Sukces polskiej policji - koniec grupy oszustów internetowych

Newsy
Opinie: 0
Sukces polskiej policji - koniec grupy oszustów internetowych

Policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością zatrzymali za oszustwa phishingowe obywateli Białorusi i Ukrainy w wieku 23 - 51 lat.

Mężczyźni i kobieta już usłyszeli zarzuty oszustwa internetowego dotyczącego „przetwarzania danych informatycznych bez upoważnienia”.

Dzięki pracy operacyjnej funkcjonariusze wydziału ustalili członków jednej z grup przestępczych działających na terenie całej Polski. Mężczyźni i kobieta działali, wykorzystując do popełniania przestępstw popularny portal sprzedażowy. Tam wyszukiwali sprzedawców, którym następnie poprzez komunikator internetowy WhatsApp przesyłali linki prowadzące do bankowości elektronicznej i prosili sprzedawców, aby sprawdzili, czy wpłynęły pieniądze za dokonany zakup.

Pokrzywdzeni sprzedawcy, wchodząc w podany link, przekazywali dane do logowania do swojego konta bankowego. Dzięki temu sprawcy uzyskiwali dostęp do ich rachunków, z których w dalszej kolejności transferowali pieniądze na rachunki podstawionych „słupów”, zaciągali kredyty, jak również kupowali markowy sprzęt elektroniczny w sklepach internetowych.

W ten sposób zatrzymani oszukali poszkodowane osoby na 50 tysięcy złotych. Policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji na terenie Wrocławia jednocześnie zatrzymali 5 osób w wieku 23 – 51 lat. W trakcie przeszukania miejsc ich zamieszkania policjanci zabezpieczyli sprzęt, który podejrzewani wykorzystywali do rozsyłania phishingowych wiadomości, gotówkę w kwocie ponad 15 tysięcy złotych, nośniki danych, a także elektronikę, którą zakupili bezpośrednio z rachunków bankowych pokrzywdzonych, jak również faktury potwierdzające ten fakt. Ponadto na jednym z zabezpieczonych nośników danych znajdowały się treści pornograficzne z udziałem małoletnich.

Trzy z pięciu zatrzymanych osób usłyszały zarzuty oszustwa internetowego dotyczącego przetwarzania danych informatycznych bez upoważnienia za co grozi kara do 5 lat pobawienia wolności.

Decyzją sądu dwaj zatrzymali zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Wobec 23-latki prokurator zastosował policyjny dozór połączony z zatrzymaniem paszportu i zakazem opuszczania kraju.

W kolejnych dniach, również we Wrocławiu policjanci zatrzymali kolejną osobę mającą związek z opisaną sprawą. 36-letni obywatel Ukrainy usłyszał w Prokuraturze zarzut prania pieniędzy pochodzących z oszustwa. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna został objęty policyjnym dozorem.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: