Polska brała udział w globalnej akcji walki z platformami do ataków DDoS

Newsy
Opinie: 0
Polska brała udział w globalnej akcji walki z platformami do ataków DDoS

Europol poinformował o zakończonej sukcesem akcji, w której brały udział służby 5 krajów, w tym Polski. Celem było zamknięcie około 50 najpopularniejszych serwisów służących do przeprowadzania ataków DDoS, a więc powodujących czasowe blokowanie funkcjonowania stron i serwisów online. Tylko jeden z zamkniętych serwisów posłużył dotąd do wykonania około 30 milionów ataków DDoS na różne cele. W wyniku przeprowadzonej akcji aresztowano siedmiu administratorów ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Kolejnym krokiem ma być wyciągnięcie konsekwencji wobec użytkowników zamkniętych serwisów.

Do przeprowadzenia międzynarodowej akcji konieczna była współpraca organów ścigania z 5 krajów. Agencje które brały udział to:

  • Stany Zjednoczone: Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (US DOJ), Federalne Biuro Śledcze (FBI)
  • Wielka Brytania: Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA)
  • Holandia: National High Tech Crime Unit Landelijke Eenheid, zespół ds. cyberprzestępczości Midden-Nederland, zespół ds. cyberprzestępczości Noord-Holland i zespół ds. cyberprzestępczości Den Haag
  • Niemcy: Federalny Urząd Policji Kryminalnej (Bundeskriminalamt), Departament Policji w Hanowerze (Polizeidirektion Hannover)
  • Polska: Biuro do Walki z Cyberprzestępczością

Tego rodzaju serwisy, które były celem akcji o kryptonimie Power Off obniżyły próg wejścia do świata cyberprzestępczości. Już za cenę 10 Euro (niecałe 50 zł) możliwe było wykupienie ataku DDoS na wybrany serwis czy stronę w internecie. Spowodowanie czasowego zablokowania funkcjonowania strony czy serwisu może prowadzić zarówno do straty finansowej jak i braku dostępu do istotnych usług oferowanych przez instytucje rządowe, policję czy banki.

Europol zwraca uwagę, że ataki DDoS są traktowane poważnie przez służby, bez względu na rozmiar ataku i jego cel. Pozorna anonimowość może zachęcać do wykupienia niedużym kosztem ataku DDoS choćby na konkurenta w grze online czy biznesową konkurencję, ale konsekwencje takiego zlecenia mogą być poważne, włącznie z wyrokiem pozbawienia wolności w niektórych krajach.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: