Rząd po czterech latach znowu chwali się uruchomieniem rządowej chmury

Newsy
Opinie: 0
Rząd po czterech latach znowu chwali się uruchomieniem rządowej chmury

Rząd poinformował kolejny raz o uruchomieniu chmury rządowej i publicznej chmury obliczeniowej w ramach "Wspólnej Infrastruktury Informatycznej Państwa".

Po uruchomieniu chmury rządowej kancelaria prezesa Rady Ministrów będzie dostarczać jednostkom administracji usługi chmurowe.

Jest to, jak dotąd najważniejsza inwestycja w rozwiązania chmurowe w Polsce - mówi Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Chmura rządowa (ang. government cloud) to infrastruktura informatyczna udostępniana w modelu chmury obliczeniowej wykorzystywana przez rządy lub agencje rządowe do przetwarzania danych i hostowania aplikacji.

Najważniejsze komponenty Rządowej Chmury Obliczeniowej to:

  1. Rządowy Klaster Bezpieczeństwa (RKB) – usługi bezpieczeństwa oraz środki techniczne stosowane do zabezpieczenia RChO;
  2. Disaster Recovery as a Service (DRaaS) – usługi odtworzenia danych w przypadku poważnej awarii;
  3. Standardy Cyberbezpieczeństwa Chmur Obliczeniowych (SCCO) – zbiór wymagań prawnych, organizacyjnych i technicznych zapewniających cyberbezpieczeństwo w modelach wdrażania chmur obliczeniowych.

Chmura to projekt realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji przy udziale Centralnego Ośrodka Informatyki.

Centralny Ośrodek Informatyki w lutym 2019 r. także informował o tym, że rządowa chmura już działa. Już wtedy rządowa chmura obsługiwała dwa systemy – mObywatel oraz Otwarte Dane.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: