CBZC ma kolejny sukces - namierzono 13 specjalistów od spoofingu

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
AKTUALNOŚCI Rozmiar czcionki czcionka normalna czcionka średnia czcionka duża PODAWALI SIĘ ZA PRACOWNIKÓW BANKÓW I OSZUKIWALI WŁAŚCCBZC ma kolejny sukces - namierzono 13 specjalistów spoofingu

W wyniku dużej, prowadzonej na terenie całego kraju operacji, zatrzymano 13 osób, które podszywając się pod pracowników banków i przy wykorzystaniu socjotechniki doprowadzali do instalacji na komputerze ofiary oprogramowania umożliwiającego zdalny dostęp do niego a w konsekwencji kradzież zgromadzonych na kontach bankowych środków finansowych.

Decyzją Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie 8 członków grupy zostało tymczasowo aresztowanych.

„Dzień dobry, jestem pracownikiem banku, w którym ma Pani/Pan założone konto. Zauważyliśmy na nim podejrzane operacje. Aby uchronić Pani/Pana środki konieczny jest ich transfer na konto techniczne. Pomogę Pani/Panu w tej operacji…”. Tak mogła wyglądać jedna z wielu rozmów prowadzona przez członków przestępczej grupy, którą rozbili właśnie policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przy ścisłej współpracy z Prokuraturą Krajową Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji. 

Śledztwo w tej sprawie jest ściśle koordynowane z Prokuraturą Krajową Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

Proceder ten polegał na zakładaniu rachunków bankowych przez osoby użyczające swoje dane, które następnie wykorzystywane były do tzw. „spoofingu”.

Ostatecznie środki te wypłacane były w bankomatach głównie na terenie Warszawy.

W wyniku przeprowadzonych przeszukań, funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli elektroniczne dowody działalności grupy m. in. kilkadziesiąt telefonów, komputery, kilkadziesiąt kart SIM, przenośne nośniki pamięci a także dokumentację bankową i odzież wykorzystywaną podczas wypłat pieniędzy z bankomatów. Policjanci zabezpieczyli również sztabki złota, biżuterię, pieniądze w różnej walucie w łącznej kwocie ponad 44 tys. zł. i 94 banknoty o nominale 100$, które jak wynika ze wstępnej analizy, mogą być fałszywe.

Śledczy dokonali tymczasowego zajęcia mienia przestępców na łączną  kwotę ponad 400 tys. złotych.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: