Ma być lepszy zasięg w wagonach PKP Intercity - na razie w 300

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Ma być lepszy zasięg w wagonach PKP Intercity - na razie w 300

PKP Intercity uruchomiło w 300 wagonach wzmacniacze sieci komórkowych, tzw. Repeatery. Do końca bieżącego roku chce uruchomić wzmacniacze w kolejnych 554 wagonach.

PKP Intercity jest pierwszym przewoźnikiem, który w kooperacji z największymi polskimi operatorami i za ich zgodą uruchamia mobilne wzmacniacze sieci komórkowych.

Od lat słyszeliśmy, że pociągi PKP Intercity poruszają się w miejscach, gdzie zasięg pozostawia wiele do życzenia. Jesteśmy świadomi, że w dzisiejszych czasach dostęp do telefonii komórkowej czy Internetu jest kluczowy dla wielu osób, w tym także dla naszych podróżnych. Zdecydowaliśmy się więc na instalację mobilnych wzmacniaczy sieci komórkowych, dzięki czemu podróże koleją po Polsce będą jeszcze bardziej komfortowe – mówi Tomasz Gontarz, wiceprezes zarządu PKP Intercity.

Repeatery, w które zostały doposażone wagony przy naprawach modernizacyjnych i dostawach nowego taboru, umożliwiają wzmacnianie 5 pasm: 800, 900, 1800, 2100 i 2600 MHz. 

Wzmacniacze mobilne, w odróżnieniu od stacjonarnych, wymagają znacznie bardziej złożonej konfiguracji. Ich specyfikacja musi pozwolić na wyłączanie funkcjonalności wzmacniania sygnału m.in. przy przekroczeniu przez wagon granicy Polski. 

W instalacji brały udział zespoły z PKP Intercity, Ledatel, PKP Telkol oraz operatorzy sieci komórkowych.

Prace doprowadziły do uruchomienia pierwszej partii 50 wzmacniaczy 1 września 2023 r. Uruchomienie drugiej partii tj. 250 wzmacniaczy zakończyło się 10 października br. Docelowo PKP Intercity chce do końca grudnia uruchomić wzmacniacze w 554 wagonach.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: