Orange tłumaczy jak działa światłowód 8 Gbps - trwają też testy technologii 50G-PON

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Orange tłumaczy jak działa światłowód 8 Gbps - trwają też testy technologii 50G-PON

Nowy Orange Światłowód 8 Gb/s korzysta z technologii XGSPON (ang. 10 Gigabit Symmetrical Passive Optical Network). To kilka razy więcej niż w przypadku dotychczas oferowanych usług w technologii GPON.

Nowa technologia XGSPON bazuje na swojej poprzedniczce GPON. W sieciach GPON sygnał przesyłany jest w jednym włóknie światłowodowym w dwóch kierunkach. Jeden z nich to wysyłanie danych, drugi – pobieranie. Aby taka dwukierunkowa komunikacja była możliwa, stosuje się technikę multiplikacji z podziałem długości fal WDM (ang. Wavelength-division multiplexing). Transmisja danych do i od klienta odbywa się z wykorzystaniem wiązki światła o innej długości fali.

Technologia XGSPON działa na tej samej zasadzie. Mamy dwie długości fali świetlnej, jedna odpowiedzialna za wysyłanie, druga za pobieranie danych, ale długości te są inne niż w przypadku GPON. Dzięki temu technologie te mogą pracować równolegle i nie przeszkadzają sobie nawzajem. Sieć światłowodowa jest współdzielona przez dwa systemy transmisyjne. Konieczna jest wymiana i upgrade urządzeń aktywnych.   

W technologii 10 Gigabit Symmetrical Passive Optical Network, w przeciwieństwie do GPON, XGSPON charakteryzuje się symetryczną transmisją danych. Oznacza to, że ​​prędkości pobierania i wysyłania danych są takie same.

Aby skorzystać z nowej prędkości 8 Gb/s poza aktywowaną usługą, trzeba mieć router z portem Ethernet 10 Gb/s (standard 10 Gigabit Ethernet), który obsługuje technologię XGSPON. W Orange takim routerem jest Funbox 10. Także urządzenia końcowe powinny być wyposażone w karty sieciowe obsługujące takie prędkości.

Orange przyznał także, że testuje technologię 50G-PON. Przyniosłaby ona aż 5-krotny wzrost przepustowości, również przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: