Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3

Najważniejsze | Newsy | Recenzje
Opinie: 0
Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3

Huawei Watch Fit 3 wygląda jak Apple Watch i ma taką samą nazwę jak Samsung Galaxy Fit3. Czy można mieć to mu jednak za złe, jeśli jest dopracowanym zegarkiem w atrakcyjnej cenie, który działa dłużej na baterii niż obaj konkurenci, którymi się inspiruje? Liczy się to co może zaoferować swoim użytkownikom, a pod tym względem wygląda na bezkonkurencyjną propozycję. W promocji, trwającej do 23 czerwca, zegarek dostępny jest w cenie obniżonej o 100 zł, czyli za 599 zł. Biorąc pod uwagę, że Fit 3 działa do 10 dni na baterii, ma wbudowany GPS oraz umożliwia rozmowy głosowe to doskonała propozycja. Jak zwykle u Huawei brakuje tylko jednego – płatności zbliżeniowych. Sprawdźmy jednak jak zegarek sprawdza się w praktyce.

Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3

Design

W przeciwieństwie do opaski sportowej SamsungaHuawei Watch Fit 3 to pełnoprawny zegarek i wśród zegarków wyróżnia się swoją lekkością i smukłością. Jego grubość jest mniejsza niż 10 mm, waga to 26 gramów bez paska oraz 49 gramów z paskiem, który pasuje na nadgarstki o obwodach od 130 do 210 mm.

Pasek mocowany jest na zatrzask, co ułatwia jego wymianę, lecz ogranicza kompatybilność – konieczne jest użycie paska dedykowanego do modelu Fit 3, zamiast standardowego paska zegarkowego.

Dostępnych jest sześć wariantów kolorystycznych:

  • czarny korpus i pasek fluoroelastomerowy
  • różowy korpus i pasek fluoroelastomerowy
  • srebrny korpus, biały pasek fluoroelastomerowy
  • srebrny korpus i pistacjowy pasek fluoroelastomerowy
  • złoty korpus i biały, skórzany pasek - wersja ze skórzanym paskiem jest o 100 zł droższa
  • srebrny korpus, szary pasek nylonowy

Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3

Na Apple Watchu wzorowany jest nie tylko prostokątny kształt, ale także sposób obsługi. Na prawej krawędzi umieszczono przycisk oraz pokrętło, które również można naciskać. Pokrętło pozwala przewijać treść, zmieniać powiększenie siatki aplikacji i regulować głośność. Jedną z najciekawszych możliwości pokrętła jest przełączanie niedawno uruchamianych aplikacji, podobnie jak na smartfonie. Dwukrotne naciśnięcie wyświetla listę, obrotem wybieramy pozycję i przyciśnięciem potwierdzamy. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Huawei Fit 3 ma także wbudowany mikrofon i głośnik. Pozwala prowadzić rozmowy głosowe w trybie głośnomówiącym, a głośnik odczytuje na głos w języku polskim parametry naszego treningu.

Norma wodoszczelności modelu Fit 3 wynosi 5 ATM, co oznacza możliwość wytrzymania zanurzenia na głębokość 50 metrów przez 10 minut. Nie oznacza to jednak, że jest to zegarek zaprojektowany z myślą o nurkowaniu. To norma, która pozwala pływać na basenie.

W porównaniu do Huawei opaska Fit3 od Samsunga jest o 10 gramów lżejsza i ma mniejsze rozmiary, co jest charakterystyczne dla opasek sportowych. Ma też tą samą normę wodoszczelności oraz podobny system montażu pasków. Nie ma za to mikrofonu ani głośnika, a do obsługi służy pojedynczy przycisk, który nie zbliża się wygoda i możliwościami do pokrętła i dwóch przycisków. Oba urządzenia są na tyle smukłe i lekkie, że można zapomnieć o tym, że mamy je założone na rękę.

Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3

Wyświetlacz

Ekran Huawei Watch Fit 3 ma prostokątny kształt, jest wykonany w technologii AMOLED i ma przekątną 1,82 cala. Jego rozdzielczość to 480 x 408 pikseli, co przekłada się na gęstość pikseli wynoszącą 347 PPI. Huawei podaje maksymalną jasność na poziomie 1500 nitów. To wysoka jasność, nie tylko z punktu widzenia atrakcyjnej ceny. Tylko nieliczne, flagowe zegarki oferują wyższą jasność wyświetlacza. Kluczowa jest również obecność czujnika oświetlenia otoczenia i możliwość automatycznej regulacji jasności. Ekran Huawei sprawdza się doskonale i nie ma się tu do czego przyczepić w porównaniu do innych wyświetlaczy AMOLED. Niektórzy użytkownicy preferują mniej kolorowe, ale zawsze aktywne ekrany transreflektywne, czyli takie jak w klasycznych zegarkach cyfrowych. Ich wybór jest jednak znacznie mniejszy, a cena zwykle wyższa.

Samsung Fit3, będący opaską sportową, posiada mniejszą przekątną ekranu wynoszącą 1,6 cala, bardziej podłużny kształt i niższą rozdzielczość. Pod względem jakości obrazu są to podobne wyświetlacze, jednak różnica w wielkości jest na tyle duża, że interfejs na Huawei jest większy, czytelniejszy, ale też bardziej atrakcyjny. To przewaga praktycznie każdego zegarka nad opaską sportową.

Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3

System i funkcje

Huawei Watch Fit 3 łączy się z telefonem poprzez Bluetooth 5.2 z obsługą BLE i wyposażony jest w 9-osiowy czujnik łączący akcelerometr, żyroskop i magnetometr. Od spodu zegarka jest optyczny czujnik tętna, a w ekranie znajduje się czujnik oświetlenia otoczenia.

Zegarek działa pod kontrolą systemu HarmonyOS 4.2.0, który wygląda tak jak na innych zegarkach Huawei, z tą różnicą, że został dopasowany do prostokątnego wyświetlacza. Jest wiele powodów, aby system Huawei lubić: jest dobrze zoptymalizowany i zawsze działa płynnie, jest także rozwijany od dawna i dobrze dopracowany. Najlepszym przykładem są złożone widżety, które pozwalają na jednym ekranie wyświetlić kalendarz z widokiem tygodnia, dwa skróty do aplikacji i przycisk do sterowania muzyką z wyświetlanym tytułem. Takich rozbudowanych ekranów długo brakowało np. w Garminach.

Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3

Poza tym Huawei Watch Fit 3 ma niemal wszystko co zegarek mieć powinien. Monitoruje sen, natlenienie krwi, stres, tętno, ma wbudowane ponad 100 trybów sportowych oraz wbudowany GPS. Zgromadzone dane można automatycznie synchronizować z Komoot, Strava i adidas Running a także eksportować do pliku gpx, tcx lub kml, a więc do najpopularniejszych formatów. Użytkownik otrzymuje porady dotyczące poprawy jakości snu, a Fit 3 może odtwarzać animacje ćwiczeń fitness do samodzielnego wykonania w domu, co było swojego czasu zarezerwowane dla znacznie droższych modeli różnych producentów. Jest też opcja monitorowania tego co jemy, aby zachować deficyt kaloryczny.

Jak już wspomniałem, bardzo podoba mi się możliwość przełączania pomiędzy ostatnio uruchamianymi aplikacji za pomocą pokrętła. To wygodniejsze i bardziej intuicyjne rozwiązanie niż np. w Garminach.

Ograniczeń w Fit 3 jest niewiele i są takie same jak w innych zegarkach Huawei:

  • Na powiadomienia można odpowiadać tylko predefiniowanymi odpowiedziami
  • Spotify i inne serwisy streamingowe nie są obsługiwane
  • Mimo wbudowanego mikrofonu nie ma aplikacji dyktafonu
  • Płatności zbliżeniowe NFC nie są obsługiwane

Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3 Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3 Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3

Kluczem są tutaj płatności – te możemy znaleźć u podobnie wycenionej, a nawet tańszej konkurencji. To nie kwestia ograniczeń technicznych tylko współpracy z lokalnymi operatorami płatności, bo w Chinach płatności zegarkami Huawei działają.

Jest jeszcze asystent głosowy Celia, który działa tylko w połączeniu ze smartfonami Huawei. Bądźmy jednak szczerzy – i tak bym z niego nie korzystał, nawet gdybym mógł. Nawet z asystenta Google rzadko korzystam na zegarku. Pozostałe funkcje są dostępne zarówno na Androidzie, jak i na iOS, z tym zastrzeżeniem, że aplikacja Zdrowie Huawei jest dostępna w App Store dla iOS, natomiast na Androidzie wymaga ręcznego pobrania i instalacji z pliku APK.

Poza tymi aspektami Huawei Watch Fit 3 sprawdza się doskonale, ma rozsądną dokładność zapisywanej trasy GPS, dobrze mierzy puls i monitoruje sen.

Samsung Galaxy Fit3, będąc opaską sportową, oferuje znacznie mniej funkcji. Nie ma ani wbudowanego GPS, ani głośnika i mikrofonu. Jedyną przewagą Samsunga jest fabrycznie zainstalowana aplikacja kalkulatora oraz wygodna integracja z ekosystemem Samsunga. Do monitorowania zdrowia z pominięciem treningów z GPS opaska Samsunga sprawdzi się równie dobrze, ale sam interfejs jest także bardziej ubogi.

Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3 Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3 Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3

Bateria

Czas działania na baterii to jedna z kluczowych zalet wszystkich zegarków Huawei. Znajdują się w ścisłej czołówce wszystkich zegarków wyposażonych w ekran AMOLED. Dłużej od Huawei działają głównie zegarki z ekranami pobierającymi mniej energii np. transrefelktywnymi, które nie wymagają podświetlania.

Huawei obiecuje swoim użytkownikom do 10 dni działania przy umiarkowanym użytkowaniu, do 7 dni przy intensywnym użytkowaniu oraz do 4 dni z funkcją Always On Display (AOD).

Jest to jeden z tych przypadków, gdy producent zaniża osiągane wyniki. Ja po 9 dniach miałem jeszcze 15% baterii, a dwukrotnie rejestrowałem jazdę na rowerze z GPS trwającą w sumie niemal 4 godziny.

Samsung Fit3, mimo uboższych funkcji i obietnic do 13 dni działania u mnie wytrzymał do 5 dni, a więc połowę tego co Huawei Fit 3. Bardziej zaawansowane zegarki jak Apple Watch działają jeszcze krócej od jednego do dwóch dni.

Zegarek Huawei jest ładowany za pomocą magnetycznej końcówki kabla USB, która jest dołączona do zestawu. Co ciekawe, pasuje ona także do opaski Samsung Fit3. Trzeba jednak pamiętać, że nie mając opcji ładowania bezprzewodowego z droższych zegarków, nie naładujemy swojego urządzenia, jeśli zapomnimy zabrać ze sobą dedykowany kabel.

Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3

Podsumowanie

Huawei Watch Fit 3, oferowany w promocyjnej cenie 599 zł, posiada niemal wszystkie przydatne funkcje, w tym wbudowany GPS, głośnik i mikrofon, działa do 10 dni na jednym ładowaniu baterii, a przy tym jest smukły, lekki i wygodny. Jedynym znaczącym brakiem, dostępnym u konkurencji, są płatności zbliżeniowe. Poza tym Fit 3 ma wszystko co potrzeba dla zdecydowanej większości użytkowników. Niedosyt mogą mieć tylko ambitni sportowcy, którzy potrzebują np. analizy długości kroku podczas biegania, czy zaawansowanego wyliczania tempa na maratonie na podstawie odbytych dotąd treningów.

Jeżeli wygląd nawiązujący do Apple Watch nie stanowi problemu i brak płatności zbliżeniowych nie jest przeszkodą, Huawei Watch Fit 3 prezentuje się obecnie jako najbardziej opłacalny i atrakcyjny wybór wśród zegarków sportowych do 1500 złotych, a kosztuje mniej niż połowę tej kwoty.

Huawei Watch Fit 3 - tani, dobry, skazany na sukces - porównanie z Samsung Galaxy Fit3

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: