Policja prowadzi dziś akcję KOMÓRKA

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Działania policyjne "KOMÓRKA"

5 stycznia policjanci warszawskiej drogówki  prowadzą działania prewencyjne KOMÓRKA. Korzystanie z telefonu podczas jazdy i będąc pieszym uczestnikiem ruchu drogowego, w niektórych przypadkach jest zabronione i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Działania polegają one na obserwacji wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Policjanci wykorzystują wideorejestratory, drony i kamery monitoringu miejskiego, aby ujawniać tych uczestników ruchu drogowego, którzy nie stosują się do przepisów.

Zgodnie z art.45 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierującemu zabrania się „korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku”, a więc nawet wtedy, gdy rozmawia, a nie trzyma telefonu przy uchu, czy np. pisze sms-y albo przegląda social media.

Natomiast w art. 14 powyższej ustawy możemy wyczytać, że pieszemu zabrania się „korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych”.

Mandat karny dla kierowcy za korzystanie z telefonu podczas jazdy to 500 zł. i 12 pkt., natomiast dla pieszego – 300 zł.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: