Jest watchOS 10.1 i nowy gest

Newsy
Opinie: 0
Jest watchOS 10.1 i nowy gest

Wraz z systemem watchOS 10.1 na modelach Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 pojawiła się dziś obsługa gestu dwukrotnego stuknięcia, który stanowi nowy sposób interakcji z Apple Watch. Wcześniej taka funkcja była dostępna dla wszystkich zegarków w ustawieniach dla osób niepełnosprawnych.

Dzięki nowemu gestowi dwukrotnego stuknięcia użytkownicy mogą kontrolować Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 bez dotykania wyświetlacza. Stukając dwukrotnie palcem wskazującym w kciuk ręki, na której jest zegarek, można wykonać wiele działań. Nowa funkcja stanowi uzupełnienie dostępnych już gestów, takich jak stuknięcie, machnięcie, wybudzanie uniesieniem czy wyciszanie przez nakrycie dłonią.

Dwukrotne stuknięcie pozwala użytkownikom wykonać główną czynność w wielu różnych aplikacjach i powiadomieniach w watchOS, w tym:

 • Otwierać Stos inteligentny na dowolnej tarczy zegarka i przewijać dostępne widżety.
 • Odbierać i kończyć połączenia telefoniczne.
 • Przeglądać komunikaty w powiadomieniach, przewijać dłuższe wiadomości po dodatkowym dwukrotnym stuknięciu, odpowiadać za pomocą dyktowania i wysyłać wiadomości.
 • Wstrzymywać, wznawiać i wyłączać minutnik.
 • Zatrzymywać i wznawiać stoper.
 • Włączać drzemkę, gdy zadzwoni budzik.
 • Uruchamiać i wstrzymywać muzykę, podcasty i audiobooki.
 • Włączać nowy widok Wysokość n.p.m. w aplikacji Kompas.
 • Robić zdjęcia iPhonem za pomocą pilota aparatu w aplikacji Aparat.
 • Włączać i wyłączać automatyczne przypomnienia z aplikacji Trening.
 • Wykonywać główne czynności z poziomu powiadomień, takie jak odpowiadanie na wiadomości przychodzące w aplikacjach do komunikacji czy wyciszanie przypomnień – dotyczy to też aplikacji innych firm.

Gest dwukrotnego stuknięcia działa na Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 dzięki układowi SiP S9.

System Neural Engine przetwarza dane z akcelerometru, żyroskopu i optycznego czujnika tętna, wykorzystując nowy algorytm oparty na uczeniu maszynowym. Wykrywa on unikalną sygnaturę delikatnych ruchów nadgarstka i zmiany przepływu krwi, gdy dłoń i palce wykonują gest dwukrotnego stuknięcia.

Obsługa gestu dwukrotnego stuknięcia działa zawsze, gdy tylko wyświetlacz jest wybudzony. Funkcja ma minimalny wpływ na czas pracy baterii.

Dwukrotne stuknięcie działa w większości aplikacji oraz powiadomień i automatycznie wykonuje w nich główną czynność. W dwóch wypadkach użytkownik może wybrać, jakie działanie chce skonfigurować: przewijanie widżetów w stosie inteligentnym albo wybranie pierwszego dostępnego widżetu i odtworzenie lub zatrzymanie multimediów w trakcie aktywnej sesji albo przejście do następnej ścieżki.

watchOS 10.1 jest dostępny od dziś dla Apple Watch Series 4 i nowszych modeli. Na zegarkach Apple Watch Series 9 i Apple Watch Ultra 2 z systemem watchOS 10.1 gest dwukrotnego stuknięcia jest domyślne aktywny i nie trzeba go dodatkowo konfigurować. Można go wyłączyć w ustawieniach.

Funkcja nie jest obsługiwana przez następujące aplikacje i rozwiązania: EKG, Tętno, Tlen we krwi, Tryb skupienia Sen, Walkie-Talkie, Mapy (gdy działa nawigacja), Uważność (w trakcie aktywnej sesji), funkcje SOS (Alarmowe SOS, Wykrywanie upadków, Wykrywanie wypadków) i Trening (w trakcie aktywnej sesji).

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: