Xperia 5 IV – nasza recenzja nowości Sony

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Sony Xperia 5 IV - test

Sony Xperia 5 IV to smartfon, który jest spełnieniem marzeń wielu użytkowników, zwłaszcza tych lubiących klasyczny design i niewielkie wymiary. Jest tu kilka smaczków, z których zrezygnowali pozostali producenci – gniazdo słuchawkowe, dioda powiadomień, fizyczny spust migawki aparatu, płaski ekran i czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania. To prawdziwy unikat i jeśli komuś na tych cechach zależy, to nie znajdzie łatwo bezpośredniej konkurencji. To też naszym zdaniem smartfon bardziej udany od flagowca, jakim jest Xperia 1 IV. Przy tych wszystkich zaletach nie można jednak zapomnieć, że Sony Xperia 5 IV kosztuje 4899 zł i mocno się grzeje. Nie ma to już jednak tak istotnego wpływu na działanie telefonu, jak we flagowcu.

Główne wady i zalety Sony Xperia 5 IV

Zalety Sony Xperia 5 IV:

  • Klasyczny design z diodą powiadomień i gniazdem słuchawkowym
  • Piękna, uszczelniona IP68, matowa obudowa
  • Szuflada na SIM wysuwana bez szpikulca
  • Głośniki stereo, skuteczny czytnik linii papilarnych
  • Fizyczny, dwustopniowy spust migawki aparatu
  • Najwyższej jakości wyświetlacz
  • Wysoka wydajność, topowe wyposażenie
  • Czysty Android
  • Wiele opcji poprawy jakości odtwarzanego dźwięku
  • Najbardziej zaawansowany rejestrator dźwięku
  • Bardzo responsywny aparat, klasyczny, przypominający dedykowane urządzenie
  • Superszybki autofokus ze śledzeniem twarzy i wskazanego punktu
  • Wysokiej jakości zdjęcia i wideo z każdego z trzech aparatów
  • 4K 120 fps każdym z trzech aparatów
  • Długi czas pracy na baterii
  • Ładowanie bezprzewodowe i zwrotne
  • Najważniejsze problemy Xperii 1 IV zostały rozwiązane

Wady Sony Xperia 5 IV:

  • W pudełku nie ma kabla USB i etui
  • Obudowa grzeje się mocniej od większości konkurentów
  • Proporcje ekranu 21:9 nie każdemu przypadną do gustu
  • Brakuje opcji bardziej nasyconych zdjęć od razu po ich zrobieniu i trybu ultra-nocnego
  • Wideo 4K 120p zarezerwowane dla nieintuicyjnej aplikacji Video pro
  • Ładowanie wolniejsze niż w najnowszych chińskich smartfonach
  • Snapdragon 8 Gen 1 w wersji bez plusa
  • Wysoka cena

Jak oceniamy design? – ocena 6

Xperia 5 IV jest ładna i praktyczna, ma też wszystkie zalety klasycznych smartfonów. Telefon ma dobrej jakości głośniki stereo, szybki i skuteczny czytnik linii papilarnych w przycisku zasilania, gniazdo słuchawkowe oraz fizyczny, dwustopniowy spust migawki aparatu. Jest nawet klasyczna dioda powiadomień, która błyska, gdy przyjdzie wiadomość albo mamy nieodebrane połączenie. Szuflada na kartę SIM nie wymaga szpikulca, aby ją wysunąć. Dodatkowo telefon obsługuje kartę pamięci i jest uszczelniony spełniając normę IP68. Sprawdziłem też, że gniazdo słuchawkowe jest w stanie napędzić dość wymagające słuchawki HiFi, tak aby oferowały wystarczającą głośność.

Sony jest też jednym z najmniejszych smartfonów z najwyższej półki. Wymiary telefonu to 156 x 67 x 8,2 mm przy zaledwie 172 gramach wagi. Jeśli porównamy wymiary z najmniejszymi smartfonami okaże się, że Xperia jest najwęższa, chociaż są inne modele o mniejszej wysokości. To kluczowe dla wygodnej obsługi jedną ręką. Uwagę też zwraca wysokiej jakości silnik wibracji, który daje użytkownikowi precyzyjną i zróżnicowaną informację zwrotną.

Bardzo podoba mi się także odcień koloru zielonego w jakim oferowany jest ten telefon, jak również jakość wykończenia obudowy. Matowe szkło Gorilla Glass Victus ukrywa wszystkie ślady dotyku i telefon wygląda zawsze na czysty.

Szkoda jedynie, że przy wysokiej cenie w pudełku z telefonem nie znajdziemy dosłownie nic: ani silikonowego etui, ani ładowarki, ani nawet kabla USB C. Jest tylko sam telefon. To ukłon w stronę ochrony środowiska, ale tylko pod warunkiem, że użytkownik nie będzie musiał zamówić wysyłkowo tych akcesoriów oddzielnie.

Sony Xperia 5 IV - test

Co sądzimy o wyświetlaczu? – ocena 6

Ekran Xperii 5 IV jest pozbawiony kompromisów. Wyświetlacz jest wykonany w technologii OLED, ma przekątną 6,1 cala, rozdzielczości FDH+ 2520 x 1080 pikseli i proporcje 21:9. Panel wspiera odświeżanie 120 Hz. Jakość obrazu jest na najwyższym poziomie pod względem kontrastu, kolorów i kątów widzenia. Oferuje także wysoką jasność i czytelność w bezpośrednim świetle słonecznym.

Smartfony Sony mają najbardziej rozbudowane i zaawansowane ustawienia wyświetlacza ze wszystkich telefonów na rynku. Oferują tryb twórcy, zaawansowane ustawienia balansu bieli. Jest to też rzadki przypadek całkowicie płaskiego wyświetlacza – 100% powierzchni ekranu jest użyteczne. Ekran jest przykryty szkłem Gorilla Glass Victus.

Symetryczne, szersze niż u konkurentów ramki u dołu i góry ekranu są wystarczająco wąskie.

Sony Xperia 5 IV - test

Specyfikacja – ocena 5-

Sony Xperia 5 IV jest wyposażona w procesor Snapdragon 8 Gen 1, dokładnie taki sam jak flagowy model Xperia 1 IV. Kłopot w tym, że od czasu premiery flagowca wyszła nowsza wersja procesora z plusem. Technicznie rzecz biorąc nie jest to więc już najszybszy procesor na rynku smartfonów z Androidem, chociaż różnice nie są duże. Procesor wspomaga 8 GB RAM i 128 lub 256 GB wbudowanej pamięci. Smartfon, który otrzymaliśmy do testów ma 128 GB. W tej cenie mogłoby być tej pamięci trochę więcej. Należy jednak pochwalić Sony za możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą karty micro SD.

Sony uzyskał 966047 punktów w benchmarku Antutu, co jest dobrym wynikiem. Producentowi udało się częściowo okiełznać problem przegrzewania i throttlingu. Wydajność nie spada od razu po uruchomieniu kolejnych testów. Nie spotkałem się też z komunikatami dotyczącymi przegrzewania podczas użytkowania telefonu. Uruchomienie nagrywania wideo 4K spowodowało wyświetlenie komunikatu o podwyższonej temperaturze po 16 minutach, a telefon wyłączył aparat po 31 minutach i 6 sekundach w temperaturze pokojowej, pozbawiony przewiewu powietrza. To nie jest zły wynik, biorąc pod uwagę, że wiele kamer sportowych w takich warunkach przegrzewa się w czasie o połowę krótszym. Można więc śmiało powiedzieć, że problem wysokiej temperatury w Xperii 5 IV nie jest tak dotkliwy jak w Xperii 1 IV. Jednocześnie wciąż telefon nagrzewa się odczuwalnie bardziej od urządzeń konkurencji. Podczas zwykłego korzystania z telefonu w podróży Xperia zrobiła się na tyle ciepła, że zwróciło to moją uwagę i spowodowało niewielki dyskomfort. Podczas ciągłego nagrywania obudowa telefonu osiągnęła temperaturę 45 stopni.

Sony wspiera najnowsze standardy łączności obejmujące 5G i WiFi 6e. Nie zabrakło także Bluetooth 5.2 oraz NFC. Lokalizacja jest realizowana za pomocą standardów GPS, GLONASS, BDS, GALILEO i QZSS. Zestaw czujników obejmuje akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, czujnik siły oświetlenia, barometr, kompas cyfrowy i czujnik spektrum kolorów.

Sony Xperia 5 IV - test Sony Xperia 5 IV - test

System operacyjny– ocena 5

Xperia 5 IV działa pod kontrolą Android 12 z aktualizacjami bezpieczeństwa z 1 września 2022. System to w dużej mierze czysty Android z niewielkimi modyfikacjami i dodatkami od Sony. Jednym z nich jest panel boczny, który ułatwia dostęp do ikon najczęściej używanych aplikacji i niektórych funkcji systemowych oraz do dzielenia ekranu pomiędzy dwie aplikacje.

Najważniejsze dodatki systemowe jakie oferuje Sony dotyczą dźwięku – zarówno jego odtwarzania jak i nagrywania. Użytkownik otrzymuje opcję Dolby Sound, DSEE Ultimate, 360 Reality Audio oraz 360 Upmix. Do nagrywania służy aplikacja Music Pro, która wykracza daleko poza funkcje dyktafonu, pozwalając nagrywać wiele ścieżek dźwiękowych, dla wokalu i poszczególnych instrumentów, a następnie poddawać je obróbce i edycji. Pozostałe dodatki dotyczą przede wszystkim aparatu i omówię je osobno.

Sony Xperia 5 IV - test

Jakie robi zdjęcia i jakie nagrywa filmy? – ocena 5

Sony Xperia 5 IV ma zestaw czterech 12 megapikselowych aparatów i jest drugim na rynku smartfonem, po Xperii 1 IV, który wszystkimi trzema aparatami z tyłu obudowy może nagrywać wideo 4K w 120 klatkach na sekundę. Sony chwali się też obiektywami z powłokami Zeiss T*.

Zestaw aparatów jest następujący:

  • 12 MP, f/1.7, 24mm, Dual Pixel PDAF, OIS – główny aparat
  • 12 MP, f/2.4, 60mm, Dual Pixel PDAF, OIS - teleobiektyw
  • 12 MP, f/2.2, 124˚, 16mm, Dual Pixel PDAF – aparat ultraszerokokątny
  • 12 MP, f/2.0, 24mm – aparat do selfie

Warto zwrócić uwagę, że dwa aparaty mają stabilizację optyczną i wszystkie trzy aparaty z tyłu obudowy potrafią ustawiać ostrość, także ten o najszerszym kącie widzenia.

Sony Xperia 5 IV robi świetnej jakości zdjęcia w tradycyjnym rozumieniu, czyli takim jak robią to klasyczne aparaty fotograficzne. Świetnie radzi sobie z ustawianiem ostrości, jeśli warunki na to pozwalają zdjęcia rejestrowane są błyskawicznie, do tego aparat bez problemu radzi sobie ze śledzeniem ostrości, zarówno automatycznie wykrywanej twarzy, jak i czegokolwiek co wskażemy dotknięciem palca na ekranie. Czuć tutaj responsywność z najwyższej półki, która robi wrażenie nawet w porównaniu z innymi flagowcami.

Sony oferuje najbardziej rozbudowaną manualną obsługę funkcji aparatu, która daje wygodę i elastyczność. Dla osoby, która chce podczas fotografowania dokonać korekcji ekspozycji i ręcznie ustawić balans bieli, co szczególnie przydaje się jesienią, gdy automat ustawia zwykle zbyt zimy, niebieskawy WB, trudno będzie znaleźć lepszą pozycję niż Sony. Pod warunkiem, że lubimy naturalne, a nie podkręcone kolory.

Sony Xperia 5 IV - test

To w czym Sony ustępuje konkurencji, to HDR i zaawansowany tryb nocny korzystający nie tylko z długiego czasu naświetlania, ale także składania wielokrotnej ekspozycji w jedno zdjęcie. Nasycone kolory możemy uzyskać łatwo jedną z domyślnych opcji edycji zdjęcia, ale dopiero po jego zrobieniu. Wymaga to jednak interakcji ze strony użytkownika.

Jakość nagrywanego wideo jest z najwyższej półki. Jest wysoka szczegółowość, dobra stabilizacja wynikająca z połączenia stabilizacji cyfrowej i optycznej, do tego możliwość płynnego przełączania się pomiędzy wszystkimi trzema aparatami podczas nagrywania wideo 4K. Wisienkami na torcie są specjalny tryb Video Pro dający pełną kontrolę nad każdym parametrem oraz nagrywanie 4K/120p. Jedyne czego tutaj nie ma to wideo 8K, które w moim odczuciu niczego istotnego by nie wniosło.

Przykładowe zdjęcia i wideo można zobaczyć tutaj.

 

Jak długo działa bateria? – ocena 5

Xperia 5 IV ma baterię 5000 mAh. Wspiera standard ładowania USB Power Delivery 3.0 i ładuje mniej więcej 50% baterii w 30 minut. Smartfon oferuje także ładowanie bezprzewodowe i ładowanie zwrotne.

Sony dobrze spisał się w trakcie testu działania na baterii. Podczas odtwarzania wideo z YouTube z jasnością ekranu ustawioną na połowę, po ponad 13 godzinach miał jeszcze 21% baterii. To pozwala spodziewać się około 18 godzin strumieniowania wideo non stop.

Podczas intensywnego użytkowania smartfonu w trakcie całodniowego wyjazdu, dużej liczby zrobionych zdjęć, korzystania z GPS itp. SOT wyniósł prawie 5 godzin.

Jedyne czego w Sony zabrakło to superszybkiego ładowania znanego najczęściej z chińskich smartfonów.

Nasza finalna ocena

W moim odczuciu Sony Xperia 5 IV jest udanym smartfonem – lepszym do flagowej Xperii 1 IV. Ma świetny ekran, dobry czas pracy na baterii, wysoką wydajność, bardzo dobry zestaw aparatów o dużych możliwościach i do tego cały szereg cech klasycznego designu. To wyjątkowa propozycja dla koneserów takich klasycznych cech i wysokiej jakości zdjęć o naturalnej, stonowanej kolorystyce.

Jednocześnie udało się rozwiązać problemy występujące we flagowym modelu Xperia 1 IV, bo testowana Xperia 5 IV chociaż nadal szybko i odczuwalnie dla użytkownika nagrzewa się, to może nagrywać wideo 4K przez ponad 30 minut, a wyniki benchmarków nie spadają tak szybko jak we flagowcu. Nie ma też zoomu optycznego, który w jedynce negatywnie wpłyną na jakość zdjęć z teleobiektywu.

Czynnikiem decydującym o zakupie Xperii oprócz ceny wynoszącej 4899 zł, będą oczekiwania użytkownika wobec aparatów. Jeżeli woli naturalną kolorystykę zdjęć i może obejść się bez trybu ultranocnych zdjęć, to będzie zadowolony. Jeśli do tego potrafi i chce wykorzystać tryby manualne to już w ogóle ciężko o lepszy wybór. Sytuacja robi się skomplikowana, gdy użytkownik preferuje mocny HDR i mocno nasycone kolory.

Osobiście zdecydowanie wybrałbym 12 megapikseli z Sony Xperia IV niż efekty jakie dają najnowsze matryce 200 megapikseli. Pytanie, czy Sony uda się do tego przekonać innych użytkowników telefonów.

Uwielbiamy: naturalny wygląd oraz jakość zdjęć i filmów

Nie lubimy: wciąż zbyt mocnego grzania się obudowy

Dla kogo jest Sony Xperia 5 IV:

  • Dla fanów fotografii i filmowania oraz naturalnych kolorów
  • Dla tych którzy chcą mieć kontrolę nad fotografowaniem i filmowaniem w trybie manualnym
  • Dla szukających niedużego smartfonu z diodą powiadomień, gniazdem słuchawkowym, głośnikami stereo

Dla kogo nie jest Sony Xperia 5 IV:

  • Nie dla tych, którzy chcą podkręcone kolory, mocny HDR i tryb fotografowania w ciemności
  • Nie dla fanów szybkiego ładowania

Alternatywy dla Sony Xperia 5 IV:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: