykonana z czarnego tworzywa, w większości matowego, ale z gładkimi wstawkami. Sporo miejsca zajmują kratki wentylacyjne zarówno z góry jak i od spodu routera. Przy tej klasie urządzenia jakość plastiku mogłaby być lepsza. Dla użytkowania routera nie ma to większego znaczenia, ale urządzenie wygląda tanio, gdy jest oświetlone w taki sposób, że uwypuklone są niewielkie niedoskonałości, zwłaszcza w połączeniu z kolorem czarnym. Jakość białego tworzywa zastosowanego w D-link system Mesh WiFi COVR-1103 podobała mi się znacznie bardziej.

D-Link DIR-X5460

D-Link DIR-X5460

Co sądzimy o konfiguracji i oprogramowaniu? – ocena 5-

D-Link DIR-X5460 można skonfigurować na dwa sposoby. Domyślnym, sugerowanym przez producenta w Quick Start Guide jest aplikacja mobilna na Androida oraz na iOS. Po zainstalowaniu D-Link Wi-Fi i zeskanowaniu kodu QR dostarczonego na karcie szybkiej instalacji użytkownik jest prowadzony krok po kroku od samego początku – od przykręcenia dodatkowych anten, aż po zmianę domyślnego hasła administratora i wyświetlenie wszystkich opcji dostępnych na końcu tego procesu.

W głównym oknie aplikacji mobilnej widać status połączenia z internetem, prędkość połączenia zmierzoną wbudowanym testem Ookla, a także liczbę klientów podłączonych do routera. Po przesunięciu ekranu w bok możemy wyświetlić kod QR pozwalający połączyć się z siecią innym urządzeniom bez konieczności ręcznego wpisywania hasła. Ten sam kod znajduje się na spodzie urządzenia i karcie szybkiego uruchomienia, o ile nie zmienimy fabrycznego hasła na inne.

W aplikacji można zdecydować które urządzenia podlegają ochronie rodzicielskiej, uruchomić kreator konfiguracji, zmienić ustawienia sieci WiFi, skonfigurować WiFi dla gości, utworzyć profile ochrony rodzicielskiej, a także sprawdzić wersję oprogramowania. Aplikacja jest przetłumaczona na język polski.

Aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji najlepiej skorzystać z przeglądarki internetowej, do której należy wpisać adres dlinkrouter.local/ na urządzeniu bezpośrednio podłączonym do routera. Nie tylko znajdziemy tutaj opcje, których w aplikacji mobilnej nie ma, ale także sam układ funkcji jest bardziej przejrzysty i czytelny – pod warunkiem, że język angielski nie sprawia nam problemów, bo oprogramowanie na samym routerze nie oferuje języka polskiego.

Tutaj można nie tylko uruchomić sieć dla gości i ograniczyć ją jedynie do dostępu do internetu, z pominięciem sieci lokalnej, ale dodatkowo można rozpisać harmonogram w jakie dni tygodnia i w jakich godzinach sieć dla gości będzie aktywna.

 D-Link DIR-X5460 D-Link DIR-X5460 

 

Z interfejsu w przeglądarce trzeba skorzystać, gdy chcemy podłączyć pamięć USB i uruchomić jeden z trzech rodzajów serwerów: UPnP Media Server, Windows File Sharing (SAMBA) oraz FTP. Można też utworzyć użytkowników i nadać im określone uprawnienia – nie każdy musi mieć możliwość kasowania czy edytowania plików.

W opcjach znajdziemy też QoS Engine, pozwalający na przypisanie priorytetów oraz ograniczeń dla transferów dla poszczególnych urządzeń w sieci. W prosty sposób można przeciągnąć kafelki poszczególnych klientów na drabinę priorytetu: najwyższego, wysokiego i średniego.

Można również zmienić ustawienia firewalla, którego opcje widać na załączonym zrzucie ekranu. Inne opcje obejmują możliwość przekierowania do maksymalnie 24 portów, jak i utworzenie do 24 reguł filtrowania stron o określonym adresie lub domenie. Strony można podać jako czarną listę, lub białą listę – w drugiej opcji wszystkie strony będą blokowane z wyjątkiem tych wyszczególnionych. Są także 24 reguły statycznych przekierowań. Quick VPN pozwala natomiast uzyskać dostęp do sieci lokalnej gdy jesteśmy poza domem czy biurem. Prawie każdą z tych funkcji można aktywować i wyłączać na bazie harmonogramu. Na końcu znajdziemy dostęp do logów oraz statystyki sieci wyświetlane na żywo z podziałem na LAN, WiFi 2,4 oraz 5 Ghz, a także zbiorcze podsumowanie.

Najważniejszą nowością względem tańszego modelu D-Link DIRX1860 jest tutaj udostępnianie plików i multimediów w sieci lokalnej za sprawą dwóch portów USB.

D-Link DIR-X5460  D-Link DIR-X5460

D-Link DIR-X5460

Transfery oraz zalety WiFi 6– ocena 6

Najważniejsza część, czyli czego w zasadzie możemy spodziewać się w praktyce po podłączeniu D-Link DIR-X5460 w domu lub biurze? Testy prędkości wykonałem na najszybszym dostępnym w UPC internecie oferującym 1 Gbps pobierania i 40 Mbps wysyłania. Testy dotyczą sieci bezprzewodowej, bo o ile stosujemy odpowiednie kable i mamy w komputerze kartę sieciową 1 Gbps lub szybszą, to w połączeniu kablowym spadki prędkości nie występują.

Głównym urządzeniem testowym był tablet Samsung Galaxy Tab S7+, bowiem wspiera on najnowszą łączność WiFi ax. Wyniki D-Link DIR-X5460 porównałem z routerem dostarczanym z UPC w najmocniejszej ofercie - Giga Connect Box obsługujący standard sieci wifi: 802.11 ac Wave 2 i oferuje aż 11 anten, które są jednak wbudowane, a nie zewnętrzne. Pomiary prędkości wykonywałem trzykrotnie w każdym miejscu, aby wykluczyć anomalie, a podczas kolejnych pomiarów nie zmieniałem położenia tabletu.

Pierwszy scenariusz zakładał optymalne warunki – pomiar w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się router, z odległości 2 metrów. Na routerze UPC uzyskałem maksymalnie 486 Mbps, ale w jednym z pomiarów zaliczył spadek do 246 Mbps. Za to D-Link DIR-X5460 dwukrotnie przebił barierę 790 Mbps, a raz uzyskał 765 Mbps. Widać zarówno niemal dwukrotnie wyższa wydajność, jak i mniejszy rozrzut wyników. Testowany router okazał się też szybszy od poprzedniego D-linka, także WiFi ax, który maksymalnie osiągnął 720 Mbps.

Drugi scenariusz miał przede wszystkim sprawdzić czy D-Link DIR-X5460 pozwoli poprawić zasięg w najdalszych zakamarkach mieszkania, gdzie sygnał musi przejść przez dwie grube ściany nośne i fragment trzeciej ściany działowej. Na routerze UPC wyniki były odpowiednio 8,75, 6,09 oraz 6,46 Mbps, a więc na granicy możliwości korzystania z internetu. D-Link DIR-X5460 osiągnął 14,7, 28 i 18,9 Mbps. Poprawa jest znacząca, ale ostateczny wniosek jest taki, że żaden router nie zaoferuje pełni możliwości w takim scenariuszu. Tutaj potrzebne jest inne rozwiązanie typu Mesh i dodatkowe punkty emitujące sygnał WiFi bliżej miejsca pomiaru.

Trzeci scenariusz testował wariant pośredni – sąsiadujący z routerem pokój, gdzie sygnał musi przejść przez pojedynczą ścianę działową, a odległość do routera wynosi około 8 metrów. I ku mojemu zaskoczeniu tutaj widać największą różnicę. Prędkość na routerze UPC spadła z maksymalnych 400 – 500 Mbps niemalże dziesięciokrotnie do 47, 53 i 61 Mbps, podczas gdy D-Link DIR-X5460 zaoferował wyniki bardzo zbliżone do maksymalnych – odpowiednio 744, 680 i 720 Mbps. W tym konkretnym przypadku router D-Link DIR-X5460 zapewnił nawet 15 krotnie większy transfer niż router UPC, jednocześnie jest to scenariusz najczęstszy w codziennym użytkowaniu – zazwyczaj urządzenia podłączone do sieci nie znajdują się ani tuż obok routera, ani najdalej jak się da, tylko gdzieś pomiędzy.

Nie jest też tak, że korzyści są ograniczone wyłącznie do urządzeń z najnowszym WiFi ax. Zrobiłem także test porównawczy na powszechnie dostępnym obecnie WiFi ac, a więc tym samym, które znajdziemy w  routerze UPC i większość smartfonów. Nawet tutaj przewaga jest wyraźnie widoczna na rzecz D-Link DIR-X5460 – ViVO X60 Pro, który korzysta ze standardu ac także osiągał wyniki przekraczające 724 – 770 Mbps, podczas gdy w połączeniu z routerem UPC nie przekroczył 494 Mbps.

W tym miejscu warto przypomnieć, że WiFi ax niesie ze sobą więcej korzyści, niż tylko lepsze transfery. OFDMA pozwala grupować niewielkie pakiety kierowane do wielu urządzeń i wysyłać je jednocześnie, co znacząco zmniejsza opóźnienia w przesyłaniu niewielkich pakietów danych, takich jak często wykorzystują urządzenia IoT np. żarówki i inne akcesoria smart home. MU-MIMO lepiej wspiera transmisję dużej ilości danych do wielu urządzeń jednocześnie. Na koniec BSS Coloring pozwala zmniejszyć zakłócenia od innych urządzeń przypisanych do innych sieci lokalnych, ale pracujących w tym samym paśmie.

D-Link DIR-X5460

D-Link DIR-X5460

Nasza finalna ocena

D-Link DIR-X5460 pozwolił w bardzo znaczący sposób przyspieszyć sieć lokalną względem standardowych rozwiązań dostarczanych przez operatorów wraz z siecią światłowodową. W optymalnych warunkach transfery danych bardziej zbliżają się do tych osiąganych po kablu, jednak największą różnicę widać, gdy przesyłamy dane choćby do sąsiedniego pokoju. Wówczas D-Link DIR-X5460 osiągał wydajność 15 krotnie lepszą niż router UPC, prawie nie zwalniając względem optymalnych warunków. W najdalszych zakątkach, gdzie zasięg jest na granicy D-Link DIR-X5460 pozwolił również na osiągnięcie 3- 4 krotnie lepszych wyników. Nie zdecydowałbym się jednak na zakup pojedynczego routera, gdyby to zasięg był jedynym priorytetem, a wydajność nie grałaby żadnej roli. Tutaj rozwiązania typu Mesh, które składają się z wielu urządzeń emitujących sygnał WiFi osiągają lepsze wyniki. Co jednak w niczym nie przeszkadza, aby router D-Link DIR-X5460 stał się częścią takiego rozwiązania, bo jest kompatybilny z rozwiązanymi D-link Mesh. Zastosowanie dwóch portów USB daje także większą elastyczność w udostępnianiu plików i multimediów. W zasadzie jedyne zastrzeżenia jakie mam to jakość zastosowanego tworzywa obudowy, braku języka polskiego w interfejsie WWW oraz dość przeciętna aplikacja mobilna. Same możliwości routera D-Link DIR-X5460 przekraczają to, z czego obecnie może skorzystać większość urządzeń jakie mamy w domach. Taki zakup powinien więc wystarczyć nam na lata.

Uwielbiamy: oferowane transfery

Nie lubimy: jakości plastiku

Dla kogo jest D-Link DIR-X5460:

  • Dla osób poszukujących najszybszych transferów sieci bezprzewodowej
  • Dla tych, którzy mają w domu wiele urządzeń podłączonych do sieci jednocześnie
  • Dla chcących udostępniać pliki i multimedia w sieci lokalnej
  • Dla wymagających, poszukujących najnowszych rozwiązań

Dla kogo nie jest D-Link DIR-X5460:

  • Nie dla osób mających niezbyt szybkie łącze internetowe i/lub niewiele urządzeń
  • Nie dla tych, którzy chcą zbudować sieć przewodową opartą o rozwiązania 2,5 i 10 Gbps

Alternatywy dla D-Link DIR-X5460:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: