VoLTE w roamingu – Orange tłumaczy o co chodzi

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
VoLTE w roamingu – Orange tłumaczy o co chodzi

Pierwszym krajem, w którym klienci Orange mogli korzystać z VoLTE roamingu były Stany Zjednoczone. Technologia jest dostępna w sieci komórkowej AT&T od czerwca 2022 roku.

Od tego czasu lista krajów i współpracujących operatorów znacznie się rozszerzyła. Teraz, poza USA, klienci Orange mogą korzystać w ramach roamingu z technologii VoLTE w Dani (w sieci Telia), Estonii (Telia Eesti As), Finlandii (Teliasonera), Kanadzie (Telus), Niemczech (T-Mobile), Norwegii (Telia), Szwecji (Telia Mobitel), na Litwie (Telia Letuwa) i Łotwie (Latvian Mobile Telephone Co).

Zaplanowano już uruchomienie tej technologii dla połączeń wykonywanych z Holandii (Kpn), Włoszech (Telecom Italia), Kanadzie (Bell Mobility Canada), na Srilance (Dialog), w zasięgu T-Mobile w USA oraz na Węgrzech oraz w sieci Orange w Hiszpanii, Rumunii i Francji.

VoLTE w ramach roamingu ma specjalne znaczenie w krajach, w których wyłączone jest już 3G. Tak właśnie jest w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.

Jeśli mamy telefon, który nie wspiera VoLTE w roamingu, jesteśmy w kraju, w którym nie ma już 3G, to połączenie będzie zrzucone do 2G.

W USA sprawa wygląda nieco gorzej, bo Stany Zjednoczone wygasiły sieć 2G i 3G, więc nie da się wykonać połączenia w generacji niższej niż LTE. W takiej sytuacji nasz telefon może w ogóle nie móc zarejestrować się w sieci. Opcjonalnie, podłączy się do sieci i będziemy mogli wysyłać SMS-y, ale nie wykonamy i nie odbierzemy połączenia głosowego.

Należy podkreślić, że jeśli chcemy wykonać połączenie w technologii VoLTE w roamingu, nie musimy włączać transmisji danych (w przeciwieństwie do korzystania z internetu). Telefon sam rejestruje się w zagranicznej partnerskiej sieci 4G i, wykonując połączenie głosowe, skorzysta z technologii VoLTE. Rozmowa telefoniczna VoLTE nie zmniejsza pakietu danych komórkowych w roamingu. Opłata jest jak za zwykłe połączenie w roamingu z danego kraju.

Aktualna lista smartfonów wspierających VoLTE i VoLTE w roamingu jest dostępna do pobrania poniżej w formacie PDF.

Ze względów technologicznych VoLTE wyklucza się z poniższymi usługami:

  • Orange Ekstra Numer
  • Nowa Orange Strefa
  • Strefa stacjonarna Ekstra
  • Strefa Firmowa
  • Numer osobisty
  • Stała prezentacja numeru głównego Wirtualna Centralka Orange
  • Filtr roamingowy
  • Poczta głosowa w roamingu

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: