Telewizja TVP w nowym standardzie - kiedy zmiany?

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Telewizja TVP w nowym standardzie - kiedy zmiany?

W połowie grudnia planowana jest zmiana standardu nadawania multipleksu 3 (MUX-3) w telewizji naziemnej, gdzie dostępne są główne kanały Telewizji Polskiej S.A., takie jak TVP1TVP2TVP3TVP HistoriaTVP Sport i TVP Info. Ta aktualizacja obejmie cały kraj i zostanie wprowadzona stopniowo, w dwóch fazach.

Zaplanowana zmiana standardu nadawania przez Telewizję Polską S.A. zostanie przeprowadzona etapami w dwóch różnych terminach:

Pierwszy etap obejmie województwa: zachodniopomorskie, pomorskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, dolnośląskie, opolskie i śląskie – planowany na noc z 14 na 15 grudnia 2023 r.

Drugim etapem objęte zostaną województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie – planowany na noc z 18 na 19 grudnia br.

Zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC ma związek z uwolnieniem częstotliwości 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej. W efekcie tej modyfikacji programy na MUX-1 i MUX-2 emitowane są od pierwszej połowy 2022 roku w nowym standardzie.

Nowy standard, DVB-T2/HEVC, umożliwia poprawę jakości obrazu dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu dostępnych częstotliwości radiowych. To także podstawa do planowanej rozbudowy oferty programowej w przyszłości. Dla części domów wymiana sprzętu, takiego jak dekoder lub telewizor, na nowszy model przystosowany do tego standardu będzie koniecznością.

Aby sprawdzić, czy nasz sprzęt jest zgodny z nowym standardem, warto upewnić się, czy telewizor pozwala na odbiór programów MUX-1 i MUX-2, takich jak TV Trwam HD, Stopklatka HD, Polsat HD czy TVN HD. Brak możliwości odbioru tych kanałów może oznaczać konieczność wymiany sprzętu na taki, który obsługuje DVB-T2/HEVC. Wszystkie nowe dekodery i telewizory dostępne w Polsce muszą być kompatybilne z tym standardem.

Telewizja Polska zapewnia widzów, że wybrane programy zostaną równocześnie emitowane zarówno na MUX-3, jak i na MUX-6 w okresie od 15 grudnia 2023 do 12 stycznia 2024 roku (TVP1, TVP2, TVP Info) oraz od 19 grudnia 2023 do 12 stycznia 2024 roku (TVP ABC, TVP Kultura), co daje czas na dostosowanie odbiorników do nowych ustawień.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: