5G w Katarze działa genialnie

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
5G w Katarze działa genialnie

Mistrzostwa Świata FIFA Qatar 2022 są pierwszymi wspieranymi przez technologię 5G.

Można by się było spodziewać, że wydajność sieci ulegnie pogorszeniu podczas turnieju.  Ponad 2,45 mln widzów oglądało łącznie mecze na stadionach w kraju o populacji wynoszącej 2,93 mln. Jednak mediana prędkości pobierania w sieci komórkowej znacznie wzrosła w listopadzie, osiągając 263,37 Mb/s w porównaniu do 190,93 Mb/s w październiku.

Przed mundialem znana już była bardzo ważna rola Urzędu Regulacji Komunikacji w Katarze (CRA). Kluczową rolę odegrali także operatorzy - Ooredoo Qatar i Vodafone Qatar. Konkurencyjne, proinwestycyjne środowisko rynkowe przyniosło świetne efekty. Operatorzy zobowiązali się do wdrożenia komercyjnych sieci 5G we wszystkich gęsto zaludnionych obszarach i we wszystkich obiektach związanych z Mistrzostwami Świata FIFA.

Po prawie dwóch tygodniach i 48 meczach, Mistrzostwa Świata FIFA obejrzało łącznie ponad 2,45 miliona widzów na stadionach. Dla kraju o populacji 2,93 miliona zapewnienie wydajności sieci komórkowej spełniającej oczekiwania nie było łatwym zadaniem.

Według Speedtest Intelligence Ookli, mediana wydajności pobierania w listopadzie wzrosła do 263,37 Mb/s. Mediana wydajności pobierania 5G osiągnęła 472,13 Mb/s.

Kibice przyjeżdżający do Kataru na mundial skorzystali z oferty lokalnych kart SIM krajowych operatorów telefonii komórkowej Ooredoo i Vodafone, które zawierają darmową transmisję danych. Karty SIM Ooredoo oferuje 2022 MB danych za darmo, ważne przez 3 dni, podczas gdy klienci Vodafone mają dostęp do 3 GB danych za darmo, ważnych przez 2 dni.

Zachęcanie gości do korzystania z lokalnych kart SIM pomogło zapewnić fanom lepszą wydajność sieci na Mistrzostwach Świata.

Wydajność 5G wzrosła z mediany pobierania 394,2 Mb/s i wysyłania 19,93 Mb/s na 10 tygodni przed wydarzeniem, osiągając medianę prędkości pobierania 489,29 Mb/s i medianę prędkości wysyłania 38,36 Mb/s w drugim tygodniu mistrzostw świata.

Mistrzostwa Świata FIFA Qatar 2022 nie są „najszybszym wydarzeniem” sportowym w historii, ale plasują się wysoko, znacznie wyprzedzając takie wydarzenia jak French Open i Wimbledon.

Stadion Al Janoub odnotował najszybszą medianę wydajności pobierania 5G na poziomie 757,77 Mb/s, a wszystkie stadiony mistrzostw świata odnotowały medianę prędkości 5G powyżej 400 Mb/s .

Oprócz budowy nowych nadajników katarscy operatorzy musieli także znacznie rozbudować swoje łącza międzynarodowe.

 

 

 

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: