Nowelizacja KSC zaora sprzęt mniejszych operatorów stacjonarnych

Newsy
Opinie: 0
Nowelizacja KSC zaora sprzęt mniejszych operatorów stacjonarnych

Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej zrzeszająca małych i średnich operatorów przedstawiła dziś w sejmie wyniki bardzo ciekawej ankiety dotyczącej dostawców sprzętu z jakiego korzystają ci mniejsi operatorzy. Z krótkiego raportu izby wynika, że także ci operatorzy mogą bardzo ucierpieć po wprowadzeniu nowej ustawy o cyberbezpieczeństwie. Operatorzy boją się zapisów w nowelizacji KSC, bo korzystają głównie ze sprzętu chińskiego.

W ankiecie badano 57 mniejszych operatorów i 100% z nich korzysta ze sprzętu produkowanego poza krajami NATO i USA. Średnio taki sprzęt stanowi 80% całości urządzeń.

Operatorzy zadeklarowali, że na wymianę sprzętu potrzebowaliby około 160 mln zł. Średnio jeden operator musiałby wydać około 3 mln zł, a takich sieci jest w Polsce około 1000 (ich liczba systematycznie spada). Do budowy sieci wykorzystywany jest sprzęt Dasan (Korea), D-Link, TP-Link, Huawei i ZTE. Także sprzęt wydawany klientom jest głównie koreański i chiński. 51% małych operatorów budowało sieć w oparciu o jednego dostawcę i są to zwykle takie marki jak Huawei (dominacja), ZTE i Dasan. Wielu z ankietowanych operatorów do rozbudowy sieci wykorzystywało wsparcie z funduszy publicznych, a więc teraz może się okazać, że te wydatki pójdą na marne. Izba obawia się, że wielu mniejszych operatorów będzie się musiało szybko sprzedać dużym sieciom, bo nie będzie ich stać na duże inwestycje w sprzęt producentów zaakceptowanych przez polski rząd.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: