Nic się nie zmieniło - 5G Plusa najszybsze - będzie aktualizacja wyników

RFBENCHMARK opublikował pierwszy w tym roku ranking prędkości mobilnego internetu w polskich sieciach komórkowych.

Aktualizacja: poniższe dane mają błędy

Oto komunikat na stronie RFBENCHMARK

Szanowni Czytelnicy,

Pragniemy przeprosić za niedawne nieścisłości, które pojawiły się w wynikach naszego ostatniego rankingu. Jesteśmy zobowiązani do dostarczania rzetelnych i dokładnych informacji, dlatego obecnie dokładnie weryfikujemy wszystkie dane.

Wkrótce opublikujemy poprawione dane.

Zespół RFBENCHMARK

W styczniu Orange i T-Mobile wdrożyły nowy blok w paśmie N78 w 10 największych miastach Polski. Trochę później też Play dostał paczkę pozwoleń radiowych na uruchomienie swoich pierwszych stacji 5G w paśmie C. Na start fioletowy operator uruchomił nowe 5G na 215 stacjach bazowych. Pomimo tych zmian to jednak 5G Plusa osiągnęło najwyższą prędkość w zestawieniu RFBENCHMARK.

W pierwszym miesiącu tego roku zebrano 568 102 pomiarów na terenie całego kraju. W porównaniu z grudniowym zestawieniem jest to wyraźny wzrost liczby wykonanych testów, gdyż na koniec 2023 zanotowano 475 490 pomiarów.

W ubiegłym miesiącu przeprowadzono 89 315 testów wykorzystujących technologię 5G, co stanowi około 15,72% wszystkich styczniowych pomiarów. W przypadku technologii 4G LTE wykonano 467 098 testy, to 82,22% ogólnej liczby testów.

Większość pomiarów przeprowadzono za pomocą sieci Orange, co stanowi 32,8% wszystkich testów. Następnie, z wynikiem 32,5%, uplasował się Play, za nim Plus z 17,3% udziałem, a na końcu T-Mobile z 17,4% udziałem w całkowitej liczbie pomiarów.

Stan Internetu mobilnego w Polsce w styczniu 2024

Wyniki 5G

Średnia szybkość pobierania danych: Plus (140,7 Mb/s)

Plus pozostał na pozycji lidera w kategorii średniej szybkości pobierania danych 5G. W styczniu operator uzyskał 140,7 Mb/s.

Na drugim miejscu znalazł się Orange (93,9 Mb/s), a trzecie miejsce podium zajął T-Mobile (83,2 Mb/s). Zestawienie zamknął Play z wynikiem 64 Mb/s.

Średnia szybkość wysyłania danych: Play (47,7 Mb/s)

W kategorii średniej szybkości wysyłania danych liderem pozostał Play (47,7 Mb/s). Tuż za nim, z wynikiem 42 Mb/s, znalazł się Orange. Brązowy medal otrzymał T-Mobile z wynikiem 40,5 Mb/s, a na ostatnim miejscu uplasował się Plus z rezultatem 31,1 Mb/s.

Najniższa wartość ping: Orange (24,4 ms)

W styczniu zanotowano zmianę na pierwszym miejscu w kategorii najniższej wartości ping 5G. Orange (24,4 ms) wyprzedził Play (27,6 ms). Na trzecim miejscu uplasował się Plus (27,8 ms), a tabelę zamknął T-Mobile z rezultatem 28 ms.

Wyniki 4G LTE

Średnia szybkość pobierania danych:  T-Mobile (42,7 Mb/s)

T-Mobile utrzymuje swoją pozycję na czele rankingu średniej prędkości pobierania danych LTE, osiągając w styczniu 42,7 Mb/s. Na drugim miejscu, z wynikiem 39,5 Mb/s, znajduje się Play, a tuż za nim, na trzeciej pozycji, uplasował się Orange z 37,3 Mb/s. Na końcu listy, z rezultatem 35,1 Mb/s, znajduje się Plus.

Średnia szybkość wysyłania danych: Play (23,4 Mb/s)

Play utrzymuje swoją pozycję, zajmując pierwsze miejsce w rankingu prędkości wysyłania danych 4G LTE z wynikiem 23,4 Mb/s.

Drugi jest T-Mobile z prędkością 20,5 Mb/s, wyprzedzając Orange, który osiągnął 19,6 Mb/s. Na końcu listy znalazł się Plus z prędkością 18 Mb/s.

Najniższa wartość ping: Play (28,5 ms)

Play ponownie zajął pierwsze miejsce w kategorii najmniejszego ping, osiągając 28,5 ms. Pokonał on nieznacznie Orange, który uplasował się na drugim miejscu z wynikiem 29,5 ms.

Na kolejnych pozycjach jest T-Mobile z rezultatem 34,1 ms i Plus, który uzyskał 38,8 ms.