Klienci Orange nie muszą się bać wygaszania 3G – wystarczy wysłać SMS

Akcje partnerskie | Newsy
Opinie: 0
Klienci Orange nie muszą się bać wygaszania 3G – wystarczy wysłać SMS

We wrześniu 2023 roku Orange rozpocznie testowe wygaszanie sieci 3G w okolicach Piły i Sieradza. Klienci operatora mogą już teraz w prosty sposób sprawdzić, czy będą musieli wymienić kartę SIM lub swój telefon, wysyłając SMS o treści "KARTA" na numer 80233.

Klienci Orange nie muszą się bać wygaszania 3G – wystarczy wysłać SMS

4G  zastąpi 3G – tego nikt już nie zatrzyma

Operatorzy w Polsce reagują na zmieniające się potrzeby klientów, którzy coraz bardziej marzą o jeszcze szybszym internecie mobilnym. W związku z tym zapowiedzieli wygaszanie swoich sieci 3G, aby móc wykorzystać częstotliwości w tej technologii na usługi lepszej jakości.

Orange ogłosił, że rozpocznie proces wygaszania 3G we wrześniu 2023 roku. Na początku objęte będą nim powiaty: wieluński, wieruszowski, złotowski, pajęczański oraz częściowo wałecki i pilski. W październiku sieć zostanie całkowicie wyłączona w powiatach: pilskim, wałeckim, zduńskowolskim, sieradzkim, poddębickim, łaskim, czarnkowsko-trzcianeckim, obornickim, chodzieskim i wągrowieckim. Operator planuje, że wygaszanie sieci 3G w całym kraju potrwa do końca 2025 roku.

Wyłączenie 3G – nie ma obaw

Co to oznacza dla klientów operatora? Czy mają powody do obaw, że nie będą mogli korzystać z internetu i ze swych komórek – szczególnie posiadacze starszych modeli?

Dla większości klientów Orange operacja ta nie powinna być w ogóle odczuwalna. Jak podaje bowiem operator tylko 3 proc. danych w sieci Orange transferowana jest przez 3G.

Zawsze jednak warto sprawdzić – i to już teraz (nawet dla świętego spokoju) – czy posiadana karta SIM i telefon dają możliwość korzystania z 4G i realizowania głosowych połączeń przez mobilny internet, czyli VoLTE. W tym celu klienci Orange mogą wysłać bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233. Usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm – korzystających z ofert abonamentowych i prepaid. Dotyczy to także użytkowników nju mobile.

Ewentualna wymiana karty SIM to pikuś

Jeśli okaże się, że ktoś ma starszą kartę SIM, która wymaga wymiany, to może to zrobić bezpłatnie w każdym salonie Orange Polska. Użytkownicy nju mobile mogą bezpłatnie wymienić kartę SIM - za pomocą formularza, dostępnego po zalogowaniu na swoje konto lub za pośrednictwem infolinii.

Klienci korporacyjni również mogą skorzystać z usługi sprawdzenia karty SIM przez SMS-a. Jeśli konieczna będzie wymiana karty, opiekun klienta biznesowego będzie pierwszym kontaktem w tej sprawie.

Użytkownicy Orange Flex mogą sprawdzić swoją kartę SIM i telefon za pomocą dostępnego w aplikacji czatu. Jeśli karta SIM będzie wymagała wymiany, można złożyć takie zlecenie bez wychodzenia z domu, bezpośrednio w aplikacji, a nową kartę SIM bezpłatnie dostarczy kurier.

Bardzo stare telefony nadal będą działać

A co z telefonami? Problem mogą mieć przede wszystkim użytkownicy bardzo starych modeli, które z reguły nie obsługiwały nowszych technologii. Oznacza to, że nie są one dostosowane do korzystania z 4G LTE. Będzie można używać ich do tradycyjnych rozmów czy SMS-owania - przez sieć 2G, która obejmuje 99 proc. kraju i na razie nie jest wyłączana.

Co to jest to VoLTE?

Zdarzyć się jednak może, że ktoś posiada telefon umożliwiający korzystanie z internetu LTE, ale nie obsługujący technologii VoLTE (rozmów głosowych 4G). Taka osoba będzie mogła nadal korzystać z szybkiego dostępu do internetu, ale rozmowy będą realizowane w 2G.

Jeśli ktoś posiada kilka urządzeń i chce sprawdzić, czy obsługują one VoLTE, może przełożyć kartę SIM do wybranego urządzenia i zadzwonić z niego pod dowolny numer lub wysłać dowolnego SMS-a, aby operator mógł zaktualizować dane w systemie. Następnie, po upływie 48 godzin od wykonania tej akcji, należy wysłać bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233. W odpowiedzi klient otrzyma informację, czy karta i telefon obsługują VoLTE. Należy jednak pamiętać, że aby operacja się powiodła, należy trzeba z weryfikowanego telefonu co najmniej do otrzymania informacji zwrotnej.

Nowy smartfon to nie jest zły pomysł

W związku z wyłączeniem 3G warto rozważyć przestawienie się na nowocześniejsze urządzenie. To przełoży się na lepszą jakość połączeń głosowych i znacznie szybszy dostęp do mobilnego internetu. Wszystkie urządzenia oferowane w aktualnej ofercie Orange posiadają funkcję VoLTE, w tym także smartfony odnowione, dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. W przypadku wymiany telefonu, można przynieść do salonu stary model, który zostanie przekazany do recyklingu. Konsultanci sprawdzą także, czy istnieje opcja odkupu, dzięki której można otrzymać bon na zakup nowego urządzenia.

Tam, gdzie następuje wyłączenie 3G, Orange zapewni dostęp do sieci 4G. Bez zmian pozostanie zasięg i nadal będzie rozwijana  sieć 5G.

To materiał sponsorowany - powstał na zlecenie firmy Orange Polska.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: