Jest szansa na szybszą budowę stacji bazowych w naszym kraju

Najważniejsze | Newsy
Żródło: Dziennik Gazeta Prawna
Opinie: 0
Będzie łatwiej stawiać maszty 5G

Dziennik Gazeta Prawna podaje, że dziś pojawi się projekt długo oczekiwanych przez branżę telekomunikacyjną przepisów, które ułatwią zwiększanie zasięgu sieci. DGP dotarł do projektu rozporządzenia Rady Ministrów, który zostanie dziś przekazany do konsultacji. Nowe przepisy rozwiązują problem, z jakim przedsiębiorcy chcący rozwijać mobilne sieci telekomunikacyjne borykają się od kilku lat.

Chodzi o nowelizację, która usuwa z wykazu urządzeń mogących „znacząco oddziaływać na środowisko” instalacje radiokomunikacyjne pracujące w zakresie 0,03 MHz – 300 000 MHz. Ich obecność na tej liście stanowi poważne utrudnienie dla inwestycji w infrastrukturę telekomunikacyjną, bo oznacza obowiązek uprzedniego uzyskania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych dla każdej nowej lub przebudowywanej instalacji.

Małgorzata Zakrzewska z Play, w październiku 2021 r. na łamach DGP nazwała rozporządzenie kwalifikacyjne „jedną z kluczowych barier administracyjno-prawnych”, podkreślając, że branża od lat postuluje zmianę tych przepisów, żeby ułatwić „rozwój infrastruktury, a co za tym idzie dostęp do wysokiej jakości usług dla klientów”.

Rekordem w procesie realizacji stacji bazowych było 2276 dni oczekiwania (około sześć lat i trzy miesiące).

Nowelizowane przepisy eliminują „nadregulację”, bo dyrektywa unijna nie uznaje instalacji radiokomunikacyjnych za przedsięwzięcia „mogące znacząco oddziaływać na środowisko”, a w konsekwencji wymagające objęcia nadzorem prawnym.

Pełna treść artykułu na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" jest tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: