Za 2,5 roku każdy Polak będzie miał 300 Mbps

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Za 3 lata każdy Polak będzie miał 300 Mbps

Podczas konferencji prasowej z udziałem ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego ogłoszono nowe konkursy na dofinansowanie budowy szerokopasmowego internetu.

Plan jest taki, żeby dostęp do szybkiego internetu minimum 300 Mb/s miały wszystkie domy i przedsiębiorstwa w Polsce.

Żeby zapewnić wszystkim mieszkającym na terenie Polski możliwość przyłączenia do szybkiej sieci, pozyskujemy środki z dwóch źródeł finansowania: Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021- 2027 (FERC) oraz Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Na potrzeby konkursów Polska została podzielona na 402 obszary konkursowe:

  • 152 obszarów w ramach FERC – dostęp do szybkiego internetu zyska 675 tys. gospodarstw domowych.

  • 250 obszarów w ramach KPO – dostęp do szybkiego internetu zyska 1 050 tys. gospodarstw domowych.

O dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty z doświadczeniem w inwestycjach telekomunikacyjnych liczonym od 2015 roku.

Uproszczeniem jest wprowadzenie tzw. stawek jednostkowych, czyli środków w określonej wysokości wypłacanych beneficjentowi bez szczegółowej kontroli dokumentów finansowych projektu. Beneficjant musi jedynie udowodnić, że cel projektu został zrealizowany.

Koszty usług ogólnobudowlanych na rynku inwestycji telekomunikacyjnych mogą rosnąć. Podobnie koszty materiałów, infrastruktury i urządzeń. Realna wartość udzielanego dofinansowania może więc spadać. Rząd zamierza wprowadzić mechanizm waloryzacji dofinansowania o wskaźnik specyficzny dla branży inwestycji telekomunikacyjnych. Wszystko, co musi zrobić beneficjent, aby skorzystać z waloryzacji, to realizować projekt zgodnie z harmonogramem.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: