Cellnex chce w rok wybudować w Polsce sieć LTE 450

Najważniejsze | Newsy
Żródło: www.wnp.pl
Opinie: 0
Cellnex chce w rok wybudować w Polsce sieć LTE 450

Za ponad 10,7 mld zł przejęliśmy wieże telekomunikacyjne od Polsat Plus i Play. W oparciu o tę infrastrukturę chcemy świadczyć nowoczesne usługi telekomunikacyjne m.in. dla sektora dystrybucji energii w Polsce. Rozmowy w tej sprawie już rozpoczęliśmy - mówi WNP.PL Santiago Argelich Hesse, dyrektor zarządzający Cellnex Poland.

Pełną treść wywiadu można przeczytać na stronie www.wnp.pl

Po przejęciu infrastruktury od Play i Plusa, należącego do Grupy Polsat, jesteśmy właścicielami ok. 14,5 tys. wież telekomunikacyjnych w Polsce. Zobowiązaliśmy się wobec Play i Plusa do wybudowania dodatkowych ok. 6,5 tys. wież. Razem będzie ok. 21 tys. obiektów - mówi dyrektor zarządzający Cellnex Poland.

Cellnex chce wykorzystać przejętą od operatorów komórkowych infrastrukturę także do świadczenia usług dla innych sektorów, jak np. energetyka.

W Polsce mamy potencjalnie 21 tys. wież telekomunikacyjnych i przeszło 500 osób doświadczonych w budowie i utrzymaniu sieci, mamy więc potencjał konieczny do budowy i zarządzania sieciami. Te możliwości mogą się przydać do zarządzania dodatkowymi, dedykowanymi do specjalnych zastosowań sieciami. Mamy tu zarazem wysoki poziom synergii, ponieważ nie musimy dublować infrastruktury i nie musimy dublować służb utrzymania sieci - tłumaczy Santiago Argelich Hesse.

Taka infrastruktura mogłaby być też wykorzystywana jako sieci awaryjne dla służb ratunkowych, jak policja i straż pożarna, szczególnie, że w wielu krajach Unii Europejskiej Cellnex zbudował i utrzymuje sieci łączności krytycznej.

Cellnex już rozpoczął rozmowy o współpracy z polskimi grupami energetycznymi.

W ostatnich miesiącach kontaktowaliśmy się ze spółkami z polskiego sektora dystrybucji energii. Rozmowy z tymi grupami są na różnym etapie zaawansowania, niektóre z nich to dopiero wstępne negocjacje, niektóre toczą się już pewien czas. Czekamy na odpowiedzi ze strony OSD na nasze pomysły i propozycje - informuje Santiago Argelich Hesse.

W ciągu jednego roku możemy zbudować sieć LTE 450, z której korzystać mogliby wszyscy polscy Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych, a także i Operator Systemu Przesyłowego. Taką sieć możemy zbudować po niższych kosztach, a to dlatego, że będziemy wykorzystywać już istniejącą infrastrukturę i nasze doświadczenie - zapewnia Santiago Argelich Hesse.

Jeżeli nadarzy się okazja przejęcia infrastruktury telekomunikacyjnej, która byłaby uzupełnieniem naszych aktywów i dawała szansę na dalsze osiąganie synergii, to będziemy się zastanawiać nad jej przejęciem. Niekoniecznie będziemy chcieli kupować większe ilości masztów telekomunikacyjnych, ale interesowałaby nas infrastruktura światłowodowa i budynki techniczne, jak np. centra danych. To infrastruktura konieczna do obsługi istniejącej i nowych sieci - tłumaczy Santiago Argelich Hesse.

Dyrektorem ds. sieci krytycznych w Cellnex Poland został Andrzej Piotrowski, wcześniej wiceprezes jeden ze spółek z Grupy PGE.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: