Ponad 15 mld zł zainwestowali do tej pory w rozwój działalności operatorzy sieci telefonii komórkowe

Newsy
Opinie: 3

Ponad 15 mld zł zainwestowali do tej pory w rozwój działalności operatorzy sieci telefonii komórkowej. Najwięcej, bo ok. 8 mld zł zainwestował istniejący od roku 1992 Centertel. Polkomtel i PTC, które rozpoczęły świadczenie usług w roku 1996 zainwestowały odpowiednio ponad 3 i 4 mld zł. Ostatnimi dużymi inwestycjami operatorów była implementacja GPRS. Według Marka Józefiaka, szefa Centertela GPRS kosztował spółkę kilka mln USD. PTC  zainwestowała w GPRS ok. 10 mln USD. Wysoki poziom inwestycji, a także konieczność zapłaty w roku 2001 250 mln euro raty za koncesję na UMTS, zmusza operatorów do szukania nowych źródeł pozyskiwania kapitału. Odbywa się to głównie za sprawą kredytów (np. PTC zamierza wkrótce podpisać umowę na kredyt w wysokości 500 mln euro), a także podnoszenia kapitału akcyjnego oraz jego zmiany, przede wszystkim poprzez wchodzenie lub zwiększanie udziałów silniejszych akcjonariuszy. Szczególnie dużo mówi się na ten ostatni temat, przede wszystkim o zmianach w akcjonariacie Polkomtela, o przejęciu Centertela przez Orange oraz o przejęciu PTC przez Deutsche Telekom. Według Roberta Niczewskiego, rzecznika Ery, dotychczas do księgi udziałowców PTC nie zostały wprowadzone żadne zmiany.
Osoby związane z Deutsche Telekom, wprawdzie podtrzymują, że DT jest zainteresowany PTC, jednak dementują informację PAP, w której wiceprezes DT Bill McAndrews stwierdza, że decyzja o zwiększeniu udziałów w PTC nie zapadnie wcześniej niż w drugiej połowie marca, co wynika z dyktowanej przez amerykańskie przepisy miesięcznej ciszy po zakupieniu przez DT firmy Voice Stream (Prawo i Gospodarka)

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2001-11-29 08:37
  Kazdy wyda tyle ile moze! Zasieg wszystkich operatorow jest juz w sumie taki sam, lub za pare miesiecy stanie sie taki sam, zas potem sprawa bedzie sie toczyla o klienta na poziomie cen aparatow i cen uslug! Zobaczymy jak to wszystko sie potoczy!
  0
 • Users Avatars Mini
  elcoyote pisze: 2003-04-04 10:29
  ble jak najlepeij dla klienta się potoczyło
  0
 • Users Avatars Mini
  mooby pisze: 2004-08-05 21:31
  15 mld zł zainwestowali do tej pory w rozwój działalności operatorzy sieci telefonii komórkowej. Najwięcej, bo ok. 8 mld zł zainwestował istniejący od roku 1992 Centertel. Polkomtel i PTC, które rozpoczęły świadczenie usług w roku 1996 zainwestowały odpowiednio ponad 3 i 4 mld zł. Ostatnimi dużymi inwestycjami operatorów była implementacja GPRS. Według Marka Józefiaka, szefa Centertela GPRS kosztował spółkę kilka
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: