Apple Freeform - do burzy mózgów i pracy zespołowej

Newsy
Opinie: 0
Apple uruchamia Freeform, czyli nową, zaawansowaną aplikację do burzy mózgów i twórczej współpracy

Apple na wszystkie swoje platformy udostępnił nową aplikację Freeform. Ma służyć do burzy mózgów i twórczej współpracy.

Od 13 grudnia Freeform jest dostępna bezpłatnie na każdym iPhonie, iPadzie i Macu obsługującym system iOS 16.2, iPadOS 16.2 lub macOS Ventura 13.1. 

Aplikacja pozwala użytkownikom porządkować i układać niezbędne rzeczy na wirtualnych obszarach roboczych. Dzięki temu mogą oni widzieć, udostępniać i wspólnie opracowywać wszystkie materiały w jednym miejscu, nie przejmując się układem treści czy rozmiarami stron. Użytkownicy mogą dodawać różnego rodzaju pliki, a następnie podglądać ich zawartość bezpośrednio na tablicy. Aplikację Freeform stworzono z myślą o pracy zespołowej. Użytkownicy mogą współpracować ze sobą w czasie połączenia FaceTime. Tablice Freeform są przechowywane w iCloud, dzięki czemu treści są synchronizowane na wszystkich urządzeniach użytkowników.

Aplikacja oferuje do wyboru wiele stylów pędzla i opcji kolorystycznych, które pomagają w nakreślaniu pomysłów, dodawaniu uwag czy rysowaniu schematów. Użytkownicy iPhone’a i iPada mogą rysować palcem w dowolnym miejscu obszaru roboczego. Ponadto dzięki obsłudze Apple Pencil aplikacja Freeform ułatwia zabieganym użytkownikom zapisywanie pomysłów na iPadzie.

Aplikacja Freeform obsługuje wiele różnych plików, m.in. obrazy, materiały wideo i audio, dokumenty, PDF-y, łącza do stron i lokalizacji na mapach, naklejki, kształty i schematy. Aparaty iPhone’a i iPada mogą służyć do wstawiania obrazów lub zeskanowanych dokumentów bezpośrednio na tablicę. Jest także biblioteka gotowych kształtów - do wyboru jest ich ponad 700.

Użytkownicy mogą przeciągać i upuszczać treści na tablicę z poziomu innych aplikacji, w tym aplikacji Pliki i Finder. Z kolei wbudowane linie pomocnicze ułatwiają utrzymanie na tablicy porządku. Dzięki funkcji Szybkiego przeglądu użytkownicy mogą podejrzeć treść, nie wychodząc z tablicy. Wystarczy tylko, że stukną ją dwukrotnie. Ponadto mają możliwość odtwarzania kilku plików wideo jednocześnie w widoku dynamicznym. Treści takie jak obrazy czy dokumenty PDF można „przypiąć” do tablicy, aby następnie dodawać adnotacje na lub wokół nich.

Aplikacja Freeform wykorzystuje nowe funkcje do pracy grupowej dostępne w aplikacji Wiadomości. Pozwalają one zapraszać inne osoby do tablicy Freeform poprzez przeciągnięcie do niej wybranego wątku z aplikacji Wiadomości. Wszyscy członkowie takiego wątku dostaną automatyczne zaproszenie do tablic, a współpracę będzie można rozpocząć natychmiast. Kiedy ktoś z zespołu wprowadzi jakąś zmianę, stosowna informacja o tym działaniu natychmiast pojawi się na szczycie wątku w Wiadomościach.

Dzięki wbudowaniu FaceTime bezpośrednio w aplikację Freeform użytkownicy mogą z jej poziomu rozpocząć połączenie FaceTime. Wystarczy, że stukną przycisk współpracy w prawym górnym rogu ekranu. Błyskawiczna synchronizacja i integracja z iCloud sprawiają, że wszystkie osoby mogą obserwować treści i zmiany wprowadzane przez pozostałych uczestników spotkania. Tablice Freeform są synchronizowane na iPhonie, iPadzie i Macu, a użytkownicy mogą do nich zapraszać inne osoby za pośrednictwem linku lub wiadomości e-mail. Do tego tablicę można eksportować w formacie PDF lub zachować ją w postaci zrzutu ekranu.

Apple uruchamia Freeform, czyli nową, zaawansowaną aplikację do burzy mózgów i twórczej współpracy

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: