Magyar Telekom całkowicie wyłączył sieć komórkową 3G na Węgrzech

Newsy
Opinie: 0
Magyar Telekom całkowicie wyłączył sieć komórkową 3G na Węgrzech

1 lipca Magyar Telekom (odpowiednik polskiego T-Mobile) całkowicie wyłączył sieć komórkową 3G na Węgrzech.

Telekom zdecydował się na wyłączenie sieci ze względu na jej niewykorzystaną przepustowość - 2,3% całkowitego ruchu głosowego i tylko 0,84% ruchu danych była obsługiwana przez tę sieć. Ruch danych z 3G ma przejąć sieć 4G. Ruch głosowy dla klientów, którzy mają telefony 3G może zostać przejęty przez nadal działającą sieć 2G.

Nie bez znaczenia był też efekt oszczędnościowy - odłączenie ledwie wykorzystywanej 3G, zdecydowanie oznacza oszczędność energii. Energia zużywana na dostarczenie 1 bajta znacząco spadła - w przypadku 4G jest to tylko około jedna piąta energii potrzebnej do przesłania takiej ilości danych w sieci 3G. Ponadto efektywniejsze jest wykorzystanie zwolnionych pasm dla bardziej zaawansowanych usług 4G/5G.

Biorąc pod uwagę intensywny wzrost wykorzystania danych (w I kwartale 2022 r. średnie miesięczne zużycie wyniosło 8,7 GB, co oznacza wzrost o 30% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego), Magyar Telekom przygotowuje się również na kolejne dynamiczne wzrosty. W tym roku operator będzie kontynuował rozpoczęty w 2020 roku wieloletni program modernizacji sieci, którego partnerem jest Ericsson. W ramach modernizacji zostaną zmodernizowane stacje bazowe telefonii komórkowej, obejmujące nie tylko aktywne i pasywne urządzenia radiowe, ale także całą infrastrukturę niezbędną do ich umieszczenia. Usługodawca tworzy w ten sposób możliwości technologiczne, które pozwalają na natychmiastową lub późniejszą rozbudowę usług na poszczególnych stacjach na terenie Węgier.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: