Era i Netia oskarża Orange o dumping cen broadbandu

Newsy
Żródło: Rzeczpospolita
Opinie: 21

Dziennik Rzeczpospolita podał, że Netia i Polska Telefonia Cyfrowa poskarżyły się w urzędzie antymonopolowym na Orange. "Poprosiliśmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o sprawdzenie, czy PTK Centertel nie świadczy usług dostępu do Internetu po rażąco niskich cenach" – powiedział Mirosław Godlewski, prezes zarządu Netii.

Pismo do UOKiK w tej samej sprawie wysłała również Polska Telefonia Cyfrowa. "Orange korzysta z takich samych warunków współpracy z TP jak inni operatorzy. Zarzut postawiony przez Netię jest zaskakujący. Wystarczy wspomnieć promocje innych firm korzystających z tych warunków, na przykład Internet na 24 miesiące za złotówkę" – ripostuje Maciej Rogalski, dyrektor ds. regulacji grupy TP.

Opinie:

Opinie archiwalne (21):

Komentuj

Komentarze / 21

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Skorupa pisze: 2008-08-19 10:54
  Dumping, chyba ich pogrzało. Internet w Polsce jet jednym z najdroższych na świecie, a przecież koszt transmisji na pewno nie różni się od tego np w Niemczech czy Holandii gdzie klient końcowy za 1 mbps płaci 5 - 6 euro !!
  0
 • Users Avatars Mini
  ryba pisze: 2008-08-19 11:15
  No no, jestem zaskoczona. Era i Netia są za drożyzną a Orange wprowadza dumping cen. No tego jeszcze nie grali, hahaha. To znak, że należy omijać Erę i Netię a innych uważnie obserwować. Niesłychane. Potwierdza się, że Era zdziera :-)
  0
 • Users Avatars Mini
  biotyt pisze: 2008-08-19 11:34
  Nie chodzi o to czy Internet jest tani czy drogi w Polsce. Chodzi o to, że cena hurtowa Internetu na linii TP dla alternatywnych operatorów (BSA) jest ustalana wg cen Neostrady. Dostęp do sieci TP jest dla nich kosztem i nie mają na niego wpływu. TP więc zawyża ceny Neostrady by blokować alternatywnych. Orange natomiast może mieć preferencyjne warunki bo jest spółką córką TP.
  0
 • Users Avatars Mini
  machetero pisze: 2008-08-19 11:35
  Ciekawe gdzie Pan Dyrektor z TP widział ofertę na 24 miesiące za złotówkę? Może jakaś nowa promocja neostrady ;-).
  0
 • Users Avatars Mini
  biotyt pisze: 2008-08-19 11:41
  Marka TP ma niedługo zostać zdegradowana, a główną marką ma zostać Orange. Czemu? Właśnie przez to, że TP stanie się marką na pokaz dla UKE by sobie ją kontrolował jako operatora dominującego, z wysokimi cenami by blokować alternatywnych. Orange będzie mogło świadczyć usługi "po kosztach" lecz i tak na tym Grupa TP zarobi bo sama zawyża ceny dla alternatywnych poprzez własną drogą ofertę TP. Popieram więc Netię i Erę ponieważ spójność TP i Orange nie daje im równego dostępu do rynku.
  0
 • Users Avatars Mini
  biotyt pisze: 2008-08-19 11:47
  UKE powinno zadziałać w tej kwestii. Albo ustali nowe zasady dostępu hurtowego - od rzeczywistego kosztu świadczenia usługi dając tym samym alternatywnym operatorom poniesienia mniejszych kosztów dostępu do sieci TP opartych na kalkulacjach a nie w zależności od cen Neostrady. Albo skontroluje Orange i nakaże zastosowanie stawek dostępu hurtowego jakie mają operatorzy alternatywni.
  0
 • Users Avatars Mini
  peter pisze: 2008-08-19 11:58
  też jestem za wnikliwa analizą tej kwestii. nie przypadkowo Oraneg nagle zaoferowało tańszego neta, czym głośno się chwali. jak to zacytowano na innym portalu "Marże Centertelu z punktu widzenia grupy nie są takie ważne. To i tak przekładanie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej. Chcemy, aby urząd antymonopolowy sprawdził, czy w ten sposób nie nastąpiło naruszenie warunków konkurencji" - to tez prezes Netii - i to prawda
  0
 • Users Avatars Mini
  Druid pisze: 2008-08-19 13:04
  tpsa zawsze lubiła sie bawić w monopol. poza tym tańsze ceny w orange'u mają na celu przerzucenie klientów z tp do orange. bo marka tp sie źle kojarzy. a orange nie( jeszcze)
  0
 • Users Avatars Mini
  Druid pisze: 2008-08-19 13:04
  w każdym bądź razie uokik bedzie miał dużo pracy:)
  0
 • Users Avatars Mini
  ja pisze: 2008-08-19 13:20
  A może by tak te chore pasożyty z Ery i z Netii coś zainwestowali we własne infrastruktury a nie patrzeli na innych ??. Poza tym ceny Netii zawsze były niższe niż Neostrada i nieznacznie wyższe niż w Orange Freedom więc nie wiem o co im chodzi. A może za małą marże sobie mogą biedacy naliczyć za świadczenie usługi praktycznie bez żadnych kosztów własnych ??.
  0
 • Users Avatars Mini
  Bartek pisze: 2008-08-19 13:25
  Żenada! Niech zabiorą się za obniżkę cen, zamiast skarżyć do UOKiK-u!
  0
 • Users Avatars Mini
  Druid pisze: 2008-08-19 16:14
  *bartek - a jak ty byś chciał obniżyc ceny jeśli 2/3 tego co ci klient płaci musiałbys odpalać tp? za to że korzystasz z ich łącz? a twój sasiad jako orange płaciłby połowe tego co ty? *ja - a ty myślisz że netia nie rozbudowuje łącz? robią co mogą. a wiesz ile to sie trzeba nameczyć żeby uzyskac zgode na położenie głupiego kabla w ziemi? tu nawet nie chodzi o to kto za ile sprzedaje. tylko kto za ile dzierżawi od tpsy łącze
  0
 • Users Avatars Mini
  Druid pisze: 2008-08-19 16:18
  a nawet jesli płaci tyle samo to nier narzuca własnej marży? bo zysków mieć nie musi, bo bedzie je miała tp? a to jedna firma przecież?
  0
 • Users Avatars Mini
  jerry1 pisze: 2008-08-19 20:30
  *Druid - i w tym cały problem, że dumpingu Orange nikt nie udowodni, ponieważ nie prowadzi sprzedaży oferty poniżej kosztów hurtowego dostępu do sieci, Orange ma możliwość przedstawienia tych samych rozliczeń co Netia czy Era za BSA z TP, a że zarabia na tym symbolicznie to jej prawo - ważne aby nie wykazywalo strat... UKE samo się zapędziło w ciemny zaułek, GRUPA TP jest w ten sposób dominującym opem netu, a i zarabia tyle co zarabiała
  0
 • Users Avatars Mini
  Alcek pisze: 2008-08-19 20:41
  W ogóle chorym i patologicznym zjawiskiem jest dopuszczanie spółki kapitołowo związanej z operatorem narodowym do broadbandu w oparciu o BSA. Orange i TP prowadzą wspólną politykę odnośnie cen dostępu do internetu. Jeśli TP pod marką Orange może sprzedawać tą samą usługę w niższej cenie, to dlaczego nie miałaby zacząć tego robić pod własną.
  0
 • Users Avatars Mini
  damKo pisze: 2008-08-20 00:23
  Alcek, ale o to właśnie biega - jeśli TP obniżyła by cenę swojego netu to też i obniżyła by się stawka netu oferowanego w hurcie dla innych (cena hurtowa dla innych opów to cena detaliczna minus stały rabat ustalony przez UKE) a więc inni też mogliby dać niższe ceny ... a poco tak drastycznie obniżać marże skoro w ostatnim kwartale TP miała więcej sprzedazy w hurcie poprzez innych opów niż sama sprzedała neo ....
  0
 • Users Avatars Mini
  mazdamer pisze: 2008-08-26 13:52
  damKo, niekoniecznie. widzisz, klientow tp nie zalezy na nizszej cenie za interent, tylko na zniesieniu wysokiego abonamentu. ten wynosi 50 zeta , kazdy musi to zaplacic mimo, ze wielu uzytkownikow neostrady nie korzysta w ogole ze stacjonarnego telefonu, a przeciez w tp uslugi nie sa rozlaczne. zdjecie oplaty abonamentowej wcale nie zmieni ceny netu w hurcie. netia oferuje swoj net na socjalce, czemu tp nie moze?
  0
 • Users Avatars Mini
  krajowo pisze: 2008-08-28 23:57
  ja to widzę tak: kiedyś netię oskarżali o dumping, więc czemu teraz netia nie może się postawić i trochę napsuć krwi konkurencji. jeśli reszta gra nie fair, to niech nie oczekują, że netia będzie stać i patrzeć. zresztą pewnie razem z wrześniem przyjdzie jakaś mocna promocja i nikt nie będzie pamiętał o niskich cenach orange.
  0
 • Users Avatars Mini
  sokozuczek pisze: 2008-09-06 14:02
  mazdamer, trafiles w sedno. malo kto sie orientuje, ze jego wysoki rachunek wynika z wysokosci abonamkentu w tp. w netii internet jest na socjalnym abonamencie, czyli nie ma zadnej dodatkowej oplaty. oplaca sie tylko posiadanie telefonu w ogole. najnizsza oplata. tez mnie dziwi, ze netia mogla, a tp nie. widac roznice w pogladach i podejsciu do klientow ich dziela
  0
 • Users Avatars Mini
  krajowo pisze: 2008-09-12 23:16
  ja bym dodał, że nie telefon, a gniazdko. nie trzeba mieć telefonu, wystarczy pakiet socjalny, żeby złącze działało. jak ktoś nie dzwoni, to i tak nie będzie używał (chociaż na socjalce to do tej osoby będą dzwonić). tp nie mogła, bo jak to nie raz podkreślali, im sie to nie opłaca. no i dobrze, netia zarabia klientów, tepsa nie. i tak się to będzie kręciło
  0
 • Users Avatars Mini
  artjon pisze: 2008-09-13 15:56
  dla mnie to jest cholernie niesprawiedliwe. pobieranie wyzszego abo za internet. ale coz...taka maja polityke, dlatego bede wkrotce po zakonczeniu umowy zmienial operatora. jedno jest pewno, baranem nie jest, zeby mnei w nieskonczonosc strzygli
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: