Skąd wziąć pieniądze na UMTS?

Newsy
Opinie: 2

Rzeczpospolita zastanawia się nad sposobami finansowania polskich licencji na UMTS. Każdy z operatorów musi zapłacić trzy raty opłaty za koncesję - w sumie po 250 mln euro.
Andreas Melbaum, kontroler finansowy w Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era) powiedział, że pieniądze na zapłacenie licencji na UMTS będą pochodziły z trzech źródeł: z banków, od udziałowców oraz ze środków własnych. Do końca stycznia PTC powinna zakończyć trwające kilka miesięcy rozmowy z bankami o zamianie 672 mln DEM kredytu konsorcjalnego na nowy kredyt o wartości 650 mln EUR. Z tej kwoty ok. 300 mln EUR Era przeznaczy na spłatę poprzedniego kredytu, a 150 mln EUR na zapłacenie rat za licencję na UMTS. Brakujące sto milionów ma pochodzić od akcjonariuszy.
PTK Centertel koncesję na UMTS chce sfinansować z dopłat akcjonariuszy do kapitału zakładowego oraz z kredytów i pożyczek - powiedział Rzeczypospolitej Piotr Baranowski z PTK Centertel. Ma być mniej więcej zachowany równy podział między zwiększaniem kapitału spółki a długiem. Obecnie kapitał zakładowy PTK Centertel wynosi 1 mld 430 mln 499 tys. 786 zł, a tegoroczne inwestycje grupy TP SA w telefonię komórkową szacowane są przez zarząd spółki na 3 mld zł.
Akcjonariusze Polkomtelu już w listopadzie 2000 r. uchwalili podwyższenie kapitału spółki o 550 mln zł. W końcu grudnia wszyscy akcjonariusze spółki objęli nowe akcje i opłacili je w 25 proc. Pozostałą kwotę mają wpłacić nie później niż do 20 marca 2001 r. Sposoby finansowania pozostałej części nie są jeszcze znane. Według Leszka Kamińskiego szczegóły będą ogłoszone za parę tygodni po zakończeniu prac nad biznesplanem.

Opinie:

Opinie archiwalne (2):

Komentuj

Komentarze / 2

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2001-11-27 10:38
  Jezli koszta beda tak wielki to moze byc tak, ze za jakis czas wszyscy moga sie z tego wycofac, bo nie beda chcieli sponsorowac tak drogiego przedsiewziecia! Mam nadzieje, ze tak nie bedzie!
  0
 • Users Avatars Mini
  mooby pisze: 2004-08-05 20:50
  qba zgadzam sie z toba ;]
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: