Polacy stworzyli bezzałogowy pojazd - teraz potrafi strzelać rakietami

Newsy
Opinie: 0
Polacy stworzyli bezzałogowy pojazd - teraz potrafi strzelać z rakiet

Na wrześniowych targach MSPO w Kielcach zaprezentowano demo pojazdu bezzałogowego PERUN z wyrzutnią rakiet PIRAT. Pod koniec roku odbyły się pierwsze próby strzelania z tej broni na poligonie.

System Autonomicznego pojazdu kołowego z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych został opracowany przez konsorcjum, które tworzą młodzi naukowcy z Zakładów Mechanicznych Tarnów, Stekop oraz Wojskowej Akademii Technicznej.  

PIRAT jest rakietą przeciwpancerną krótkiego zasięgu (do 2,5 km) samonaprowadzającą się na laserowe promieniowanie odbite od celu.

Rakieta jest przeznaczona do zwalczania wzrokowo obserwowanych celów naziemnych i powietrznych o dowolnej porze dnia i nocy:

  • mobilnych celów opancerzonych
  • celów typu: punkt umocniony, czołg w okopie, obiekt lekko opancerzony i śmigłowiec.

Cechą charakterystyczną zestawu jest automatyczne podążanie za celem i automatyczne kierowanie lotem rakiety na punkt oświetlony laserowym podświetlaczem celu.

Perun stał się pierwszym w Polsce uzbrojonym robotem, który umożliwia prowadzenie skutecznego i bezpiecznego ognia z karabinów maszynowych  i rakiet Pirat. Podstawowe uzbrojenie robota to karabin maszynowy kalibru 7,62 mm  lub 12,7 mm.

Projekt współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Całkowita wartość projektu to 7 178 768 zł. Projekt rozpoczął się 5 października 2018 r. Termin zakończenia jego realizacji upłynął 4 kwietnia 2021 r.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: