System mesh D-Link EAGLE PRO AI AX1500 M15 – test

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
D-Link EAGLE PRO AI AX1500 M15

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Zaczynamy

Systemy mesh D-Link EAGLE PRO AI można kupić w dwóch wersjach - składający się z dwóch stacji bazowych M15-2 oraz z trzech stacji bazowych M15-3. Do nas na test trafiła wersja M15-2 składająca się z dwóch urządzeń i według producenta wystarczająca do pokrycia sygnałem mieszkania lub domu o powierzchni do 370 m2. To co ma ten produkt wyróżniać na tle konkurencji to raporty i rekomendacje wysyłane przez AI do użytkownika, tak by mógł cieszyć się najwyższą wydajnością sieci domowej. Atrakcyjna jest również cena – 559 zł za zestaw mesh wspierający WiFi 6 to konkurencyjna propozycja. Sprawdziliśmy transfery i mamy możliwość zestawienia ich z poprzednimi systemami mesh, które już recenzowaliśmy.

Główne wady i zalety D-Link EAGLE PRO AI AX1500 M15

Zalety D-Link EAGLE PRO AI AX1500 M15:

 • Wspiera WiFi 6
 • Niedrogi jak na standard WiFi 6 – 559 zł za 2 urządzenia M15
 • Estetyczne wykonanie, nieduża obudowa
 • Dobrze sprawdza się w zwiększeniu zasięgu WiFi
 • Możliwość konfiguracji zarówno w aplikacji mobilnej jak i w przeglądarce – w drugiej opcji bez zakładania konta
 • Nie trzeba płacić dodatkowo za żadne funkcje

Wady D-Link EAGLE PRO AI AX1500 M15:

 • Pierwsze uruchomienie nie przebiega całkiem bezproblemowo – trzeba ręcznie podłączyć się do WiFi wprowadzając hasło
 • W aplikacji mobilnej nie mieszczą się niektóre napisy w języku polskim
 • Podczas testów musiałem zaktualizować ręcznie urządzenie do wersji oprogramowania dostarczonego od producenta (w przyszłości proces powinien zadziałać automatycznie)
 • Konkurencja ma bardziej dopracowany proces pierwszej konfiguracji i aplikację mobilną
 • Interfejs WWW w przeglądarce nie jest przetłumaczony na język polski

Jak oceniamy design? – ocena 4+

D-Link M15 ma kształt sześcianu z zaokrąglonymi krawędziami i wymiarach 92 x 92 x 92 mm. Cała obudowa jest matowa, co ułatwia utrzymanie czystości i pozwala uniknąć widocznych zarysowań obudowy. Od frontu znajdziemy logo D-Link oraz diodę LED informującą o statusie urządzenia. Z tyłu obudowy znajdują się dwa gigabitowe gniazda Ethernet, gniazdo na wtyczkę zasilacza, ukryty w małym otworze przycisk reset, a także przycisk WPS. Na spodzie każdego z urządzeń znajduje się naklejka, na której odczytamy fabryczne hasła dostępu do WiFi i konta administratora oraz kod QR do zeskanowania podczas konfiguracji w aplikacji mobilnej Eagle Pro AI.

D-Link M15 dzięki małym rozmiarom i neutralnemu designowi daje się ustawić w wielu miejscach i pasuje do wystroju większości pomieszczeń. Nie ma jednak możliwości łatwego zawieszenia na ścianie, co jest dość częste w tego typu urządzeniach. Nie ma również złącza USB, które w systemach mesh jest dużą rzadkością. Za to zarówno niedrogi Mercusys Halo H50G jaki i bardziej premium TP-Link Deco X50 oferują po 3 złącza Ethernet co na pewno może być dla niektórych osób istotną przewagą nad D-Linkiem.

Co sądzimy o konfiguracji i oprogramowaniu? – ocena 4-

D-Link na swojej broszurze sugeruje dwie drogi konfiguracji M15 – za pomocą aplikacji mobilnej Eagle Pro AI oraz za pomocą komputera podłączonego bezpośrednio do M15. Nie każdy producent umożliwia drugą ścieżkę. Konfigurowanie za pomocą PC nie wymaga zakładania konta użytkownika.

Natomiast jeśli chodzi o łatwość konfiguracji i jakość aplikacji mobilnej to D-Link mógłby się sporo od konkurentów nauczyć. Podczas konfiguracji w aplikacji mobilnej, która prowadzi krok po korku, nie udało się połączyć do nowo utworzonej sieci przyciskiem połącz wyświetlonym na ekranie. Pokazywało się koło odmierzania postępu i aplikacja wracał do ekranu łączenia, bez informacji na czym polegał problem. Dopiero ręczne połączenie z siecią z ustawień WiFi na telefonie pozwoliło przejść dalej. Na kilku ekranach aplikacji Eagle Pro AI polskie tłumaczenia się nie mieszczą i są przysłonięte przez sąsiadujące elementy interfejsu. Zabrakło ostatecznego szlifu, który sprawiłby odpowiednio dobre wrażenie.

Miałem też początkowo problem z transferami WiFi i musiałem ręcznie zaktualizować każde urządzenie . Zakładam, że z czasem ta aktualizacja będzie pobierała się automatycznie i w łatwiejszy sposób trafi na urządzenia użytkowników.

Aplikacja mobilna Eagle Pro AI na głównym ekranie wyświetla liczbę podłączonych klientów i wzmacniaczy sygnału. Można skonfigurować sieć WiFi, także z osobnym hasłem dla gości, jak i sprawdzić szybkość łącza internetowego. Możliwe jest także ustalenie priorytetów dla konkretnych urządzeń i ochrony rodzicielskiej. W przypadku kontroli rodzicielskiej łatwo jest ustalić harmonogram wyłączania internetu w określonych godzinach dla określonych urządzeń, jak i wyłączyć go na żądanie, ale blokowanie stron wymaga wprowadzenia adresów blokowanych witryn. W przypadku produktów konkurencji były dostępne gotowe profile dla danej grupy wiekowej, które od razu blokowały strony z określonych kategorii.

Bardziej zaawansowana konfiguracja wymaga skorzystania z przeglądarki i interfejsu WWW, który jest czytelny, ale nie jest przetłumaczony na język polski. Znajdziemy tutaj obok kontroli rodzicielskiej i QoS, także ustawienia firewalla, przekierowanie portów, dynamiczny DNS czy Quick VPN. Tutaj jest też dostęp do statystyk na żądanie.

 

Transfery i zasięg WiFi 6 – ocena 5-

Podobnie jak w testach innych urządzeń sieciowych dokonałem pomiaru w trzech scenariuszach – w tym samym pomieszczeniu, w pokoju po przekątnej, przez dwie ściany oraz w najdalszym punkcie mieszkania, gdzie sygnał jest najsłabszy. Jako punkt odniesienia wykorzystałem UPC Giga Connect Box oferowany przez UPC wraz z internetem 1 Gbps. Dla każdego scenariusza wykonałem po dwa pomiary. Wyniki można zobaczyć na zrzucie ekranu aplikacji Speedtest by Ookla. Do pomiarów prędkości posłużył testowany obecnie POCO F4 GT, który obsługuje najnowsze standardy łączności.

W scenariuszu najmocniejszego sygnału WiFi 6 pozwoliło osiągnąć wynik lepszy niż oferuje UPC Giga Connect Box w standardzie WiFi ac – zamiast 430 Mbps maksymalnie D-Link M15 udało się osiągnąć 687 Mbps. To istotna poprawa szybkości sieci, odczuwalna przy pobieraniu większych plików. Nie zbliża się jednak do najlepszych osiągów WiFi 6 jakie udało mi się osiągnąć w testach innych urządzeń, które przekroczyły 800 Mbps.

W drugim scenariuszu D-Link M15 osiągnął 140 Mbps - UPC ponad 300 Mbps. Ten przykład pokazuje, że ustawienie stacji bazowych jest kluczowe i nie zawsze w każdym miejscu 2 urządzenia osiągną lepszy wynik niż jedno. Podobne wyniki uzyskałem na urządzeniach konkurencyjnych mimo, że odległość do głównego urządzenia bazowego jest dokładnie taka sama jak do routera UPC.

Prawdziwą przewagę systemy mesh pokazują tam gdzie zawsze problem z transferem jest największy. W trzecim scenariuszu D-Link M15 uzyskał blisko 200 Mbps, podczas gdy UPC Giga Connect Box nie przekroczył 7,5 Mbps. Dzięki wzmacniaczowi sygnału szybkość w najdalszym pomieszczeniu przez 4 ściany zwiększyła się prawie 27 razy, dając komfort tam, gdzie wcześniej w zasadzie nie dawało się normalnie korzystać z internetu.

Nasza finalna ocena

D-Link M15 to przede wszystkim jeden z tańszych zestawów na rynku obsługujących standard WiFi 6. Koszt zakupu dwóch urządzeń w zestawie to około 559 zł. Gdybyśmy chcieli się zdecydować na wersję z trzema urządzeniami cena wówczas wyniesie 839 zł. Dla porównania, testowany niedawno TP-Link Deco X50 kosztuje 1100 zł za dwa urządzenia i choć łatwość konfiguracji jest większa, a maksymalne transfery wyższe, to różnica w cenie jest w zasadzie dwukrotna. Z kolei bardzo opłacalny zestaw 3 urządzeń Mercusys Halo H50G za zaledwie 389 zł nie oferuje WiFi 6, a ta technologia, oprócz wysokich transferów oferuje także inne usprawnienia, jak zmniejszone zużycie energii w urządzeniach które obsługują WiFi 6, OFDMA zmniejszające opóźnienia dla małych pakietów danych, nowsze zabezpieczenia i nie tylko. Dlatego D-Link M15 jest dobrą propozycją pomiędzy tańszymi urządzeniami WiFi ac, a rozwiązaniami premium z WiFi 6, które są znacznie droższe. Trzeba mieć tylko świadomość, że transferami i łatwością konfiguracji D-Link M15 nie dorówna propozycjom dwukrotnie droższym.

Uwielbiamy: znaczne poprawienie transferów w miejscach problematycznych

Nie lubimy: niedopracowanego oprogramowania i procesu pierwszego uruchomienia

Dla kogo jest D-Link EAGLE PRO AI AX1500 M15:

 • Dla osób szukających niedrogiego zestawu mesh wspierającego WiFi 6
 • Dla osób chcących poprawić zasięg WiFi w mieszkaniu lub domu
 • Dla tych, którzy planują rozbudowę już istniejącej sieci

Dla kogo nie jest D-Link EAGLE PRO AI AX1500 M15:

 • Nie dla osób szukających absolutnie topowych transferów WiFi 6 powyżej 800 Mbps dla jednego urządzenia
 • Nie dla osób chcących maksymalnie bezproblemowego pierwszego uruchomienia
 • Nie dla tych, którym będzie przeszkadzało trochę niedopracowane oprogramowanie

Alternatywy dla D-Link EAGLE PRO AI AX1500 M15:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: