Orange testuje Open RAN - działa już 4G, za chwilę 2G i 5G

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Orange testuje Open RAN - działa już 4G, za chwilę 2G i 5G

Orange i Vodafone zrealizowali pierwsze połączenia 4G za pośrednictwem wspólnej sieci pilotażowej w Rumunii opartej na Open RAN.

Open RAN działa w testowym klastrze współdzielonych komercyjnych lokalizacji sieciowych na obszarze wiejskim w pobliżu Bukaresztu w Rumunii.

Obie firmy ogłosiły w lutym tego roku, że zbudują otwartą sieć dostępu radiowego ze współdzieleniem RAN w wiejskich częściach Europy, gdzie obie mają sieci komórkowe.

Technologia Open RAN oddziela funkcje oprogramowania i sprzętu. Umożliwia to zdalną, i teoretycznie bardziej opłacalną aktualizację mobilnych stacji bazowych o nowe funkcje i usługi, zmniejszając potrzebę wizyt w terenie dzięki większej automatyzacji sieci. 

W kontekście współdzielenia sieci RAN pozwoli to również każdemu operatorowi na obsługę własnego zwirtualizowanego oprogramowania RAN we wspólnej infrastrukturze chmurowej w przyszłości, zwiększając autonomię i zróżnicowanie operatora przy jednoczesnym dzieleniu kosztów sieci.

W Rumunii wykorzystywana jest platforma Open RAN Samsunga, warstwa abstrakcji sprzętowej Wind River oraz serwery Dell PowerEdge.

Po pomyślnym zakończeniu połączeń 4G za pośrednictwem współdzielonych lokalizacji Open RAN w wiejskiej lokalizacji, Orange i Vodafone wkrótce wprowadzą technologię 2G, które zostało już pomyślnie przetestowane w laboratorium, a następnie 5G.

Będzie to pierwszy raz, gdy oprogramowanie radiowe 2G zostanie w pełni zintegrowane ze zwirtualizowanym środowiskiem Open RAN w Europie.

Wdrożenie Open RAN w Rumunii to spory cios dla dużych dostawców, takich jak Huawei, Ericsson i Nokia.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: