Apple Watch zadba o nasz wzrok, psychikę i sprawdzi jakie mamy FTP

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Apple Watch zadba o nasz wzrok, psychikę i sprawdzi jakie mamy FTP

Apple pokazało zapowiedź systemu watchOS 10. Dziesiątka jest już dostępna w wersji beta dla deweloperów. Nowy watchOS zostanie udostępniony jesienią jako aktualizacja oprogramowania dla zegarków Apple Watch Series 4 lub nowszych sparowanych z iPhonem Xs lub nowszym z systemem iOS 17.

Wybrane zmiany w watchOS 10:

Stos inteligentny

Nowa funkcja Stos inteligentny to widżety rejestrujące aktualne informacje odpowiadające aktualnej sytuacji użytkownika, które można wyświetlić, przekręcając po prostu pokrętło Digital Crown na dowolnej tarczy zegarka. Dla przykładu, rankiem aplikacja Pogoda pokaże aktualną prognozę, a w czasie podróży Stos inteligentny zadba o to, żeby pod ręką znajdowały się karty pokładowe z Portfela. Kalendarz i Przypomnienia pojawią się na górze, pokazując nadchodzące spotkania czy zadania. Na górę ekranu przeniesione zostaną też uruchomione aplikacje, na przykład Podcasty, żeby dostęp do nich był jeszcze łatwiejszy.

Podwójne naciśnięcie Digital Crown powoduje powrót do ostatnio używanych aplikacji.

Nowe tarcze

watchOS 10 wprowadza dwie nowe tarcze: Paleta i Snoopy. Tarcza Paleta prezentuje godzinę w szerokiej gamie kolorów zobrazowaną przez trzy odrębne, nakładające się warstwy, a barwy na wyświetlaczu zmieniają się wraz z upływem czasu.

Dodatkowo na Apple Watch pojawia się nowa tarcza z komiksu Fistaszki prezentująca Snoopy’ego i Woodstocka. Postacie ożywają i bawią się wskazówkami, reagują na warunki pogodowe w okolicy, a nawet zaczynają ćwiczyć, kiedy użytkownik ma trening.

Rozbudowany zapis treningu kolarskiego

Trening kolarski rozpoczęty na Apple Watch z systemem watchOS 10 zostanie automatycznie wyświetlony jako wydarzenie na żywo na iPhonie, a po stuknięciu będzie widoczny na pełnym ekranie. Widoki treningu takie jak strefy tętna, wysokość n.p.m., trasa wyścigu, treningi własne oraz szybkość na rowerze zostały zoptymalizowane pod kątem wielkości wyświetlacza iPhone’a.

Apple Watch może teraz automatycznie połączyć się z akcesoriami kolarskimi z interfejsem Bluetooth, takimi jak mierniki mocy, czujniki prędkości czy czujniki kadencji. Taka łączność pozwala na wykonanie zupełnie nowych pomiarów, w tym mocy (watów) i kadencji (obrotów na minutę) oraz dostęp do dodatkowych widoków treningu, w tym widoku Strefy mocy. Łączność Bluetooth obsługiwana jest dla treningów kolarskich w plenerze i na sali oraz w ramach funkcji GymKit.

Nowe algorytmy wykorzystujące dane z czujników Apple Watch i podłączonych mierników mocy mogą oszacować funkcjonalną moc progową (FTP), czyli najwyższą moc, jaką kolarz teoretycznie jest w stanie utrzymać przez jedną godzinę. Bazując na FTP, Apple Watch oblicza spersonalizowane strefy mocy.

Nowości w aplikacji Kompas na Apple Watch

Podczas tworzenia tras nowy widok Wysokość n.p.m. wykorzystuje dane z wysokościomierza i prezentuje trójwymiarowy obraz zapisanych punktów trasy. Aplikacja Mapy Apple będzie wyświetlać nową mapę topograficzną zawierającą kontury, cieniowanie zboczy, szczegóły wysokości n.p.m. oraz interesujące miejsca. Funkcja ta będzie początkowo dostępna w Stanach Zjednoczonych. Użytkownicy będą mogli wyszukiwać biegnące w pobliżu szlaki i ich punkty początkowe wraz z kartami miejsc, na których znajdą się szczegółowe informacje m.in. o długości, rodzaju oraz trudności przejścia.

Zdrowie psychiczne

W systemie watchOS 10 aplikacja Uważność pozwala użytkownikom na dyskretne i wygodne rejestrowanie codziennego nastroju i chwilowych emocji. Przewijając za pomocą Digital Crown ekran wyświetlający intrygujące, wielowymiarowe kształty, użytkownicy mogą ocenić swój nastrój, określić, co ma na nich największy wpływ oraz opisać swoje uczucia.

Aplikacja Zdrowie w systemach iOS 17 i iPadOS 17 daje użytkownikom dostęp do danych umożliwiających zidentyfikowanie czynników wpływających na ich nastrój, obejmujących na przykład skojarzenia czy aspekty stylu życia, takie jak sen czy aktywność fizyczna. Ponadto w aplikacji Zdrowie dostępne są teraz testy na depresję i poziom lęku często stosowane w ośrodkach zdrowia, dzięki którym użytkownicy mogą określić stopień zagrożenia, uzyskać dostęp do zasobów w swoim regionie oraz wygenerować dokument PDF, który przekażą lekarzowi.

Dbanie o wzrok

Apple Watch z systemem watchOS 10 może za pomocą czujnika oświetlenia zewnętrznego dokonywać pomiaru czasu spędzonego w świetle dziennym. Informacje te można przeglądać w aplikacji Zdrowie na iPhonie lub iPadzie.

Czas spędzany w naturalnym świetle wiąże się z dodatkowymi korzyściami dla zdrowia fizycznego i psychicznego niezależnie od wieku. Dzieci nieposiadające własnych telefonów iPhone mogą za pomocą Konfiguracji rodzinnej sparować swój Apple Watch z iPhonem rodzica, zapewniając dorosłym wgląd w to, ile czasu ich pociechy spędzają w ciągu dnia na dworze, za pomocą funkcji udostępniania danych zdrowotnych.

Oglądanie obiektu takiego jak urządzenie czy książka ze zbyt bliskiej odległości również zostało uznane za czynnik zwiększający ryzyko krótkowzroczności. Nowa funkcja Odległość od ekranu korzysta z tego samego aparatu TrueDepth, który poprzez Face ID na iPadzie i iPhonie umożliwia wysyłanie użytkownikom powiadomień sugerujących odsunięcie urządzenia trzymanego przez dłuższy czas bliżej niż około 30 cm.

Dodatkowe zmiany i udoskonalenia wprowadzone w systemie watchOS 10:

Funkcja NameDrop pozwala użytkownikom w prosty sposób udostępniać informacje kontaktowe. Wystarczy, że zbliżą swój Apple Watch do iPhone’a drugiej osoby. Użytkownicy Apple Watch mogą skorzystać z funkcji NameDrop, stukając przycisk udostępniania w Mojej wizytówce w aplikacji Kontakty lub stukając komplikację na tarczy Moja wizytówka, a następnie zbliżając swój Apple Watch do Apple Watch drugiej osoby.

Gdy użytkownik nie ma połączenia Wi‑Fi lub komórkowego, mapy dostępne offline na iPhonie zapewniają dostęp do nawigacji krok po kroku, szacowanego czasu przybycia czy miejsc w Mapach. Z funkcji tych można również skorzystać na Apple Watch sparowanym ze znajdującym się w zasięgu iPhonem.

Użytkownicy mogą teraz rozpocząć odtwarzanie wiadomości wideo w aplikacji FaceTime i wyświetlać ją bezpośrednio na Apple Watch. Dodatkowo na Apple Watch obsługiwane są teraz grupowe połączenia FaceTime w wersji audio.

Aplikacja Leki może wysłać użytkownikowi przypomnienie, gdy ten nie odnotuje zażycia lekarstwa w ciągu 30 minut od zaplanowanej godziny.

Apple Fitness+ wprowadza funkcję planów własnych, w ramach których użytkownik otrzymuje spersonalizowany trening lub sesje medytacji przygotowane m.in. na podstawie dnia tygodnia, czasu trwania czy rodzaju treningu. Funkcja stosów pozwala na wybór kilku treningów i sesji medytacji wykonywanych płynnie jeden po drugim, a Dominująca ścieżka daje możliwość wyboru tego, na czym użytkownik chce się skupić – czy to na muzyce, czy wskazówkach trenerów.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: