Już wiadomo w jakim tempie UPC zmieni się w światłowód

Najważniejsze | Newsy
Żródło: Puls Biznesu
Opinie: 0
Już wiadomo w jakim tempie UPC zmieni kablówkę w światłowód

Play przekazał spółce Polski Światłowód Otwarty sieć kablową UPC obejmującą 3,7 mln gospodarstw domowych. PŚO rozszerzy zasięg tej sieci do ponad 6 milionów gospodarstw.

W Pulsie Biznesu prezes nowej spółki podał, że do 2028 r. sieć ma się powiększyć o ponad 2 mln. Jego firma planuje budować w tempie 200-500 tys. HP rocznie.

Polski Światłowód Otwarty ma koncentrować się na obszarach nieobjętych jeszcze żadną szybką siecią szerokopasmową, gdzie „ludzie odczuwają głód stabilnego i szybkiego łącza internetowego”. Tak poinformował Puls Biznesu prezes PŚO, Ignacio Irurita. Pozostałe redakcje mają otrzymać te informacji jutro na specjalnej konferencji prasowej.

Obecna sieć kablowa UPC w technologii HFC (Hybrid Fibre-Coaxial), umożliwiająca świadczenie usług do 1 Gbit/s, będzie zmodernizowana do FTTH. Modernizacja też już się rozpoczęła. Będziemy kontynuować modernizację naszej sieci HFC do technologii FTTH w tempie 100-700 tys. HP rocznie — informuje w Pulsie prezes.

Łączna wartość inwestycji w infrastrukturę światłowodową może wynieść nawet 8 mld zł. Budowa będzie finansowana z kredytu.

Ignacio Irurita wprawdzie nie wyklucza, że plan rozbudowy sieci mógłby być realizowany przez przejęcia, jednak nie są one istotną częścią strategii.

Istniejąca już sieć Polskiego Światłowodu Otwartego obejmuje swoim zasięgiem gospodarstwa domowe w 14 województwach i prawie 200 gminach w Polsce.

Na razie jedynymi operatorami współpracującymi z PŚO są w ramach Grupy UPC Polska i Play, którzy na sieci PŚO dostarczają usługi do ponad 1,4 mln abonentów. 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: